ŽILINA. Žilinčanka prišla ešte v období pandémie koronavírusu s unikátnym nápadom, 31-ročná vedkyňa Nikola Čajová Kantová sa odhodlala životné prostredie odbremeniť od hromady použitých rúšok a respirátorov.
Množstvo daného odpadu totiž dramaticky rástlo. Na základe odhadu spoločnosti Oceans-Asia sa napríklad v roku 2020 v oceáne ocitlo až 1,56 miliárd masiek.

Tunajšia vedkyňa sa nadbytočných materiálov rozhodla zbavovať ich použitím na výrobu peliet, od roku 2021 projekt napreduje a s kolegami ho vylepšujú dodnes.
„Vyrobili sme už pelety s rôznym obsahom rúšok a respirátorov, od 2 až do 50 percent. Testovali sme ich, merali emisie. Stále sa snažíme zvýšiť ich efektivitu energetického využitia a znížiť škodlivosť,“ pokračuje vedkyňa z Výskumného centra UNIZA, k zámeru dopomohla aj Katedra energetickej techniky Strojníckej fakulty.
Produkt vytvárajú na peletovacom lise, základom sú drevené piliny, do ktorých pridávajú práve odpad z rúšok a respirátorov. Po otestovaní a splnení všetkých požiadaviek môžu byť ich výrobky použité v praxi.

Zvíťazila ako inovátorka
Čajová Kantová sa okrem energetického zužitkovania odpadov už dlhší čas venuje aj ochrane ovzdušia a redukcii emisií či efektívnejšiemu využívaniu zdrojov energie. Nedávno za svoju činnosť získala aj ocenenie.
Ako inovátorka zvíťazila v súťaži Cena za transfer technológií na Slovensku, vo svojom výskume sa zamerala na redukciu emisií a analýzu palív. Porota pritom zohľadňovala prínos výstupov pre prax.