KYSUCE, ŽILINA. Dominika kráčala na vyšetrenie k zubárovi po prvý raz ako dospelá, a to v sprievode pracovníčky charity. Dostala sa do nej po tom, čo prepadla drogám a odobrali jej dieťa. Dnes je dôkazom toho, že na odrazenie sa od dna stačí aj prívetivý prístup či malé pozdvihnutie sebavedomia.
Ľuďom v núdzi či narkomanom tak dokáže zmeniť život aj zubár.
Pre mnohých drogovo závislých je totiž jediným efektívnym riešením, a často i poslednou nádejou, komunita Cenacolo. Ľudia v nej roky žijú chránení od vplyvov vonkajšieho sveta, pričom jednou z podmienok vstupu je práve zdravý chrup.

Eliminujú sa tým prípadné zdravotné problémy, pre ktoré by museli komunitu opustiť. Zubní lekári z Kysúc, a istý čas aj z Považskej Bystrice, sa ich v spolupráci s Diecéznou charitou Žilina rozhodli nezištne podporiť.
„Zuby, ktorých liečba pre nás nie je žiadnou veľkou bariérou, nemôžu byť prekážkou v tom, aby druhú šancu dostali. Preto sme sa rozhodli pomôcť im aspoň trochu na ceste za lepším životom a postarať sa im o zuby zadarmo,“ hovorí Peter Džupa mladší, lekár a výkonný riaditeľ zubnej kliniky Petramed.
Súhlasili tak s nápadom, s ktorým ich približne pred šiestimi rokmi oslovila sociálna pracovníčka Domu charity sv. Gianny Katka Melicháčová. V charite, zameranej primárne na osoby bez domova, sa začali čoraz viac zhromažďovať mladí ľudia závislí od alkoholu a drog. Charita sa obrátila na spomínanú komunitu a začala sa nevyhnutná príprava.
Ďalej sa dočítate aj:
- akú sumu zubári pacientom ušetria,
- s akými problémami sa u narkomanov stretávajú,
- či pri ich ošetrení stúpa riziko istej nákazy,
- v čom je strach verejnosti neopodstatnený,
- aké bežné úkony škodia zubom viac než samotné drogy či alkohol,
- v čom a ako nový úsmev zmenil život narkomanom a ľuďom v núdzi,
- koľkým osobám bezplatne pomáhajú,
- ktoré zákroky im robia najčastejšie,
- ako zubári reagujú na poznámky o neférovosti zo strany platiacich klientov.
„Blízko pri človeku je sloganom charity, snažíme sa ho žiť v každodennosti našej práce vo všetkých rozmeroch života. Uvedomujeme si, že prijatie a blízkosť majú uzdravujúci vplyv na riešenie spletitých a ťažkých životných situácií ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Diecézna charita Žilina cez pracovníčky v Dome charity sv. Gianny približne pred siedmymi rokmi začala sprevádzať mladých závislých ľudí na ceste do komunity Cenacolo,“ hovorí Zdenka Lukáčiková, PR manažérka Diecéznej charity Žilina.
Ušetria im stovky eur
„Keďže sa zväčša o zuby nestarali, mali ich veľmi zlé a peniaze na zákroky neboli, skúsila som osloviť pána doktora Džupu. Napokon sa zhodli, že spravia charitatívnu službu pre všetkých, čo budú vstupovať do Cenacola,“ približuje Melicháčová s tým, že následne si stanovali podmienky, ktoré by zabránili zneužívaniu pomoci.
Klientovi takto predsa len ušetria nemalú sumu, podľa jednotlivých zákrokov môže ísť o sumu v rozmedzí 300 až 1000 eur. Ako uviedla sociálna pracovníčka, jeden z chlapcov mal zhruba 20 kazov, ktoré nebolo jednoduché a ani lacné opraviť.
„Bolo treba mi spraviť každý jeden zub. Keby som nemala ich a bola odkázaná len sama na seba, dodnes som asi bez zubov,“ pridáva sa Dominika, ktorá sa do styku s drogami dostala približne ako 20-ročná.
Mimo investícií sa dokonca lekári pacientom z charity venujú aj napriek tomu, že pri ich liečbe musia byť pre riziko ochorení prenosných krvou obozretnejší. „Mali sme klienta s hepatitídou C a doktori mu aj tak boli ochotní pomôcť,“ spomína Melicháčová.

Daní pacienti si ale spravidla nosia potvrdenia o zdravotnom stave. Zubár vie teda o nich viac informácií ako o bežnom klientovi. Samozrejmosťou v ambulancii zostáva aj spĺňanie najvyšších hygienických štandardov.
„U verejnosti a platiacich klientov to však môže vyvolať strach. Je pritom iracionálny. Nevystavovali by sme nebezpečenstvu či riziku samých seba a naše rodiny,“ hovorí výkonný riaditeľ o zbytočných obavách verejnosti.
Hygiena preváži drogy
O jedného záujemcu sa takto po odporúčaní charity postarajú zhruba každé dva mesiace. Popri ľuďoch v príprave do Cenacola pomáhajú v akútnych prípadoch aj ľuďom bez domova, za roky spolupráce ešte neodmietli žiadneho.
„Vzťah je korektný a v charite si sami uvedomujú, že keby išlo o desiatich ľudí mesačne, tak to kapacitne nezvládneme. Bavíme sa totiž o pacientoch, ktorí potrebujú nielen jeden zákrok, ale často aj sériu ošetrení.“
Na nezdravom chrupe sa pritom drogy či alkohol nepodpíšu v tak podstatnej miere ako celkové zanedbanie starostlivosti. Najčastejším problémom sa preto stáva zubný kaz alebo parodontitída.
„Títo ľudia sa veľakrát pri zmene životnej reality o seba starajú menej. Často sa napríklad mylne udáva, že ženám sa pokazia zuby pre tehotenstvo. Sú legendy, podľa ktorých im vápnik vytiahlo zo zubov dieťa, čo vôbec nie je pravda. Faktom je, že popri častom kojení a ďalších povinnostiach ide starostlivosť o vlastné telo do úzadia.“
Slabšia ústna hygiena je najväčšou chybou aj pri narkomanoch. Lekári potom riešia náročné prípady, pacientom uľavujú od bolesti pomocou čistenia zubných kanálikov a nevyhnú sa ani extrakciám zubov.
Krajší úsmev, vyššie sebavedomie
Hoci ide zväčša o základné úkony, týkať sa môžu napríklad aj výplne. Pri zuboch pokazených vo viditeľných predných úsekoch sa teda zlepší aj estetika úsmevu. Ľuďom dodáva sebavedomie a motivuje ich pre ďalšie zmeny.
Ako apeluje pracovníčka charity, u viacerých zavážil aj prístup. Neznáme osoby im totiž bez osočovania podali pomocnú ruku, kým rodina sa im otáčala chrbtom.
„Predtým som sa hanbila usmiať. Úsmev je prvé, na čo padne zrak. Vďaka pomoci som dostala viac sebavedomia aj v rámci komunikácie s ľuďmi, naštartovali ma do života, našla som si prácu,“ dodáva Dominika. Keďže jej však pre drogy odňali dieťa, kvôli jeho opätovnému získaniu napokon Cenacolo zamietla.
Ako ale sama hovorí, mala šťastie, že sa dostala medzi skupinu ľudí, ktorým zubár navrhol pomoc dodatočne. Ak totiž v ambulancii pracuje študent alebo začínajúci lekár, s ponukou prehliadok a bežných úkonov osloví klinika charitu aj sama.
„Využije sa možnosť spraviť vysokokvalitné vyšetrenia za účasti dohliadajúceho lekára, alebo naopak. Ošetrujúcim je náš skúsený lekár a junior ho sleduje,“ rozpráva Džupa. Hoci sociálna pracovníčka vyzdvihuje krásne gesto zubárov, nie vždy sa ich dobročinnosť stretne s porozumením.
Hovoria o neférovosti
Len čo sa informácia o aktivite dostala medzi verejnosť, niektorí platiaci klienti hovorili o nespravodlivosti. „Ľuďom sa zdalo neférové, že oni si musia platiť a narkomanov ošetríme zadarmo. Títo ľudia s extrémne vysokou finančnou ba-riérou sa ale vo svojom živote stretli s odmietaním, predsudkami. Veľakrát ich nikto neakceptuje a podobná pomoc pre nich veľa znamená,“ približuje svoj pohľad Džupa.

Skúsenosti s Diecéznou charitou Žilina dokonca zmenili názor aj jemu samému. Ako priznáva, pôvodne sa zamýšľal nad tým, kam vôbec peniaze v cirkvi smerujú.
„Nejde však len o nejaké inštitúcie a funkcionárov, ale o obrovské množstvo organizácií, ktoré vykonávajú neskutočne kvalitnú robotu. A práve to spoločnosti veľmi pomáha. Nepracujú len na duchovnom živote, ale robia podstatnú a tvrdú prácu, pri ktorej štát zlyháva.“