ŽILINA. Je nadaná slovenská reprezentantka v golfe i úspešná americká študentka. Ešte len 21-ročná Žilinčanka Viktória Krnáčová žije pohybom od útleho detstva, pôvodne sa venovala zjazdovému lyžovaniu a hoci pri ňom ako osemročná utrpela zranenie, od športu pre zlomenú nohu neupustila. Skôr naopak.
Kvôli potrebe rehabilitácie vo forme častej chôdze objavila čaro golfu. Postupne vymenila zasnežené svahy za golfové ihriská, ktoré sa jej stali doslova druhým domovom.
„Len čo som golf vyskúšala, hneď ma nadchol. V trinástich rokoch som sa preň rozhodla, popri škole som sa začala naplno venovať iba tomu,“ popisuje svoje začiatky s tým, že vo svojom veku už bola nominovaná na medzinárodný reprezentačný turnaj.
Úspechy priniesli aj jasné ciele. V golfe chcela čo najefektívnejšie napredovať aj popri všetkých školských povinnostiach. Vhodným riešením bolo, ako je to aj v prípade viacerých iných mladých slovenských športovkýň, štúdium v Amerike.

Šport je neoddeliteľnou súčasťou tamojších univerzít i vysokoškolského života a tak sa skĺbenie aktívneho golfu a štúdia stalo jasnou voľbou aj pre Viktóriu.
Ako spomína, cesta na univerzitu vedie pre viacerých hráčov cez športové štipendiá, stopercentné alebo polovičné, ktoré pokrývajú náklady na štúdium vrátane školného, bývania, stravy, výbavy a oblečenia na šport.
V niektorých prípadoch aj letenky či výdavky na cestu na univerzitu. „Športové štipendium mám aj ja, ale zároveň disponujem i pomerne vysokými akademickými štipendiami, ktoré som získala vďaka študijným výsledkom a prospechu v škole.“
Výborný prospech môže študentovi ponúknuť možnosť akademických štipendií, ale všetci športovci si musia udržať istý priemer známok pre splnenie podmienok stanovených asociáciou univerzitných športov.
Športovec musí dosahovať akademické výsledky, aby bol spôsobilý reprezentovať školu a prijímať športové štipendiá, niektorí tréneri dokonca požadujú ešte lepšie výsledky, aby sa športovec dostal do výberu na konkrétnu súťaž alebo podujatia počas semestra.
Veľa športovcov využíva pre začatie štúdia agentúry, tie kvôli perspektívnym hráčom kontaktujú konkrétnych trénerov a univerzity. Ako odporúča Viktória, športovci ich môžu osloviť i sami. Na druhej strane zvyknú vytypovaného športovca na turnaji osloviť aj tréneri priamo s ponukou štipendia.
Splnila si americký sen
Viktória sa nebála ísť za svojím snom. Aby sa rýchlejšie oboznámila s miestnym školským systémom, spôsobom života, mentalitou a zdolala jazykovú bariéru, za hranice, na Floridu, sa presťahovala ešte ako stredoškoláčka.
„Američania vyzerajú byť na prvý pohľad veľmi komunikatívni, milí, no časom sa ukáže ich rozdielne zmýšľanie a nie vždy si s nimi iné národnosti dokonale rozumejú,“ dodáva.
Pre podobné dôvody sa podľa nej mnohí hráči napokon vracajú predčasne späť domov. Viktória si ale svoje ciele odhodlane a odvážne plní už šiesty rok.