BYTČA, ŽILINA. Ako je už zvykom, kominárov počas jesene vidieť pre vykurovaciu sezónu častejšie. Aj napriek opakovaným upozorneniam sa každý rok nájdu domácnosti, ktoré čistenie komína odkladajú na poslednú chvíľu. Prípadne sa spamätajú neskoro.
„Potom nám volajú, čo majú robiť, keď už im komín horí. V takom prípade už len volať hasičov a modliť sa, aby sa nechytil dom,“ hovorí kominár Lukáš Mičenec s tým, že klientov učí pristupovať k údržbe komínov zodpovedne, pričom najlepšie je postarať sa o ne už počas leta.
Medzitým ho pravidelne prekvapuje pohostinnosť ľudí a pousmeje sa aj nad nálezmi v samotných komínoch. „Od uhynutých zvierat cez fľašky alkoholu až po zlaté retiazky,“ spomína.
Ako tiež podotýka, napriek kolotoču pracovných povinností vstáva do práce s radosťou a rodinnú tradíciu udržuje, ako sa patrí. V čiernej uniforme s čiapkou. Na ulici ho však pre šťastie pristavujú skôr dospelí než deti, vychýrených remeselníkov už nová generácia často nespoznáva.

Prečo ste sa stali práve kominárom?
U mňa bolo toto remeslo takpovediac predurčené už ako som sa narodil, keďže sa u nás dedí. Prebral som ho po starom otcovi.
Keď sa ma ľudia pýtajú, čo robím, môžem povedať, že im prinášam šťastie a teplo do domácnosti (úsmev). Dennodenne ma zastavujú a chcú sa ma pre šťastie dotknúť alebo si len spraviť fotku, pretože dnes je dosť veľkou raritou vidieť kominára v uniforme. Naša rodina sa snaží túto tradíciu dodržiavať.
Zastavujú vás hlavne deti alebo aj dospelí?
Prekvapivo skôr dospelí, súčasné deti nás tak nepoznajú, rovnako ani tradície. Vytratili sa práve tým, že kominári už často v uniformách nepracujú. I keď prídem tradične oblečený do materskej či základnej školy, nevedia, kto sme a vypytujú sa.
Podľa zaužívaných predstáv je kominár muž celý v čiernom, s kefou v ruke. Metódy čistenia sú už tiež iné, ako teda vyzerá jeho výbava?
Čistenie už nie je len o tom dať kefu do komína a vybrať z neho sadze. V dnešnej dobe je viac ako 50 percent komínov na plynné palivo, kedy treba ovládať rôzne merania.
Ako sa vôbec zo záujemcu o dané remeslo stane kominár? Čo musí absolvovať?
Potrebuje mať tri roky praxe u aktívneho kominára a následne sa musí vyučiť v Komore kominárov Slovenska, pričom rekvalifikačný kurz absolvuje v Nitre. V tomto meste sa dokonca záujemca môže vyučiť priamo v trojročnom odbore.
Potom má kominár možnosť dorobiť si aj kurz revízneho technika.
Technológie napredujú, normy sa menia. Môžeme preto povedať, že aj kominár sa musí neustále vzdelávať?
Určite. Každý rok sa zúčastňujeme troch schôdzí. Jednak stretnutia zo strany cechu, ale aj výročnej schôdze a školenia, keďže sa vyhlášky a pravidlá často upravujú a my ich samozrejme musíme ovládať. Pravidelne sa teda oboznamujeme s novými vecami.
Poslednú dobu sa značne riešili rastúce poplatky za energie a plyn. Dávajú podľa vás ľudia čoraz viac prednosť kúreniu drevom?
V období po koronavíruse som mal denne aj 50 hovorov, presne na danú tému ohľadom tuhého paliva či kúrenia v komíne. Aj teraz, s odstupom času, by som povedal, že naň prechádza čoraz viac domácností.