ŽILINA. Žilinská samospráva nepovolí predaj živých kaprov na svojich pozemkoch. Stala sa tak prvým mestom na Slovensku, ktoré sa zasadilo za ochranu živých kaprov.

Pre niektorých sú ryby tradičným vianočným pokrmom, iní zase poukazujú na etickú otázku zaobchádzania s kaprami.
Iniciatíva mesta rozpútala diskusiu. Ľudia sa najčastejšie obávajú, kde kapra kúpia. Miestny chovateľ rýb, označil správu za malý predvianočný chaos.
„Ľudia nečítajú správy kompletne, z nášho pohľadu sa zbytočne vytvára zmätok. Ide o gesto mesta, ktoré v praxi neovplyvní predaj a spotrebu rýb na Slovensku. Doteraz sa totiž na mestských pozemkoch predaj kapra veľmi nerealizoval,“ približuje názor Radoslav Káčerik z Krasnianskych rybníkov.
Mesto prejavilo hodnoty
Žilinský primátor Peter Fiabáne podotkol, že mesto chce ísť príkladom ako nositeľ morálnych hodnôt.
„Chápeme potrebu riešiť túto problematiku, čo sa týka zaobchádzania so zvieratami, ako určité posolstvo humanizmu.“ A práve predvianočný čas podľa jeho slov považujú za vhodný čas na prejavenie postoja, ktorým chcú prispieť k zmierneniu utrpenia sladkovodných rýb.
Podľa slov Miroslavy Roháčovej z organizácie Humánny pokrok sa ročne predá približne milión živých kaprov, ich nakupovanie označuje za barbarskú a krutú praktiku, pričom prijatie záväzku zo strany mesta Žilina považuje za skvelý krok. Roháčová poukazuje, že utrpenie zvierat a ich zabíjanie na verejnosti do modernej spoločnosti nepatrí.
„Nie všetky tradície sú v súlade s humanizmom. Mnohé z nich sú doslova kruté a je načase, aby postupne ostali na smetisku ľudských dejín,“ vyjadrila žilinská mestská poslankyňa Iveta Martinková nadšenie z rozhodnutia samosprávy. „Teší ma aj to, že Žilina ide príkladom iným mestám.“
Smerujú k zmene legislatívy
A práve oslovenie viacerých samospráv je na zozname záujmov Humánneho pokroku.
Všetky veľké maloobchodné reťazce na Slovensku sa k nemu už pridali. „Ide o reťazce, ktoré pokrývajú 95 percent maloobchodného trhu s potravinami v súčasnosti. Terno, Kraj, Lidl, Kaufland, Tesco, Billa a ďalšie,“ spomína predseda organizácie Martin Smrek miesta, na ktorých už verejnosť živého kapra nekúpi.