Závislosť si ľudia často neuvedomujú. Najskôr som išiel do krčmy, až potom do práce, spomína abstinent

Jozef Papaj dnes pomáha iným závislým.

Jozef Papaj pomáha viesť Klub abstinentov Žilina.Jozef Papaj pomáha viesť Klub abstinentov Žilina. (Zdroj: Nikola Capeková)

ŽILINA. Deň či dokonca ráno bez alkoholu si JOZEF PAPAJ už nevedel ani predstaviť. Závislosť si nepripúšťal až do momentu začatia ústavnej liečby. „Ja som z liečby ani nechcel ísť domov, bál som sa civilného života,“ spomína 63-ročný Jozef, ktorý dnes abstinuje už takmer 23 rokov.

Bez doliečovania, komunikácie a série aktivít by ale svoju cestu nezvládol. Karta sa obrátila natoľko, že šesť rokov predsedal Klubu abstinentov Žilina a jeho vedením pomáhal život zlepšovať aj ďalším. Doteraz tak robí ako štatutár organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Práve na nový rok si viacerí dávajú predsavzatie, že obmedzia alkohol, respektíve sa ho vzdajú úplne. Ak ho napríklad človek nedokáže dodržať a alkohol ho láka až príliš, treba podľa vás zbystrieť?

Keď človek sám sebe bez nátlaku povie, že nebude týždeň alebo napríklad mesiac piť a padne, bude hľadať výhovorky, prečo slovo nedodržať, môže mať problém.

Alkoholizmus ale nevznikne zo dňa na deň a tiež platí, že keby chodili aj štyria ľudia spolu na pivo v rovnakej intenzite a pili rovnako veľa, nemusia mať rovnaký nábeh na alkoholizmus. Zo skúseností a príbehov alkoholikov môžem povedať, že zväčša je to osoba, ktorá stále podnecuje k ďalšiemu popíjaniu.

Prečítajte si aj Tisícky protestujúcich zaplnili Hlinkovo námestie v Žiline. Vláde odkázali, že sa nedajú zastaviť Čítajte 

Keď sa pozriem na seba, na svoj minulý život pred 22 rokmi, svoj problém s alkoholom som si v žiadnom prípade nepripúšťal. Odmietal som, že som chorý.

SkryťVypnúť reklamu

Vedel som jedine to, že je zo mňa ožran a pijan. Keby mi niekto z mojej rodiny či priateľov povedal, že som alkoholik alebo závislý človek, zle by sa to skončilo.

V akom zmysle?

Takpovediac by som ho vyškrtol zo zoznamu blízkych ľudí. Neuniesol by som podobné tvrdenia na moju osobu.

Je z vašich skúseností možné povedať, kedy sa z človeka stáva alkoholik? Môžeme načrtnúť nejakú hranicu?

Určite nejde o ročnú záležitosť, buduje sa viacero rokov, u niekoho aj dvadsať. Platí pritom, že človek pije stále viac, väčšie množstvo ako ostatní a častejšie než bolo bežné. Návšteva napríklad odišla domov, no ja som mal potrebu ísť ešte do krčmy.

Samozrejme, diagnózu stanovujú lekári, no my máme svoje nepísané pravidlo, názor na prítomnosť závislosti. Ak má s braním mojej drogy niekto už značný problém, či už blízki ľudia, zamestnávateľ alebo ja sám, treba situáciu riešiť. Ak sa stretávame s výčitkami, sme nezodpovední, pociťujeme bolesti či zdravotné problémy, treba sa spamätať.

SkryťVypnúť reklamu

Môže značiť problém aj istý psychický návyk?

Keď si premietnem svoj bývalý život, najväčší problém bol pre mňa zostať päť minút triezvy. Ide o fyzickú aj psychickú závislosť.

Proces k alkoholizmu bol zdĺhavý, dá sa ale povedať, že by takýto prílišný vzťah k pitiu spustil určitý moment, konkrétny podnet?

Nedá sa povedať, čo to spustilo. Na pitie, ani branie drog podľa mňa dôvod neexistuje. Človek si svoju cestu vyberie sám a dobrovoľne, ostatné sú výhovorky.

Ako vyzeralo vaše každodenné fungovanie?

Môj stav a intenzita pitia sa zhoršovali postupne. Najhoršie bolo asi obdobie zhruba tri roky pred liečbou. Opíjal som sa každý deň, predtým, než som išiel pre deti do škôlky, som sa zastavil v krčme. Potom som ich nestihol a vrátil sa znova k alkoholu. Všetko sa točilo okolo neho, až som prešiel na ranné dúšky.

Najskôr som zamieril do krčmy a až potom do práce. Napokon som už nechodil ani do roboty a požičiaval som si peniaze. Ak sa mi niečo nepodarilo ukradnúť z domu, musel som si ich zohnať inak.

Po niekoľkonásobných upozorneniach od šéfa, kedy mi hrozil výpoveďou, som sa spamätal. Zľutoval sa a dal mi ešte šancu.

Sadol som poslednýkrát do krčmy, aj s bývalým kamarátom, ktorý onedlho zomrel na epileptický záchvat. Zbalil som si veci a navštívil lekárov, ktorí mi povedali ďalší postup.

Absolvoval som trojtýždňové prerušenie ťahu, detoxifikáciu, a následne nastúpil na ústavnú liečbu. Bol som v kúte a ako som si uvedomil, len tak sa z neho nedostanem. Ešte som však netušil, že som závislý. Len som myslel, že som ožran, ktorý si rád vypije. Uvedomenie prišlo až počas liečby.

Ako ste napredovali?

Po nastúpení na ústavnú liečbu v Pezinku som si hneď povedal, ako hrozne som dopadol. Bol som zároveň rád.

Človek tam má skupinovú psychoterapiu, kde ho rozoberú na drobné, ak sa nechá. Keď nebude proti doktorom bojovať, vyhovárať sa na druhých a prijme okolnosti ako fakty, ide o dobrý základ.

Ja som z liečby ani nechcel ísť domov, bál som sa civilného života. Obával som sa, že ma moje pôvodné prostredie opäť zmätie.

Možno vás zaujme Matka transrodového dieťaťa: Niektorým ľuďom chýba rešpekt a snaha pochopiť Čítajte 

Na všetko nás ale počas liečby pripravovali. Vedeli sme, čomu sa vyhýbať vrátane starých kamarátov, museli sme mať suchú domácnosť bez alkoholu, strániť sa aktivít, pri ktorých sa pilo. Hoci kedysi som na firemné večierky chodil, aby som sa zadarmo opil, po liečbe ma na ne museli dlho prehovárať.

Podporovala vás pri liečbe aj rodina? Bola vašou motiváciou?

Mali sme dve dcéry, zhruba 13-ročné. Rodinný džbán bol už žiaľ rozbitý, nemohol byť ako zo začiatku. Manželka mala podanú žiadosť o rozvod, no počas mojej liečby ju stiahla. Spoločný život sme sa snažili dať po mojom návrate dokopy.

Popritom som chodil do klubu abstinentov, venoval sa tamojším aktivitám, navštevoval liečebňu, absolvoval posilňovacie liečby. Venoval som sa sebe, ako abstinenti musíme mať seba vždy na prvom mieste, až potom nasleduje rodina.

Vzťahy sa mi síce zlepšili, ale po 19 rokoch mojej abstinencie sme sa aj tak rozhodli rozísť. Pred pol rokom som sa znovu oženil. Manželka je tiež členkou klubu, abstinuje dobrovoľne už štyri roky, závislá pritom nie je. S bývalou ženou a dcérami mám ale stále dobrý vzťah.

Ústavná liečba vám trvala tri mesiace, je ale podľa vás takáto dĺžka postačujúca? Môže dlhé roky s alkoholom a návykom vyvážiť pár mesiacov?

Toto bola strednodobá liečba, môže trvať od desiatich týždňov do troch mesiacov. Krátkodobá liečba je návšteva psychiatra, okrem nej funguje aj dlhotrvajúca, čiže resocializačné zariadenia. Využíva sa často, mne však stačila ústavná liečba s tým, že išlo len o začiatok môjho prerodu.

Potrebný je aj doliečovací proces, teda návšteva klubov, jeho aktivít, psychiatrov, vzájomná komunikácia či chodenie na besedy do škôl. Bez toho všetkého by som to nezvládol.

Ako vyzerajú stretnutia v žilinskom klube abstinentov?

Sedíme v kruhu, zväčša pod vedením predsedu, a hovoríme o plánovaných aktivitách nášho i ďalších klubov. Potom rozprávame o sebe, dávame si rady, chválime sa so svojím šťastím, ale nevynechávame ani zdieľanie svojich starostí.

Pomáha teda ľuďom aj pocit zaradenia sa do akejsi komunity?

Určite, pri abstinencii sme si navyše všetci rovní. Ak sa aj človek vráti z recidívy, kedy alkoholu znova prepadol, chvíle sú pre neho ťažké, málokto z okolia mu prejaví dôveru. K nám sa môže vrátiť. Vieme si navzájom pomôcť, no človek musí dodržiavať zásady a navštevovať nás pravidelne.

Keďže ste klub viedli, snažili ste sa téme kvôli pomoci ľuďom priblížiť aj viac odborne?

Nie sme lekári. Sme však abstinujúci ľudia a skúsenosti naučia niekedy najviac.

Nápomocné sú aj spomínané aktivity, čo organizujete?

Základným programom sú klubové stretnutia, raz do týždňa po dve hodiny.

Robíme rodinnú terapiu, kedy ideme na štyri dni niekam na výlet, zrelaxujeme sa, stretávame a rozprávame. Ďalej pripravujeme športové podujatia, turistiky, chodíme na besedy po školách. Vždy si ako vedúci zoberieme na prednášku aj niekoho z abstinentov, školy sa nám dokonca ozývajú aj samé.

Prečítajte si aj Radoslav Daniš má rád čaro dedinského futbalu. Pobije sa Veľké Rovné o historický postup? Čítajte 

Robíme tiež vlastné školenia, kedy nás navštevujú odborníci na rozličné témy. V septembri, párne roky, býva celoslovenský kongres abstinujúcich, vždy ho pripravuje jeden klub, my sme ho robili v roku 2014.

Nepárne roky býva zas naše celoslovenské stretnutie v športe, v Žiline sme ho usporiadali v roku 2021. Robíme si program pri vianočnom stromčeku či pri guláši, kde prichádza aj 80 ľudí. A zabavíme sa i bez alkoholu.

Koľko máte členov?

Ľudia sa stále striedajú, no aktívnych môže byť cez 60 členov. Máme medzi sebou nielen alkoholikov, ale aj gamblerov a narkomanov. Žien je menej, ale sú.

Kto sa k vám môže pridať? Nemusí človek absolvovať žiadnu predošlú liečbu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ktokoľvek. Prichádzajú k nám aj rodinní príslušníci, ženy si k nám chodia po rady, keď si nevedia pomôcť so svojím mužom. Je len jediná podmienka. Osoba musí byť triezva a chcieť pre seba niečo urobiť.

V tomto prípade teda asi nemá zmysel alkoholikovi dohovárať. Ako by sa okolie malo správať, aby mu čo najviac pomohlo?

Ak mi niekto dohováral, vysmial som sa mu do očí. Najhoršie je však nerobiť nič. Na každého platí niečo iné, na niekoho známi alebo jedno z vnúčat. A nakoniec to zvykne byť tá s kosou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 486
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 826
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 935
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 840
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 246
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 734
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 739
  1. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  5. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  6. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  7. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 014
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 492
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 271
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 431
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 578
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 403
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 141
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 810
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

O chorých sa starajú v domácom prostredí, zaúčajú aj blízke osoby.

Ide o prvý mobilný hospic v kraji.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Na brehoch rieky sú sčítače.


Použili ju pri operácii chrbtice.


  1. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  5. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  6. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  7. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 014
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 492
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 271
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 431
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 578
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 403
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 141
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 810
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu