Keby sa v každej obci našla pestúnska rodina, detské domovy by boli prázdne. Ľudí brzdí strach

Bariérou je nedostatočná informovanosť.

V centrách pre deti a rodiny dlhodobo vyrastá vyše päťtisíc detí.V centrách pre deti a rodiny dlhodobo vyrastá vyše päťtisíc detí. (Zdroj: ilustračné  foto: TASR František Iván)

ŽILINA. Pestúnov je nedostatok, obáv z náhradnej rodinnej starostlivosti mnoho. Nie v každom prípade sú však opodstatnené.

Príkladom je skúsenosť Žilinčanky Zuzany, pestúnskej matky, ktorá sa s manželom rozhodla vziať si do starostlivosti dvojročnú dcérku. Dnes už navštevuje základnú školu a rodina by svoje rozhodnutie pre pestúnstvo nemenila.

Prečítajte si aj Organizuje výstupy na podporu onkopacientov. Potrebujú mať pocit, že sú ešte potrební Čítajte 

„Cítili sme akúsi potrebu dať dieťaťu, ktoré nemá príležitosť byť s láskyplným rodičom, nejaký domov. Mali sme dvoch synčekov a chceli sme rodinnú konšteláciu obohatiť o dievčatko,“ popisuje Zuzana.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa v každej slovenskej obci našla takáto jedna pestúnska rodina, deti by nemuseli byť v inštitúciách.

„Ak by sme chceli byť krajina bez detských domovov, potrebovali by sme umiestniť do rodín asi 3500 – 3800 detí, teda by sme potrebovali odhadom 2500 pestúnskych rodín, ktoré by sa vedeli postarať o deti s často špecifickými a náročnými potrebami,“ spomína Milada Bohovicová, sociálna pracovníčka a supervízorka z Centra Návrat Žilina.

Klientom poskytujú služby v rámci Žilinského aj Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Podobné predstavy sú síce v súčasnosti nereálne, no každý nový uchádzač o pestúnstvo je pre dieťa veľkou nádejou.

Dieťa nevyhovuje predstavám

Ako informuje občianske združenie Návrat, v centrách pre deti a rodiny dlhodobo vyrastá vyše päťtisíc detí, ročne je ich do inštitúcií rozmiestnených zhruba tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Približne tretina sa dostane do rúk profesionálnych rodín, ďalšej tretine sa systém snaží sprostredkovať pestúnstvo alebo osvojenie. U väčšiny bez úspechu. Ako totiž dodáva Bohovicová, deti veľakrát nevyhovujú požiadavkám uchádzačov o náhradnú starostlivosť.

„V detských domovoch zostávajú súrodenecké skupiny detí, deti staršie, deti so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi potrebami, deti rómske.“ Pestúni majú záujem najčastejšie o jednu ratolesť, výnimočne o dve. A to v čo najnižšom veku, maximálne do päť rokov.

Možno vás zaujme Retro čakáreň stanice v Rajci si vysluhuje obdiv. V niečom železnice dodnes pripomínajú časy monarchie Čítajte 

Konkrétne Zuzana však chcela vidieť už osobnosť dieťaťa, jeho predpoklady učiť sa nové veci, a preto na novorodencovi netrvala.

„Ideálny vek bol medzi dvoma až troma rokmi. Takéto dieťa nám cez Návrat ponúkli, vo fáze rozhodovania sme už boli plní emócií a videli všetko optimisticky. Z okolia ale potom na nás doľahli otázky možných problémov,“ hovorí s tým, že samotný kontakt s dieťaťom predsa len zavážil.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka biologických rodičov

Napriek vlne obáv zo strany blízkych a neistoty z toho, ako sa vôbec pestúnstvo skončí, si rodina za rozhodnutím stála. Možnosť návratu dieťaťa k biologickej matke totiž nepredpokladali. Dcéra jej bola odobratá už ako deväťdňová.

„Vedeli sme, že história biologickej matky bola nepriaznivá. Nebola vytvorená vzťahová väzba k biologickej mame a nemala by ani dôveru súdu,“ rozpráva pestúnska matka. Práve spojitosť s biologickými rodičmi môže od pestúnstva mnohých odrádzať.

Ako spomína Bohovicová, pestúni preberajú dieťa, ktoré nepoznajú. Súd ich zaviaže sa o neho osobne starať a v bežných veciach ho zastupovať. Biologickým rodičom súčasne zostávajú práva a povinnosti voči dieťaťu, môžu sa s ním stretávať a do istej miery sa podieľať na jeho výchove.

„Teda pestún spolu s dieťaťom dostáva aj biologickú rodinu dieťaťa. Rodinu, ktorá je často svojimi charakteristikami a životným štýlom, hodnotami diametrálne odlišná od rodiny pestúnskej. Zosúladenie komunikácie, kontaktu, spolupráce na výchove je náročné,“ hovorí o zásadnom rozdiele pestúnstva v porovnaní s osvojením.

„Rodič si k dieťaťu vytvorí vzťahovú väzbu a pokiaľ sa biologický rodič občas ozve, musí si pripomínať, že dieťa nie je celkom jeho. Musím dieťa vnímať tak, že mi bolo dané. Podobne, ako vnímam manžela. Vybrala som si ho, spoznala a zaľúbila sa do neho. Ani môj manžel mi úplne nepatrí. Nikdy nemáte stopercentnú istotu, že človek s vami bude celý život,“ približuje svoje zmýšľanie Zuzana.

Nedostatok pomoci aj porozumenia

Nastavenie myslenia hrá veľkú rolu, podľa supervízorky združenia navyše mnohí ľudia vnímajú štát ako ten, ktorý sa má starať o problémy.

Ak niekto deti mať nemôže, o osvojenie ešte požiada. Ak ale vlastné deti už má, prijatie cudzieho dieťaťa je pre verejnosť často nepochopiteľné.

„Štát v posledných rokoch navýšil dávky zabezpečujúce dieťa v pestúnskej starostlivosti, výrazne sa snaží napomôcť, ak si pestún zoberie dieťa so zdravotným znevýhodnením, prípadne súrodeneckú skupinu. Na druhej strane, pestúnom stále chýba kontinuálna odborná podpora a pomoc, porozumenie okolia, akceptácia a podpora v škole, inkluzívne vzdelávanie, asistenčné služby.“

Pestúnske rodiny majú pritom možnosť obrátiť sa s problémami napríklad na pracovníkov z Návratu. Ak zriedka pestún výchovu nezvláda, stáva sa, že starostlivosť ukončí.

Niektoré deti si môžu vyžadovať intenzívnejšiu starostlivosť a náročnejšiu výchovu. V útlom veku mohli zažiť traumatické skúsenosti. Stratiť rodičov, meniť prostredia i opatrovateľskú osobu.

Prečítajte si aj Kolumbijský študent si v Žiline plnil sen, kým neskončil v nemocnici. Zúfalej rodine pomohlo veľké gesto Čítajte 

„Naša pestúnska dcéra sa po narodení dostala do jednej profesionálnej rodiny, neskôr do ďalšej. Prvé obdobie u nás bolo náročné. Keď sme si ju priviezli domov, mala dva a pol roka. Asi rok a pol sme sa s ňou učili komunikovať. Keď prežívala niečo negatívne, napríklad medzi súrodencami, schovávala sa,“ rozpráva Zuzana s tým, že počas materskej dovolenky bola pri dievčati neustále v strehu.

Snažila sa s ňou rozprávať a upokojovať ju aj niekoľkokrát do dňa. „Bolo pre mňa náročné zvládať všetko s pokojom, ale som za to na seba hrdá. Teraz už vždy za nami príde. Neskrýva, že je smutná a komunikuje.“ Emočná stránka bola v ich prípade najnáročnejším aspektom výchovy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bariérou je informovanosť

Záujem o pestúnstvo môže podľa skúseností Žilinčanky viaznuť aj pre informovanosť verejnosti. Počas deväťmesačnej prípravy rodičov na náhradnú rodinnú starostlivosť sa mnohokrát preferencie záujemcov menia. Dostanú sa viac do obrazu.

„Človek príde so záujmom o adopciu, čo sa neskôr preklopí na pestúnstvo. Tak to bolo aj v našom prípade. Každý prípad je iný a dá sa nájsť i dieťa, pri ktorom je vysoká pravdepodobnosť, že pestúnovi zostane,“ hovorí, a ako dodáva, v drvivej väčšine prípadov si biologický rodič dieťa späť nevezme.

Z centra Návrat potvrdzujú, že hoci pestúnstvo svojím charakterom predpokladá starostlivosť na prechodný čas, kým rodičia nebudú schopní postarať sa o svoje dieťa, prax vyzerá inak. Väčšina detí je u pestúnov dlhodobo, napríklad do dospelosti.

Aj pre skreslené vnímanie pestúnstva vidí Bohovicová zmysel v častejšom zverejňovaní osobných príbehov detí a pestúnov. „O tom, ako bežne žijú, čo im pestúnstvo prináša, čo im berie, výpovedí o tom ako sa cítia, čo by potrebovali.“

Výchova

Talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Téma sexuálnej výchovy je v talianskych školách do značnej miery tabu.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 919
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 447
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 927
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 198
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 491
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 301
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 098
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 047
  1. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  2. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  3. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  4. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  5. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  6. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  7. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  8. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 054
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 17 050
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 660
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 301
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 991
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 952
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 004
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 878
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Mário Majerčík sa v španielskej Santa Susanne stal dvojnásobným majstrom Európy.

Mário Majerčík sa stal dvojnásobným majstrom Európy.


1

Už je to niekoľko mesiacov odkedy začalo parkovisko pri OC Dubeň postupne meniť svoj vzhľad.


  1. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  2. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  3. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  4. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  5. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  6. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  7. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  8. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 054
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 17 050
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 660
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 301
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 991
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 952
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 004
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 878
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu