Rýchlejší rast slovenskej ekonomiky už teraz brzdí nedostatok pracovnej sily a bude to ešte horšie. Získať kvalitného zamestnanca je nad sily zamestnávateľov naprieč všetkými odvetviami.
Na pracovnom trhu klesá počet Slovákov, ktorí sú schopní nastúpiť do práce. Navyše platové pomery na Slovensku už nie sú atraktívne ani pre mnohých Ukrajincov, Srbov, či Rumunov. Cudzincov z ázijských krajín zase brzdia byrokratické prekážky. Výsledkom je, že slovenské firmy musia prehodnocovať svoje rozvojové plány, nevstupujú do nových projektov a stagnujú.
Na viaceré problémy slovenského trhu práce poukázal šéf žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton Andrej Gurín. Tvrdí, že na trhu je viac voľných pracovných pozícií ako reálnych a dostupných uchádzačov o prácu. Záujemca o prácu sa tak stáva pánom situácie.
„Pri väčšine pozícii je ten, kto určuje výšku mzdy. Samozrejme firmy majú svoje mantinely, ale uchádzač má konečné slovo v rámci vyjednávania mzdy za prácu.“

Klesá nezamestnanosť i zamestnanosť
Uchádzači už pri úvodných pohovoroch žiadajú viac peňazí. „Sú firmy, ktoré ak za zverejnenú sumu nevedia nájsť zamestnanca, tak ho preplatia a mzda je reálne vyššia ako tá, ktorá bola v inzeráte,“ všíma si Andrej Gurín a poukazuje na paradox, keď na Slovensku klesá nezamestnanosť, ale aj zamestnanosť.
„Demografia spôsobuje to, že každý rok z trhu prace odchádza viac dôchodcov ako príde absolventov. Noví uchádzači nie sú. Zamestnanosť tak klesá vo všetkých odvetviach ekonomiky.“