Futbalové kluby v regiónoch vo veľkej väčšine nemajú peniaze na rozdávanie. Obracajú každé euro, zháňajú sponzorov a spolupracujú so zväzom či obcami, aby dokázali fungovať.
Oblastný futbalový zväz (ObFZ) Žilina však podáva klubom pomocnú ruku. Po vlastnej línií zháňa peniaze od sponzorov, ktoré následne prerozdeľuje.
Viac nám povedal Igor Krško, predseda ObFZ Žilina, ktorý odpovedal aj na ďalšie otázky.
Igor Krško odpovedá aj na tieto otázky
- prečo v prípade ObFZ Žilina neplatí, že súkromné firmy nechcú sponzorovať šport,
- na základe akého kľúča zväz prerozdeľuje peniaze medzi kluby,
- aké kroky žilinský zväz pred rokmi urobil, že dnes má po dedinách stovky talentov,
- čo by sa v dedinskom futbale na Slovensku malo zmeniť,
- čo pre dedinský futbal znamená, že sa na trávnikoch pohybujú borci ako Nemec, Pečalka, Trhančík a ďalší exligisti
- a oveľa viac.
Oblastný futbalový zväz Žilina sa podujal na zaujímavý krok. Po vlastnej línii zháňa sponzorov a finančné prostriedky následne prerozdeľuje medzi kluby. Prečo ste sa tak rozhodli?
Aj iné oblastné futbalové zväzy po celom Slovensku majú sponzorov alebo hľadajú peniaze na aktivity, ktoré robia. Ale neviem o tom, že by niekto robil takú dotačnú politiku ako náš zväz. To znamená, že nejde o jednorazovú spoluprácu, ale partnerstvo máme podpísané na dlhodobé časové obdobie. Je teda garancia, že takáto dotačná politika pre kluby nášho zväzu bude pokračovať aj v ďalšom období.
Aj v minulosti sme mali partnerov, ktorí nás podporili. Napríklad, počas nejakého turnaja alebo podporili kluby materiálne. Ale nikdy sme neboli schopní prerozdeľovať aj priamo finančné prostriedky medzi kluby. Ide teda o zdroje mimo bežných zdrojov v rámci Slovenského futbalového zväzu .
Na základe akého kľúča peniaze prerozdeľujete medzi kluby? Sú kľúčom výsledky v dlhodobých súťažiach, počet detí?
Všetko závisí od množstva finančných prostriedkov na danú súťaž. Každý klub dostal za mládežnícke družstvo určitú finančnú čiastku v závislosti od toho, akú triedu hrá, či ide o dorastencov alebo starších či mladších žiakov.
Okrem toho budú na konci sezóny odmenené prvé tri kluby v súťažiach, aby si mohli zakúpiť potrebné veci na fungovanie. Táto odmena poputuje taktiež zo spomínaných sponzorských príspevkov. Samozrejme, čím viac sponzorov, tým vyšší balík na prerozdelenie.
My nezaháľame, v tejto ceste chceme a budeme pokračovať. To je podľa mňa jedna z úloh riadiaceho zväzu.
Ale partnerov ste mali aj v minulosti. V čom je teda najväčší rozdiel?
Áno, to je pravda. Mali sme partnerov, ale plnenie bolo vecné. Čiže kluby prostredníctvom nás dostali lopty, víťazi súťaží dresy, tabule na striedanie alebo svetelné tabule.
Dnes si všetky tieto veci niektoré kluby zabezpečujú individuálne, či už vďaka kreditom alebo sponzorom. Aby sme veci nedupľovali, dohodli sme sa s partnermi, že im budeme prispievať priamo finančnou čiastkou, ktorú v plnej výške prerozdelíme medzi kluby.

Musí aj klub, ktorý dostane dotáciu, garantovať, že bude fungovať alebo neodhlási nejaké družstvo zo súťaže?
Samozrejme. Ak niečo dávate, musíte i niečo požadovať. Nemôžeme predsa poskytnúť dotáciu klubu na začiatku sezóny a on v jej priebehu odhlási nejaké svoje družstvo zo súťaže. Potom by sa táto podpora míňala účinku, ide nám o dlhodobú podporu klubu.
Takisto klub, ktorý bude mať v úmysle podvádzať, napríklad postaví hráča na iný registračný preukaz, tak taký určite nemôžeme podporiť. Dajme prostriedky tým, ktorí chcú robiť futbal poctivo a čestne. A ja som rád, že také v žilinskom regióne máme.
A čo v prípade, ak nastane, napríklad, inzultácia?
Sú to výnimočné prípady, ale je tomu ťažké zabrániť. Ak sa jednotlivci na tribúnach nesprávajú slušne, nemôžu za to trpieť, napríklad, deti.
Futbal je živý organizmus a správanie jednotlivca v danej chvíli ťažko ovplyvníte. Ale postaviť hráča na zápas „načierno“ alebo odhlásiť družstvo zo súťaže, to sú vedomé činnosti. Našou snahou je, aby za vyčíňanie jednotlivcov netrpeli deti.
Aké sú reakcie súkromného sektora? Často sa hovorí, že podnikatelia sú v kríze a dnes už len veľmi ťažko nájdete firmu, ktorá chce podporiť šport.
Všetko závisí od toho, ako futbal robíte. Sú sponzori, ktorí chcú futbal podporiť. Napríklad, prihlásili sa nám sami od seba dvaja partneri. Súkromný sektor vám musí veriť a vidieť, že to robíte pre ľudí, pre deti a nie pre seba.