Pohodlne, precízne a dokonca aj bez poplatku. Problémy so zrakom i dlhú čakaciu dobu u očného lekára vie efektívne vyriešiť návšteva odborníka v optike. „Je veľkou výhodou, že máme väčší časový priestor venovať sa detailom, nielen čo sa týka merania zraku, ale aj rozhovoru s klientom,“ spomína Lenka Petruchová, optometristka novootvorenej prevádzky optiky Alensa.
Popri rozbehnutom internetovom obchode zriadili aj kamenný obchod v Žiline. Podobné prevádzky vedia byť pre zdravie očí obrovskou pomocou, obzvlášť v aktuálnej dobe zvyšujúceho sa počtu pacientov.
Kedy sa viac oplatí zamieriť priamo do optiky než do preplnenej čakárne u očného lekára?
Podľa mňa je dôležité uvedomiť si, že očný lekár oči lieči, optometrista meria zrakovú ostrosť a sústredí sa na korekciu zrakovej chyby.
Určite je vhodné prísť do optiky, pokiaľ má človek pocit unavených očí, neostrého videnia, prípadne si všíma nekomfort akéhokoľvek druhu pri šoférovaní, čítaní, pri práci na počítači, ale aj rôzne prejavy, ako sú tiky v oku, bolesť v spánkoch, prípadne slzenie očí.
Všetko môžu byť sprievodné prejavy nekorigovanej očnej chyby, ktoré vieme bežne zistiť, odporučíme aj zhotovíme vhodnú korekčnú pomôcku priamo na mieru v očnej optike. Pokiaľ by sme počas merania zraku zistili vážnejší problém, klientov samozrejme smerujeme k očnému lekárovi.

Ako sú na tom doktori v našom regióne kapacitne? Môžu dlhé čakacie doby spôsobovať práve ľudia, ktorí uprednostnia lekára, hoci jeho návšteva nutná nie je?
Z praxe môžem potvrdiť nedostatok očných lekárov, v niektorých okresoch je situácia tak akútna, že pacient musí čakať na vyšetrenie aj dva až štyri mesiace. Ak sa napokon dostaviť nemôže, čas sa ešte predĺži a neraz ľudia na vyšetrenie k lekárovi už neprídu vôbec. Samozrejme, pokiaľ nejde o vážny stav.
Tu považujem za výhodu možnosť merania zraku v očnej optike, kedy sa vie zákazník objednať sám online, telefonicky či osobne. Čakacia doba je minimálna.
Pokiaľ by sme počas merania našli nález, ktorý nie je možné upraviť optickou pomôckou, vždy upozorníme na potrebné lekárske vyšetrenie. Ide ale o ojedinelé prípady a bežné nedostatky korigujeme priamo v optike.
Máte zároveň viac priestoru venovať sa ľuďom detailne?
Je veľkou výhodou, že máme väčší časový priestor venovať sa detailom, nielen, čo sa týka merania zraku, ale aj rozhovoru s klientom. Nové okuliare vyrobíme tak, aby spĺňali maximálnu funkčnosť a komfort nositeľa, najmä v prípade špecifických potrieb.
Má podľa vás problémy so zrakom čoraz viac ľudí?
Z mojej praxe môžem potvrdiť nárast pacientov. Sčasti vidím problém v tom, že ľudia používajú okuliare nesprávne. Ako som ale spomenula, v optike sa snažíme viac komunikovať, vhodne zvoliť typ skiel. Hlavne, ak klient potrebuje pozerať súčasne viacero vzdialeností.
Stretávam sa tiež s tým, že ľudia si kupujú takzvané hotové okuliare v drogérii či potravinách, no pritom nepoznajú svoju skutočnú dioptrickú hodnotu. Často si tak vyberú nesprávne okuliare a zrak si veľakrát kazia. Nehovoriac o tom, že takéto okuliare nie sú riadnou optickou pomôckou.
Rovnako v tejto digitálnej dobe pribúda únava očí, mnohí denne pracujú osem aj viac hodín na počítači, dlho do noci, v umelom osvetlení, bez denného svetla. Menej žmurkáme, oči sú unavené, môžu človeka rezať či páliť, text sa mu rozostruje.
Je dôležité znížiť zaťaženie očí, nosiť okuliare aj s malou dioptriou a vhodnými filtrami. Vďaka nim budú oči pokojnejšie, text ostrejší a celkový komfort oka lepší. Netreba čakať a brániť sa malým začínajúcim dioptriám. Ak sa nedostatok rieši hneď, predídeme do budúcna zbytočne vyššej dioptrii.
Môžu vás ale ľudia navštíviť aj vtedy, ak ešte dioptrie predpísané nemali a neabsolvovali ani prvé vyšetrenie u lekára?
Určite áno. Nemôžem síce rozkvapkávať oči, oko meriam jednoducho povedané len zvrchu, no pokiaľ spozorujem niečo neobvyklé, alebo problém ako začínajúci zákal, pýtam sa ľudí na možné príznaky a odporučím ich k lekárovi na došetrenie oka zvnútra.
Podobné obmedzenia optometristov sa vzťahujú aj na deti?
Oko dieťaťa do 18 roka musí byť tiež takpovediac umŕtvené rozkvapkaním. Jeho oči totiž dokážu veľa dioptrií vypružiť, v úvodzovkách nás oklamú. Reálnu hodnotu dioptrií vieme namerať až po umŕtvení oka.
Okrem dioptrií, ako vieme chyby oka eliminovať? Čo môžeme preventívne robiť, napríklad pri častej digitálnej únave očí?
V prvom rade im prospieva denné svetlo, človek by si mal podľa možností aspoň raz za hodinu spraviť päťminútovú prestávku, nadýchať sa pritom aj čerstvého vzduchu a rozžmurkať si oči. V rámci tréningu si môže pozrieť prst a sledovať ho postupne čo najbližšie k tvári, následne sa pozrieť na ďaleký bod.
Je totiž dôležité, aby oko akomodovalo, striedalo blízku vzdialenosť s odľahlejším bodom, ale tiež vymenilo pohľad vpravo za ľavú stranu. Pozrieť sa treba aj hore, dole či šikmo. Svaly pružia, čo unavenému a lenivému oku prospieva.
Mimo toho vedia byť prospešné aj očné kvapky, obzvlášť u nositeľov kontaktných šošoviek, ale aj v prípade klimatizovaných priestorov alebo miestností s umelým svetlom.

Efektívne sú aj známe filtre proti modrému svetlu, ktorých sklíčka sú niekedy dokonca zažltnuté, obraz na sietnici skontrastujú a nositeľovi sa tak lepšie pozerá.
V predajniach sa ale objavujú rôzne verzie týchto okuliarov. S ochranou pred modrým svetlom ich obchody vrátane potravín ponúkajú za pár eur, v špecializovaných prevádzkach sú o desiatky eur drahšie. V čom je zásadný rozdiel?
Predovšetkým by sklá mali byť certifikované, jednorazové alebo celkovo lacné okuliare sú len potiahnuté fóliou, chýba im filter a dostatočná ochrana, sklo nie je vhodne zlisované ani spracované. Ide skrátka o okuliare s farebnou fóliou.
Môžu dokonca aj uškodiť?
Ak napríklad jednorazové dioptrické okuliare nie sú správne vycentrované, čo je bežné, skôr uškodia, ako pomôžu. Mnoho ľudí dokonca vždy nemusí mať obe oči rovnako zdravé, zreničky môžu byť odlišne vzdialené. Potrebné sú rôzne dioptrie či cylindre. Dané okuliare môžu byť nanajvýš vhodné na príležitostné a krátkodobé využitie, ľuďom inak nepomôžu.
Ako je to so slnečnými okuliarmi, obzvlášť detskými, ktoré sú neraz v ponuke módnych obchodov a dokonca aj hračkárstiev?
Opäť sa často stáva, či už pri deťoch alebo dospelých, že okuliare nie sú certifikované a v rámoch sú umiestnené len tmavé fólie, ktoré prepustia UV žiarenie. Tmavá farba navyše rozširuje zreničku a pokiaľ okuliare skutočne nemajú správne UV filtre, oko je vystavené ešte škodlivejším vplyvom ako bez nich. Nedá sa pritom vždy veriť ani nálepkám na okuliaroch.
Keď si chce ich kvalitu človek overiť, v optike ich vieme zmerať a usúdiť, či vyhovujú potrebnej norme. Treba potom tiež rozlišovať rôzne kategórie slnečných okuliarov, prvá a druhá kategória sú prevažne módne a určené na jarné či jesenné slnko. Na prudké slnečné svetlo je vhodná tretia kategória, na vysokohorskú turistiku štvrtá. Keďže je tento typ okuliarov príliš tmavý, na bežné nosenie sa neodporúča.
Z hľadiska výzoru sa zas každý stotožňuje s iným štýlom, dôležité je, aby osobe vyhovovala ich šírka a sedeli jej na nose. Zvyšok už upravíme.
V každom prípade sa návšteva optiky oplatí. Neodrádza ale viacerých prípadná cena za vyšetrenie? Platí sa zaň napríklad u vás v prevádzke?
V optike Alensa je vyšetrenie zdarma, či už si okuliare kúpite alebo nie. Z hľadiska ceny sú tiež výhodné naše sumy za produkty. Sme zároveň internetovým obchodom a ceny sa každé dve hodiny menia a prispôsobujú tak, aby boli čo najlepšie. V kamennej predajni máme digitálne cenovky a suma za okuliare sa vďaka nim pravidelne aktualizuje, je totožná s internetovou.

Okuliare si môžu klienti dokonca objednať na predajňu a priamo u nás si ich aj vyskúšať, porozprávame sa a poradíme. Od lekára totiž zvyknú prísť len s receptom a nie sú vôbec v obraze, často nerozumejú, prečo by mali nosiť stanovenú, aj nižšiu, dioptriu.
Nájdu pritom skúseného odborníka vo všetkých optikách?
V našich prevádzkach sú vyštudovaní zamestnanci, s niekoľkoročnou praxou. Hoci ide o odbornú činnosť, nie všade platí, že zamestnanci optík majú potrebné vzdelanie či prax. Dôležité je zveriť sa osobe, ktorá je odborníkom a práci rozumie, čo je ale už na úsudku samotného klienta.