Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v obci Rajecká Lesná

Obec Rajecká Lesná je známe pútnické miesto a turistická oblasť, ktorú ročne navštívia státisíce pútnikov i návštevníkov. Dedina je známa intenzívnym cirkevným životom, krásnou prírodou a európskou rezbárskou atrakciou Slovenský Betlehem, ktorá do o

Obec Rajecká Lesná je známe pútnické miesto a turistická oblasť,
ktorú ročne navštívia státisíce pútnikov i návštevníkov.
Dedina je známa intenzívnym cirkevným životom, krásnou prírodou
a európskou rezbárskou atrakciou Slovenský Betlehem, ktorá do obce
bezohľadu na ročné obdobie, láka záujemcov z celého sveta.

Od poslených komunálnych volieb je tu starostom Peter Tarábek.

Na rozvoji obce majú záujem všetci
S čím ste začali?
Najdôležitejšie bolo dokončiť a odsúhlasiť územný a rozvojový plán obce. Vypracovali sme k nemu aj dodatok, ktorý rozširuje intravilán obce. Plán zároveň aj naznačuje, ktorým smerom by sa mal rozvoj obce uberať.
Ako to všetko chcete dosiahnuť?
Veľkou devízou je i spolupráca s agentúrou RRA Žilina pod vedením riaditeľa Antona Straku, ktorá spracúva naše projekty pre výberové tendre EÚ. Založili sme v obci občianske združenie Friwald, ktorého hlavným cieľom je vyprofilovanie doliny a obce Rajecká Lesná ako protipól predimenzovaným strediskám turistického ruchu.
Veľa sa hovorí o projekte nového frivaldského námestia.
Je to pravda, ale všetko záleží od toho, či dostaneme financie z fondov Európskej únie. Bolo to práve združenie Friwald, ktoré spolu s poslancami a kanonikom Pavlom Šadlákom iniciovalo jednania medzi obcou a Biskupským úradom v Nitre o odpredaji námestia do majetku obce za symbolickú sumu. Dôvodom bola možnosť čerpania 95 percent na celkovú rekonštrukciu námestia, a tak vyriešiť značnú časť problémov, ktoré obci spôsobuje nevyriešená dopravná a logistická situácia v obci. Bez podpory cirkvi by sa projekt nikdy nedal uskutočniť.
Unavujú ma len neustále útoky niektorých domácich i zahraničných „superodborníkov a veľkopodnikateľov“, ktorí sa ma snažia znechutiť, či sa priživiť na práci všetkých tých dobrých ľudí, podieľajúcich sa na rozvojových plánoch Rajeckej Lesnej.
Ale to už je údel asi každej obce, kde obyvateľom nestačí len zavrieť sa pred svetom - a pripíjať na smrť susedovej kozy...
Aby sa dedina zmenila na „lesný raj“

Skryť Vypnúť reklamu

O práci združenia Friwald, jeho partneroch a podujatiach sme sa rozprávali na chate Žiar s Markom Kubincom (na snímke dole).
„V prvom rade by som chcel spomenúť našu spoluprácu s Francúzskou alianciou. Práve s ňou, ale aj s ďalšími občianskymi združeniami a podnikateľskými subjektami z Rajeckej doliny a Žiliny sme tu v polovici júna organizovali Prvé frankofilné entrée - FRIWALDSKÝ COCHONNET. Jeho súčasťou bol medzinárodný turnaj v hre pétanque O pohár starostu obce Rajecká Lesná, ale aj koncert francúzskej reggae formácie SCOTCHY DUB, jazda na koni, lukostreľba a to všetko na čerstvom vzduchu v nádhernom prostredí rajeckolesnianskej doliny. Prišlo sem asi 500 hráčov i návštevníkov.“
O týždeň neskôr sa konal v známom rodinnom hostinci U Hromadov už tradičný turnaj v stolnom futbale, ktorý bol spojený s ochutnávkou špecialít. Koncom júla sa v areáli chaty Žiar v Rajeckej Lesnej stretli lukostrelci z niekoľkých krajín, aby tu v spolupráci so Slovenskou lukostreleckou asociáciou a s klubom Hunter Malá Fatra absolvovali medzinárodné preteky v streľbe z luku a kuše na 3D ciele. Marek Kubinec, ale aj ostatní členovia združenia Friwald sú presvedčení, že toto sú len prvé lastovičky rodiacej sa koncepcie kultúrneho života Rajeckej Lesnej. „Ešte tento rok by sme chceli pre najmenších obyvateľov obce zorganizovať divadelné predstavenie, Rozprávkový les budú môcť navštíviť aj tí väčší. V novembri tu budeme mať Česko-slovenský pohár v streľbe z luku a kuše. V zime sa opäť otvoria Chillout & Jazz clubu na chate Žiar, kde striedajúci sa dídžeji formácie umocnia svojou hudobnou produkciou zimnú pohodu. Budúci rok by sa mal niesť ešte v intenzívnejšom pracovnom nasadení. Urobíme maximum, aby „lesný raj“ v Rajeckej Lesnej privítal čo najviac návštevníkov a aby od nás odchádzali plní pozitívnych zážitkov.“
Chceme pre ľudí len to najlepšie

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčkou komisie kultúry a športu pri Obecnom zastupiteľstve v Rajeckej Lesnej je Anna Dorínska (na snímke vpravo hore). Činnosť komisie v poslednom čase nabrala na obrátkach. Svedčia o tom aj podujatia, ktoré za posledný rok uskutočnili. „Vlani sme robili prvýkrát v histórii Mikuláša. Od sponzorov sme vyzbierali peniaze a pripravili sme darčeky pre 250 detí,“ prezradila nám Anna Dorínska. Tento rok začali detským karnevalom, zapojili sa samozrejme aj do slávnych frivaldských fašiangov. Zo športových akcií hodno spomenúť 9. ročník behu O pohár starostu obce, na ktorom bolo tento rok 85 účastníkov, od najmenších škôlkarov až po dospelých. Hoci v obci neexistuje turistický oddiel, turistické aktivity sú tu veľmi obľúbené. V máji sa viac ľudí zúčastnilo na výstupe na Banisko, v júni navštívili Roháčske plesá a Volovec a už tradične na sviatok sv. Cyrila a Metoda absolvovali výstup na Kľak. „Toto podujatie robíme už niekoľko rokov, je to také rodinné podujatie. Tento rok nás bolo vyše sto. Zostúpili sme do doliny, kde boli pripravené špekáčiky na opekanie. Dobrú náladu si doniesol každý sám,“ zaspomínala Anna Dorínska. Treba spomenúť aj rozlúčku s deviatakmi, oslavy Medzinárodného dňa detí i horských cyklistov. Už teraz majú členovia komisie plné ruky práce s prípravou športového dňa pre deti. „Chceli by sme sa poďakovať všetkým sponzorom, ktorí nám pomáhajú pri všetkých podujatiach nielen finančne, ale aj materiálne,“ zdôraznila Anna Dorínska.
Nie inak tomu bolo aj v sobotu 23. júla, keď sa na asfaltovom ihrisku pri škole hral ďalší ročník Frivald Cup-u vo futsale. Prišlo naň deväť mužstiev. Víťazstvo si napokon odniesli chlapci z Rajca z tímu ZA SEDEM SEDEM. Vo finále pokorili Deportivo Rajec A 1:4.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa príbehy bubnujú a tancujú

Rajecká Lesná minulý týždeň hostila 22 mladých ľudí z Estónska, Francúzska, Poľska a Slovenska, účastníkov medzinárodného kultúrno-umeleckého workshopu. Robí sa v rámci programu Európskej únie Mládež a jeho organizátorom je Truc sphérique a Stanica Žilina - Záriečie. Dušou je Francúz Christian Potiron (na snímke), ktorý v Žiline pôsobí už 4 roky. Jeho slovenčina síce nie je ľúbozvučná, ale dá sa s ním porozprávať.
Aký je cieľ tohto workshopu?
Témou sú medzikultúrne komunikácie. Wojciech Peczek z Poľska učí mladých ľudí hrať na západoafrické bubny djembe. Je na to špecialista. Každý rytmus má v Afrike svoj príbeh a je to veľmi zaujímavé. Francúzka Claire Filmon so svojim asistentom Stephan L. zasa učia kontaktný tanec. Nie je to klasický tanec, ktorý má svoje presné kroky, skôr je to o inštinktívnej improvizácii a o dotykoch. Djembe a kontaktný tanec sú v podstate dva rozdielne kultúrne jazyky, snahou účastníkov je ich experimentálne spojenie.
Páči sa vám v Rajeckej Lesnej?
Mladí ľudia tu prežijú týždeň, ubytovaní sme v chatách hore v doline. Vďaka pochopeniu obce a spolupráci s OZ Friwald môžeme trénovať v telocvični základnej školy. Ďalší týždeň budeme v Žiline. Jedno predstavenie chystáme aj tam a uskutoční sa v piatok 5. augusta o 20.00 h na Stanici Žilina - Záriečie.
Keď sme prišli do telocvične, ani sa tam nebubnovalo, ani netancovalo.
V prvom týždni sa dopoludnia pracuje na kontaktnom tanci a po obede sa bubnuje. To, čo sa dialo v telocvični, to boli cvičenia na rozvoj kapacity tela, na zbavenie sa strachu, nácvik kvality dotykov.
Utorok 6. septembra
Mariánske večeradlo sa začne o 15.30 h. Slávnostnú sv. omšu o 16.30 h bude celebrovať don Gobi. Slávnosť zmierenia sa bude vysluhovať od 13.00 h.
Na púť bude zabezpečená kyvadlová doprava z autobusového nástupišťa v Žiline od 12.00 h každú hodinu. Rovnako je zabezpečený aj odvoz.
Sobota 10. septembra
Púť k Matke Božej
Frivaldskej
Uskutoční sa na Slávnosť narodenia Panny Márie, patrónky Slovenska. Slávnostná sv. omša bude v sobotu o 18.00 h v areáli baziliky. O 22.00 h sa začne mládežnícka sv. omša, po nej bude celonočná poklona. V nedeľu 11. septembra budú sv. omše o 5.00, 6.30, 8.30, 11.00 a 16.00 h. Slávnosť zmierenia sa v sobotu vysluhuje od 13.00 do 22.00 h, v nedeľu od 6.00 do 12.00 h.
Štvrtok 15. septembra
Hlavná celodiecézna
Eucharistická púť
Začne sa už v stredu 14. sep-
tembra sv. omšou o 18.00 h, po ktorej bude celonočná adorácia, ktorá sa skončí sv. omšou vo štvrtok o 7.00 h.
Pontifikálna sv. omša bude v pútnickom areáli o 10.00 h, potom sa začne procesia so Sviatosťou Oltárnou na Kalváriu, do kostola Nanebovstúpenia Pána, kde sa púť skončí slávnostným Te Deom a s požehnaním.
Aj na túto púť bude zabezpečená zo Žiliny kyvadlová doprava od 7.00 h každú hodinu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 096
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 057
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 842
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 812
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 726
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 10 371
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 604
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 600
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 358
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 145
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?