ŽILINA. Sedemnásťročná Dominika trpí malým vzrastom, má len 132 centimetrov. V žilinskej nemocnici podstúpila dve operácie, vďaka ktorým by sa jej stehenné kosti mohli predĺžiť o osem centimetrov.
Tím oddelenia pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou využil inovatívnu technológiu magnetického expandibilného systému MAGEC hneď dvakrát. Výnimočný zákrok absolvovala ako prvá pacientka s týmto genetickým ochorením na Slovensku.

Špecializovaná metóda sa v žilinskej nemocnici používa od roku 2016. Na oddelení pediatrickej ortopédie FNsP Žilina vykonali už 19 operácií, počas ktorých vložili do tela detských pacientov vnútrodreňové fixátory, najčastejšie do stehennej kosti, predkolenia alebo ramennej kosti.
Podľa primára oddelenia Juraja Popluhára, v prípade 17-ročnej pacientky lekári postupne voperovali magnetom distrahovateľné tyče z titánu do oboch stehenných kostí.
„Pretli sme kosti a magnetický systém nám umožní končatiny postupne predĺžiť o osem centimetrov. Navyše, v prípade dobrého vývoja je možné fixátory v pooperačnom období dynamizovať a tak získať ďalšie centimetre,“ opísal zásah Juraj Popluhár.
Vonkajšie fixátory sú spojené s viacerými komplikáciami. Pred 25 rokmi týmto starším spôsobom operovali mladého muža s rovnakou diagnózou, akou trpí Dominika.
„Často dochádzalo k hnisaniu, kosť sa zle hojila, pre pacienta to prinášalo značný diskomfort. Inovatívna technológia MAGEC, ktorú používame dnes, funguje na báze magnetov a mimotelového ovládača, ktorým sa končatina bezbolestne predlžuje. Tínedžerka sa bude môcť omnoho skôr zaradiť do bežného života,“ doplnil primár pediatrickej ortopédie.
Zariadenie zapožičia nemocnica rodine domov. Každý deň ním predĺžia končatinu o jeden milimeter.