ZBYŇOV. Kedysi v areáli neďaleko Rajeckých Teplíc, uprostred prírody pod Tlstou horou, trávili čas deti, pionieri, lyžiarske zájazdy, neskôr i svadobčania či viacerí rekreanti a účastníci konferencií. Na približne tridsaťročné fungovanie strediska Zbyňov však zostali len roky staré spomienky.
Areál budovaný postupne od roku 1969, dve centrálne budovy i desať zrubových chatiek vrátane takzvaných alpíniek, sú dnes schátrané.
Obyvatelia či bývalí žiaci a členovia branných výcvikov však na prostredie a zážitky naďalej spomínajú. O slávnych časoch areálu svedčia aj archívne zábery spravodajskej agentúry.
„Pionieri všetkých trinástich oddielov úspešne plnia odznak BPPOV a aktívne sa venujú ďalším činnostiam - rôznym výtvarným súťažiam, zberaniu samorastov a liečivých bylín, kolektívnym športom a podobne,“ uviedol ešte v roku 1983 Vladimír Gabčo z agentúry TASR pri popise fotografií detí.

Prvého letného turnusu sa podľa jeho slov v pionierskom tábore Železničiar v Zbyňove zúčastnilo viac ako 170 detí. Ich rodičmi boli železničiari zo Železničnej stanice Žilina a Rušňového depa Bratislava. Na mieste rekreovali aj s ďalšími zhruba 60 deťmi pracovníkov Slovenskej televízie Bratislava.
„V prekrásnom prostredí Rajeckej kotliny získavajú praktické skúsenosti z táborenia v prírode, osvojujú si orientáciu v lese, stavanie stanov i zdravotnícku prípravu,“ dodal.
Prínos pre školy aj obec
Okrem pionierskych táborov chodili na miesto aj študenti zo Žilinskej univerzity, vtedajšej Vysokej školy dopravy a spojov, ktorí okolie využívali napríklad aj na geodetické merania.
Návštevníci či zariadenie boli prínosom aj pre samotnú obec, v stredisku pracovali i obyvatelia Zbyňova.
O areáli plnom života sa zmienil aj starosta obce Marián Miškovský, ktorý predtým pracoval v žilinskej škole. „Stredoškoláci do strediska chodievali na branné aj lyžiarske kurzy,“ priblížil nám, „kúsok odtiaľ je totiž lyžiarsky vlek, ktorý predtým patril k areálu.“
Ten v minulosti už odkúpila aj obec, jeho fungovanie však veľký úspech nezožalo a tak sa ho pred takmer dvadsiatimi rokmi rozhodli odpredať súkromníkovi, pričom ten ho prevádzkuje doteraz.

Miesto prestali využívať
Areál ležiaci nad obcou Zbyňov sa postupne budoval od roku 1969, hlavnú budovu postavili v roku 1981, kedy zároveň prebehla aj celková modernizácia miesta.
Objekt bol majetkom štátu v správe Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré sa ho rozhodli predať. „Areál bol spočiatku využívaný ako pioniersky tábor, neskôr ako rekreačné zariadenie. V poslednom období (pred odpredajom) areál už nebol vôbec využívaný a postupne chátral,“ priblížila nám hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.
Miesto začalo pomaly upadať údajne po deväťdesiatych rokoch. Na prípadné úvahy o kúpe pozemkov s budovami sme sa pýtali aj vedenia obce, z hľadiska možností a výšky sumy boli podobné plány pre obec nereálne.
V roku 2021 nehnuteľnosti železnice odpredali spoločnosti sídliacej v Žiline za kúpnu cenu 242-tisíc eur bez DPH. Majiteľ ho podľa nášho zistenia prenajal organizácii, ktorá v ňom aktuálne organizuje airsoftové podujatia.
Pokusov bolo viac
O predaj pozemku s budovami sa železnice pokúšali ešte v roku 2006.
„Pre ŽSR je prevádzaný majetok nepotrebný pre ich hlavnú činnosť a nemajú záujem ho prevádzkovať alebo do neho investovať,“ uvádzalo sa v návrhu, ktorý sa týkal Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a vydania súhlasu pre železnice na uzavretie zmluvy o odplatnom prevode majetku štátu.
Súbor nehnuteľností pozostával z 20 pozemkov o celkovej výmere 24 422 metrov štvorcových, pričom súčasťou bolo 13 budov, vrátane hlavnej a sociálnej, zrubových chát a čerpacej stanice.
Ako zo zverejneného návrhu vyplýva, znalecký posudok z augusta 2006 určil hodnotu nehnuteľností na 7 miliónov slovenských korún. Na predaj areálu bolo vypísané ponukové konanie a vyvolávacia cena bola vo výške znaleckého posudku.

Do ponukového konania poslali ponuky štyria záujemcovia, pričom najvyššiu sumu ponúkol kupujúci vo výške 12 500 000 slovenských korún. Komisia tento návrh ceny prijala.
Areál v Zbyňove napokon nepredali. „Z dôvodu uplatnenia reštitučného nároku oprávnenými osobami v roku 2007 nebol vydaný súhlas MDV a odpredaj bol pozastavený na neurčito,“ uvádza sa na webe železníc. Po vysporiadaní tohto nároku zas k podpisu zmluvy nedošlo kvôli nezáujmu kupujúceho.