Vo štvrtok 23. novembra sa v Bratislave uskutočnila konferencia Zodpovedné hranie, na ktorej debatovali odborníci nielen z oblasti hazardu, ale aj prevencie závislostí. Pozornosť upútal prieskum o vzťahu hráčov k hazardným hrám, ktorý odprezentoval Generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Dávid Lenčéš.

U hráčov vedie online hazard
Prieskum pre účely Úradu pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) realizovala agentúra Ipsos na vzorke 1025 respondentov. Z jeho výsledkov vyplýva, že skúsenosť s hazardnými hrami má 90 percent populácie, pričom stávkové kancelárie, ktoré navštívi aspoň raz za mesiac 30% opýtaných, sú vôbec najvyhľadávanejším druhom „offline hazardu“ v kamenných prevádzkach. Celkovo však podľa čísel z prieskumu kamenné prevádzky v popularite ťahajú za kratší koniec. Uprednostňuje ich necelá štvrtina opýtaných. Na druhej strane viac ako dve tretiny opýtaných uprednostňujú hranie hazardných hier na internete.
Kamenné herne na ústupe
Prieskum ukázal, že kamenné herne sú najmenej vyhľadávanou formou hazardu vôbec. Za posledných 12 mesiacov ich navštívilo len necelých deväť percent respondentov. Podľa prieskumu hranie v kamenných prevádzkach častejšie preferujú starší ľudia, takže je predpoklad, že toto číslo bude ešte do budúcnosti klesať. „Je to jediná forma hazardu, ktorá je bez reklamy, pritom je aktívne zakazovaná v mestách cez všeobecno-záväzné nariadenia, ale na druhej strane je to tiež jediná forma hazardu, z ktorej majú obce a mestá príjmy,“ hodnotí čísla z prieskumu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Hlobenová.

Situácia v Čechách
Riaditeľ odboru procesnej agendy a regulácie hazardu Ministerstva financií Českej republiky Martin Šabo, na konferencii uviedol, že reklama na hazard je u našich západných susedov takisto veľká téma a otvoril aj problematiku Registra vylúčených osôb, v ktorom je v Čechách zapísaných približne 200 tisíc osôb. „Niektoré osoby sa zapisujú do tohto registra povinne zo zákona. To sú osoby poberajúce dávky v hmotnej núdzi alebo osoby, ktoré s nimi zdieľajú domácnosť. Ďalej sú to osoby v úpadku, osoby, ktorým súd zakázal účasť na hazardných hrách a takisto tí, ktorí neplatia výživné na nezaopatrené deti,“ uviedol.
Účinný Register vylúčených osôb a prevencia
„Register vylúčených osôb ako prevencia aj opatrenie na ochranu zraniteľných funguje dobre aj u nás,“ pokračuje Dominika Hlobenová. „Situácia je lepšia, než to, čo komunikujú isté záujmové skupiny bojujúce proti hazardu, nevidíme preto dôvod, aby boli kamenné herne ešte viac obmedzované,“ uzatvára myšlienku Dominika Hlobenová narážajúc na čísla z prieskumu súvisiace s limitmi pri hraní. Viac ako polovica opýtaných deklarovala, že si mesačne stanoví finančný limit na hranie hazardných hier a tri štvrtiny ďalej deklarovali, že tento limit aj dodržia. 89% ľudí využíva na hranie hazardných hier iba vlastné finančné prostriedky.

Väčšina hráčov nemá problém s rizikovým hraním
To, že absolútna väčšina hráčov s problémovým hraním nebojuje, zdôraznil na konferencii aj riaditeľ Odboru licencií a správy odvodov a príspevkov Úradu pre reguláciu hazardných hier Martin Bohoš. „Tá prevalencia, pokiaľ ide o problémové hráčstvo sa pohybuje v rovine do 3-4 percent. Na Slovensku to nemáme nejak exaktne merané, ale v princípe je toto percento ako keby spoločné pre väčšinu európskych krajín,“ uviedol na konferencii Zodpovedné hranie.
Dôležitá je prevencia
Na konferencii Zodpovedné hranie vystúpil aj riaditeľ českého Inštitútu pre reguláciu hazardných hier Jan Řehola, ktorý konštatoval, že kľúčová je prevencia a plošné opatrenia nefungujú. Do regulácie sú podľa neho zavedené opatrenia, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako dobrý nápad, ale často je to len politický nátlak, ako vyzerať dobre pred verejnosťou. V praxi to vraj nevedie k tomu, aby sme hráčov chránili a dosť často to vedie práve k opačnému efektu. „Prohibícia ešte nikomu nepomohla, svedčí o tom aj situácia v slovenských mestách, ktoré už zaviedli tvrdý zákaz hazardu. Hráči sa presunuli do online priestoru alebo sa rozmohli nelegálne herne. Namiesto zákazov je dôležitá práve prevencia pred závislosťou,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.