Veľký prieskum závislostí v Čechách: dominujú alkohol aj cigarety, do popredia sa však derú aj digitálne pokušenia

Advertorial

(Zdroj: Pixabay.com)

To, že Slovensko patrí medzi krajiny s nadmernou konzumáciou alkoholu, nie je žiadnym tajomstvom. Nedávny prieskum Ministerstva zdravotníctva priniesol nelichotivé čísla, čo sa týka vzťahu Slovákov a alkoholu. Podľa nich si pohárik viackrát do týždňa dopraje až každý piaty opýtaný. A ako sú na tom so závislosťami v susednom Česku? Exkluzívny prieskum spoločnosti Median pre MF DNES ukázal, že od legálnej látky alebo činnosti je závislých viac ako 60 percent dospelých Čechov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cigarety, alkohol, ale aj sociálne siete

Medzi najčastejšie závislosti sa radí fajčenie, alkohol, sociálne siete, online hry a stávkovanie. V európskom meradle Česká republika patrí s dlhodobou métou 10 litrov čistého alkoholu na osobu medzi krajiny s najvyššou spotrebou alkoholu, no vysoký nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenali tzv. digitálne závislosti. Takmer 28,8 percent respondentov priznalo závislosť od sociálnych médií, pričom viac ako 43 percent z opýtaných trávi ich používaním dve a viac hodín denne. Závislosť od počítačových hier uviedlo 9,3 percenta ľudí.

„Problémom je, že digitálne technológie potrebujeme v každodennom živote. Používame ich každý deň v škole alebo v práci, takže ich užívanie nemôžeme úplne vytesniť, ako je to v prípade alkoholu alebo iných drog,“ vysvetlil pre MF DNES Ondřej Sklenář, adiktológ a riaditeľ spoločnosti Magdaléna, ktorá sa zaoberá prevenciou a liečbou závislostí.

Neobmedzená dostupnosť

Hazardné hry a najmä online hazardné hry fungujú na podobnom princípe, no zatiaľ čo tu podľa Sklenára počet hráčov výrazne nestúpa, menia sa spôsoby hrania a stávkovania. Počet tradičných herní a automatov klesá a hráči sa presúvajú do online prostredia.

„Je to veľký problém, pretože nie je zriedkavé, že do našej praxe prichádzajú jednotlivci, ktorí v relatívne krátkom čase a bez jedinej návštevy kasína alebo herne prehrali milióny dolárov a zadlžili seba aj svoju rodinu,“ hovorí adiktológ. Narozdiel od kamenných herní, online stávkovanie je vďaka smartfónom dostupné kdekoľvek a kedykoľvek - v práci počas pracovnej doby či doma. „Dostupnosť 24 hodín denne a 7 dní v týždni predstavuje veľké riziko. Navyše veľká časť hazardných hier je prevádzkovaná nelegálne a štát nedokáže týchto prevádzkovateľov kontrolovať,“ dodáva Sklenář.

Riešenie? Prevencia namiesto zákazov

Práve kvôli neustálej dostupnosti online hrania odborníci aj u nás na Slovensku čoraz častejšie zdôrazňujú dôležitosť vhodnej prevencie, ktorú by mali kompetentní uprednostniť pred tvrdými zákazmi. „Pred závislosťou či inými poruchami duševného zdravia je potrebné sa chrániť aktívne, najmä podporou zdravého životného štýlu, podporou kritického myslenia, posilňovaním oporných sietí a podobne. Nie je ale reálne zabezpečiť takú ochranu, ktorá úplne zabráni vzniku závislosti či inej poruchy duševného zdravia. Môžeme však posilňovať ochranné faktory a redukovať tie, ktoré naopak riziká zvyšujú,” hovorí Denisa Šoltésová, riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa v Prešove venuje pomoci závislým. S jej slovami súhlasí aj Dominika Hlobenová, hovorkyňa slovenskej Asociácie zábavy a hier, ktorá združuje prevádzkovateľov herní. „Aby zostali chránení aj tí najzraniteľnejší, je dobré namiesto zákazov dodržiavať prísne regulačné opatrenia, medzi ktoré patrí aj register vylúčených osôb z hrania. Do kamenných prevádzok vďaka nemu nemôže vstúpiť viac ako 100 000 ľudí .“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu