HRIČOVSKÉ PODHRADIE. Hoci patrí Združenie priateľov Hričovského hradu počtom členov k menším zoskupeniam, podarilo sa im vytvoriť jedinečné podujatie, ktoré láka stovky návštevníkov.
Zo začiatku na vrchole kopca zapálilo sviečku na spomienku zosnulých len pár miestnych dobrovoľníkov. V súčasnosti sa na obľúbenom nočnom Dušičkovom výstupe schádza verejnosť zo vzdialených obcí, východného Slovenska i z Česka.
„Prvýkrát sme spoločným výstupom chceli len obyvateľom zatraktívniť deň, očakávali sme dvadsať, maximálne tridsať ľudí. Ale prišla ich hromada. Sami si vyžadovali pokračovanie a každý rok účastníkov pribúdalo,“ hovorí vedúci združenia a záchranca takmer osemsto rokov starej pamiatky Jozef Mihálik.

Z novembrovej akcie na hrade sa stala tradícia, ktorú nadšenci histórie chystajú už siedmy rok. Kým počasie ich predošlý ročník o pripravený sprievodný program obralo, organizátori veria, že tento raz vyjde všetko podľa predstáv.
Na sobotu 4. novembra naplánovali hudobný koncert a tombolu s desiatkami hodnotných cien od lokálnych podnikov a sponzorov akcie. Stretnutie je o 17. hodine na ihrisku pri Obecnom úrade v Hričovskom Podhradí.
Pre celkový efekt i znásobenie zážitku združenie zabezpečilo halogénové svietidlá priamo na hrade. „Chodia naň aj rodiny s deťmi, už po ceste si večernú atmosféru spríjemňujú lampášmi a čelovkami.“
Ako pritom Mihálik dodáva, ide o jedinú akciu, ktorá sa im osvedčila. U ľudí si nadšenie získala prirodzene, bez väčšej snahy organizátorov či rozsiahlej propagácie. Pri zvyšných podujatiach boli viac-menej stratoví, keďže sa akcie napríklad ako Noc hradov a zrúcanín konajú v rovnakom období na viacerých pamiatkach. Návštevnosť Hričovského hradu veľká nebola a vynaložené úsilie sa združeniu príliš nevyplatilo.
Okrem nadšenia ľudí a docenenia snahy organizátorov predstavuje Dušičkový výstup aj peňažný prínos. Príspevkami účastníkov pokryje niektoré výdavky na práce či bežný chod združenia.
Prijali by väčšiu podporu
Práve finančná otázka je bežnou bariérou v záchrane slovenských pamiatok a posilniť by sa zišlo častokrát i personálnu zložku. Aj preto Združenie priateľov Hričovského hradu podporilo petíciu za systematické financovanie záchrany kultúrnych pamiatok a za obnovenie projektu s názvom Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva.