ŽILINA. Hádzaná v Žiline ožila pred necelými piatimi rokmi. Rozprávali sme sa s predsedníčkou klubu Renátou Bartkovou.
Hádzanársky klub Slovan Malá Fatra – HK Žilina vznikol v roku 2019. Ako vznikla myšlienka založiť v Žiline hádzanársky klub?
Hádzaná v Žiline má dlhoročnú tradíciu. Začiatky mužskej hádzanej v Žiline sa datujú až do roku 1954 a následne 1971, kedy hádzaná figurovala pod názvom klubu Slávia Žilina a neskôr Slovan Malá Fatra Žilina. Ženská hádzaná bola založená v roku 1972 a klub figuroval pod názvom TJ ZVL Žilina. Po roku 2002 došlo k prerušeniu činnosti klubov z finančných dôvodov.
V roku 2019 sme obnovili činnosť hádzanárskeho klubu, ktorý zastrešuje chlapcov aj dievčatá a figuruje pod názvom Slovan Malá Fatra – hádzanársky klub Žilina, o.z. Čiže môžeme povedať, že hádzaná je s prestávkou v Žiline už 70 rokov!
Myšlienka vznikla u mňa aj keď nie som rodená Žilinčanka, ale bývam tu už viac ako 20 rokov a mesto mi prirástlo k srdcu. V roku 2019 som sa spojila s hádzanármi, ktorých som poznala, resp. dostala som na nich kontakt a dohodli sme sa, že ideme do toho. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo!
Koľko mládežníckych družstiev aktuálne v Žiline pôsobí?
Začínali sme od prípravky a mladšieho žiactva. Hovoríme o deťoch od 6 rokov pre prípravku a 10 rokov pre mladšie žiactvo. Momentálne máme v súťaži aj staršie žiactvo (14 až 15-roční) a mladší (16 až 17-roční) a starší dorast (18 až 19-roční).
Dorast je doplnený hráčmi a hráčkami z okolitých miest, keďže za štyri roky našej činnosti by sme ešte nemali dostatok vlastných klubových hráčov v danom veku. Spolu sme teda v súťažiach v kategóriách minihádzaná dievčatá a chlapci, krajská súťaž Trenčianskeho a Žilinského kraja mladší žiaci, mladšie žiačky, starší žiaci a staršie žiačky, 1. liga mladších dorasteniek a 1.liga starších dorasteniek, 2. spojená liga mladších a starších dorastencov.
Zároveň máme otvorené krúžky hádzanej na školách, kde sa deti môžu prvýkrát stretnúť s hádzanou a následne talentované deti radi privítame v klube. Školy, kde máme krúžok, sú ZŠ Lichardova, ZŠ Karpatská, ZŠ Námestie mladosti 1 a ZŠ a MŠ Višňové. Deti sa môžu prihlásiť aj do CVČ Žilina, pri ktorom je hádzaná, avšak prihlásenie je obmedzené len počas septembra. Do klubu môžu deti prísť kedykoľvek, keď zatúžia po aktívnom pohybe, dynamickej hre a športovej zábave.

V akých priestoroch trénujete a hráte majstrovské zápasy? A ako ste spokojný v tomto smere?
Ako je všeobecne známe, podmienky na činnosť športových klubov sú celkovo na Slovensku veľmi zlé. V Žiline sa, bohužiaľ, jednak nedostaval komplex na Karpatskej a taktiež športová hala na Bôriku je v žalostnom stave. Kedysi klenot Žiliny chátra a veľmi ma mrzí, že kompetentní sa dlhodobo nedokázali dohodnúť s majiteľom a doriešiť tento problém.
To, ako a prečo sa športová hala dostala do rúk súčasného majiteľa, nechcem rozoberať. Žabomyšie vojny však veci nijako nepomôžu. Zároveň si myslím, že súčasný majiteľ by z princípu mal urobiť kroky, ktorými dá najavo, že je schopný aj Žiline a Žilinčanom dávať naspäť a nielen brať. Je to ale o životných hodnotách, každý nech si z toho urobí záver.
Pokiaľ sa vrátim k otázke, klubové tréningy prebiehajú na troch miestach. Je to športová hala na Rosinskej ceste, ktorá spadá pod Strednú športovú školu, s ktorou intenzívne spolupracujeme a hádzanári už majú svoju športovú prípravu v rámci výuky.
Ďalej je to Základná škola na Námestí mladosti 1 (Hájik), kde máme taktiež športovú hádzanársku prípravu. Napokon je to Mestská športová škola na ulici J. Bajzu. Hádzaná potrebuje na tréningovú činnosť rozmery 40x20 m a práve tu narážame na kapacitný problém. Jedine prípravka nepotrebuje takéto veľké haly.
Všetky tréningy sú zverejnené podľa kategórií na našej webovej stránke www.hadzanazilina.sk a kedykoľvek sa noví záujemcovia o hádzanú môžu prísť pozrieť na naše tréningy, aby sa rozhodli, či sa pripoja.
Zúčastňujete sa okrem slovenských súťaží napríklad aj nejakých medzinárodných turnajov?
Áno, zúčastňujeme sa hlavne turnajov v Českej republike. Dva roky po sebe sme sa zúčastnili veľkého veľkonočného medzinárodného turnaja Praha Handball Cup. V roku 2023 sme vycestovali na tento turnaj s omnoho väčšou výpravou a zapojili sme sa do turnaja v štyroch kategóriách.
Konkrétne sme zasiahli do bojov v kategórii mladší žiaci, mladšie žiačky, staršie žiačky, mladší dorastenci. Najväčšie očakávania sme mali od tímov mladších žiakov a starších žiačok. Celkovo sa turnaja zúčastnilo 23 krajín, pričom v kategórii starších žiačok to bolo 72 tímov, v kategórii mladších žiakov 78 tímov, v kategórii mladších žiačok 76 tímov a v kategórii mladších dorastencov 68 tímov.
Staršie žiačky cestovali do Prahy s odhodlaním tento turnaj vyhrať. Bolo nádherné ich pozorovať, ako zodpovedne pristupovali nielen k zápasom, ale aj celkovému režimu dňa počas turnaja. Úplne všetko podriadili svojmu cieľu a ukázalo sa, že práca s dievčatami aj na ich mentálnej pripravenosti prináša ovocie.
Kráčali sme od zápasu k zápasu, plne koncentrované na výkony a nenechali sme sa rozptyľovať bočnými vplyvmi. Dievčatá presne vedeli, čo chcú a realizačný tím im k tomu len pomáhal. Postupne sme v skupine, predkole a play-off porazili všetkých súperov. Dievčatá predviedli nádherné kolektívne výkony, s dávkou sebavedomia a drzosti dovoliť si hrať na krásu aj v ťažkých zlomových chvíľach. Tým dokazovali, aké sú silné a aký je to skvelý kolektív.
V každom zápase potiahli výkon tímu rôzne hráčky a to bolo na ich výkone najkrajšie. Nejednalo sa totiž o nejaký náhodný výsledok, ale naopak o svedomitý, koncentrovaný a kolektívny výkon. Finálový zápas bol úplným vyvrcholením turnaja, ktorý bol plný napätia, emócií, túžby po víťazstve i poriadnej dávky nervozity. Zápas, ktorý bol ozdobou turnaja, sme zvládli a všetkým dievčatám patrí obrovské ĎAKUJEME za to, čo dosiahli!
Do Žiliny sme priviezli nádherný pohár a dievčatá budú mať na čo spomínať! Nervydrásajúce finále a takmer všetky zápasy sú dostupné na rôznych sociálnych sieťach či webových kanáloch.
Mladší žiaci vyhrali svoju základnú skupinu bez straty bodu a postúpili tak do ďalších bojov. V predkole play-off o postup do osemfinále sme nastúpili v trojčlennej skupine proti súperom z Estónska a Českej republiky. Po prehre s estónskym tímom, ktorý nakoniec získal bronzové medaily a výhre nad českým súperom sme nepostúpili do osemfinále a celkovo sme obsadili 18. miesto (zo 78 tímov v našej kategórii).
Naším chlapcom patrí VEĽKÉ ĎAKUJEM za prístup a bojovnosť. Chlapci bojovali zo srdca za seba samých, tím, trénerov, klub, rodičov, Žilinu a Slovensko, čo bolo vidieť a cítiť v každom zápase. Všetci sme získali veľa nových skúseností, lepšie spoznali svoje silné, ale aj slabé stránky, čo nás motivuje do ďalšej práce a posúva ďalej.

Akými najväčšími úspechmi sa váš klub môže pochváliť?
Okrem toho, že sme víťazmi Praha Handball Cup 2023, čo sa v danej kategórii nikomu zo slovenských tímov ešte nepodarilo, naše staršie žiačky sa stali majsterkami Slovenska v tejto kategórii. Zároveň zvíťazili vo všetkých turnajoch Česko-slovensko-poľskej ligy. Dievčatá počas celej sezóny neprehrali ani jeden jediný zápas a zvíťazili nielen v krajskej súťaži Trenčianskeho a Žilinského kraja, ale porazili všetkých súperov v semifinálových turnajoch a v takzvanom "FINAL 4", a stali sa tak MAJSTERKAMI SLOVENSKA v kategórii do 15 rokov!
Chceme sa tiež poďakovať aj rodičom našich dievčat, ktorí ich celý rok podporovali a vytvorili im skvelé domáce zázemie a perfektnú športovú atmosféru na zápasoch! Bez úžasného rodinného zázemia by to naše dievčatá mali určite ťažšie. Môžeme povedať, že napriek pandémii, ktorá sužovala náš šport, sme dokázali kvalitne trénovať a je za nami fantastická sezóna 2022/23 starších žiačok nášho klubu!
Vyvrcholením sezóny mladších žiakov bola účasť na celoslovenskom turnaji Slovak Open Handball 2023 – otvorené majstrovstvá Slovenska. Postupne sme porazili v základnej skupine, v 1. nadstavbovej a aj v 2. nadstavbovej skupine 8 súperov. Do bojov o medaily sme vstupovali s ôsmimi výhrami v rade.
V semifinále sme narazili na hráčov z Nových Zámkov, ktorých sme porazili a postúpili do finále, kde bol našim súperom MŠK Považská Bystrica. Súper, s ktorým sme bojovali počas sezóny o titul v krajskej súťaži a tiež sme sa stretli aj v nadstavbovej skupine, kde sme ich porazili. Vo finále nám súper prehru z nadstavbovej skupiny vrátil a tak sme obsadili krásne 2. miesto na Slovensku v kategórii mladších žiakov.
Slovak Open Handball organizujeme v Žiline už štyri roky po sebe a slovenské tímy sa k nám stále radi vracajú. Je to tradičný turnaj v kategórii U12 a zúčastňuje sa ho viac ako 1000 aktívnych športujúcich hádzanárov a hádzanárok. Okrem nich do Žiliny zavíta množstvo dospelých návštevníkov, ktorí prídu podporiť svoje deti alebo rodinných príslušníkov. Turnaj sa hrá až v piatich halách, vrátane už tých menovaných v Žiline, plus v Strečne a Predmieri.
Spoľahlivo tento turnaj podporuje Mesto Žilina a DPMŽ, za čo sme im nesmierne vďační a taktiež viacerí sponzori, ktorí majú dobré srdce a chcú pomôcť mládežníckemu športu. UNIZA nám poskytuje ubytovanie a stravu spolu so Strednou športovou školou. Spolupracujeme aj s ďalšími školami a ubytovacími zariadeniami, ak kapacity nestačia.
Tento rok sa budeme opäť uchádzať o jeho organizáciu a teda bude to už jubilejný 5. ročník SOH U12 v Žiline. Veríme, že nás úspešné firmy a jednotlivci podporia, pre dobro veci a vlastnú propagáciu.

Podarilo sa niektorým členom vášho klubu prebojovať aj do slovenskej reprezentácie v jednotlivých kategóriách?
Áno. V predkadetskej reprezentácii SR máme hráčky Máriu Bartkovú, Annu Šubjakovú, Michaelu Ďuranovú. Jedného zrazu sa zúčastnila Viktória Benedigová. A ďalšie dve hráčky sú v širšom výbere, a to Adela Učníková a Terézia Matisová. Mária Bartková bola aj súčasťou prípravy kadetiek SR. V talent programe je aj Emma Mistríková, Veronika Chrenková, Janka Mikulovská, Natália Dejová.
Hádzaná nie je až taký populárny šport ako futbal či hokej. Je ťažké venovať sa na Slovensku hádzanej?
Hádzaná má širokú základňu a spomedzi kolektívnych halových športov je aj veľmi populárna. Je to dynamický, rýchly, kontaktný šport a kto nie je bábovka, ako máme v sloganoch, tak sa pripojí. Hádzaná sa veľmi podobá hokeju z pohľadu kontaktu a rýchlosti. Padá v nej množstvo gólov a v Európe je veľmi populárna, keďže je plná zvratov a často aj vtipných momentov. Komplexnosť pripravenosti hádzanára je kľúčová a mnohí kondiční tréneri z iných športov nám potvrdili, že hádzaná je perfektným a nesmierne náročným športom z pohľadu komplexnosti športovca.
Na prebiehajúcich Majstrovstvách Európy v hádzanej mužov v otváracom zápase domácej reprezentácie Nemecka so Švajčiarskom (27:14) v Merkur Spiel-Arene v Düsseldorfe si prišlo naživo pozrieť zápas do hľadiska 53 586 fanúšikov, čo je svetový rekord v diváckej návšteve na hádzanárskom zápase pod strechou. V Nemecku, Španielsku, Maďarsku, Francúzsku či severských štátoch sú vynikajúce ligy. Európsky pohár majstrov má obrovskú návštevnosť. Takže skôr si myslím, že halové športy vrátane hádzanej majú na Slovensku nezmyselne nízku podporu, čo následne ovplyvňuje výber hráčov a úspechy na medzinárodnom poli.
Ak chcete byť v kolektívnom športe úspešní, musí to byť systematická a kvalitná práca s mládežou, čo znamená minimálne pätnásť rokov prípravy, aby ste vychovali kvalitných reprezentantov pre seniorské kategórie. Takže je na čase rázne podporiť športujúcu mládež a odborníkov z radov trénerov a funkcionárov, ak máme ešte nejakú národnú hrdosť.

Tento rok v apríli si budete pripomínať piate výročie založenia klubu. Ako sa obzeráte za piatimi rokmi existencie?
Je to päť rokov tvrdej driny a obety ľudí, ktorí sú dobrovoľníci. Bez týchto ľudí by to nešlo. Takže opäť apelujem na všetkých politikov so zdravým rozumom, aby konečne vytvorili systém podpory športu na Slovensku, keďže hovoríme o výchove detí a mládeže, zdravotných a psychických benefitoch, o ktorých sa teraz nebudem rozpisovať.
Máme to zverejnené aj na našom webe, často sa tomu venujeme v článkoch či podcastoch. Tie neustále hlúpe hádky už nikoho z nás nebavia a politici by sa mali sústrediť na službu štátu. Zdá sa mi, že práve potlačenie fair-play pravidiel tým, že šport sa dostal na okraj spoločnosti, nám dnes vystavilo účet.
Ako často prebieha vo vašom klube nábor nových členov? A bude nejaký v dohľadnom čase?
Robievame otvorené hodiny hádzanej na školách. Taktiež máme otvorené tréningové hodiny a zúčastňujeme sa podujatí, ktoré propagujú športové kluby v Žiline. Na jar zorganizujeme ďalšie otvorené hodiny a termíny zverejníme na fb a webe klubu. Mladí športovci, ktorí sa rozhodnú zmeniť šport a vyskúšať si hádzanú, sú u nás samozrejme vítaní.
Aj ja som predtým skákala do výšky, behala 400 m, vrhala guľou a v skoku do výšky som bola veľmi úspešná, no hádzaná sa páčila omnoho viac. V dvanástich rokoch som preto v Košiciach prešla na hádzanú. Rodičia nás môžu kontaktovať na emailovej adrese pripravka@hadzanazilina.sk alebo info@hadzanazilina.sk a tiež telefonicky na čísle, ktoré je uvedené na stránke.
Deti si môžu prísť vyskúšať tréning a po týždni sa rozhodnú, či budú súčasťou klubu. Hľadáme nielen priemerne vysokých, ale aj vyšších (pravdepodobnosť na základe výšky rodičov) chlapcov či dievčatá, pretože strelecké spojky majú dnes aj viac ako 180 cm u dievčat a viac ako 200 cm u mužov. Výška teda vôbec nie je len doménou basketbalu či volejbalu. Kto je dravý, nebojácny a súťaživý, ten si hádzanú zamiluje.

Váš klub zastrešuje viacero mládežníckych klubov, ale nepremýšľate napríklad nad založením ženského či mužského tímu?
Smerujeme postupne k seniorským kategóriám a našim snom a cieľom je priniesť do Žiliny vrcholovú hádzanú a poskytnúť tak Žilinčanom zážitok z tohto krásneho športu plného emócií a neskutočných športových výkonov. Tešíme sa na novú športovú halu UNIZA, kde by sme radi využili možnosť usporiadať nejaké veľké medzinárodné juniorské podujatie.
Aké ciele si dávate do blízkej budúcnosti?
V prvom rade je to finančná stabilita klubu a získanie generálneho sponzora, resp. reklamného partnera, ktorý s nami bude zdieľať naše nadšenie a urobí svet opäť krajším. V súťažiach ideme od zápasu k zápasu a chceme sa vždy umiestniť čo najlepšie. Prvoradé je ale vychovať z mladých ľudí plne zodpovedné osobnosti za svoj život, ktoré sa nezľaknú prekážok a každý neúspech budú vnímať ako priestor na zlepšenie samého seba.