VIŠŇOVÉ. Spoločnosti Skanska a Porr údajne zámerne falšovali stavebné dokumenty na stavbe diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala s tunelom Višňové.
Zatajovaním skutočností a prestojov si tak nemohla ďalšia zo stavebných spoločností na ostro sledovanej stavbe, firma Tubau, uplatňovať finančné nároky.
Výsledkom je že spoločnosť Tubau prichádzala mesačne asi o 1,5 milióna eur a nebola schopná vyplácať svojich dodávateľov, ktorými sú prevažne menšie stavebné firmy so stovkami zamestnancov.
Práve zástupcovia malých nevyplatených firiem v obave, že neuvidia svoje peniaze za práce, vyšli s týmito informáciami na verejnosť a o svojich zisteniach informovali aj vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti.
Dokonca obviňujú hlavných zhotoviteľov, spoločnosti Skanska a Porr, že zámerne likvidujú potenciálnu konkurenciu a navzájom sa kryjú tak, aby sa vyhli zodpovednosti za vlastné zlyhania.
Skanska oponuje, že sú to nezmysly a vymyslené domnienky a ich spoločnosť je postavená na pravidlách transparentnosti.

Dlhujú 15 miliónov eur
Trinásť stavebných firiem sa dožaduje asi pätnástich miliónov eur za práce, ktoré robili pre partnerskú firmu, ale aj za škody.
Do problémov sa dostali najmä menšie stavebné spoločnosti. Sú na samom konci v subdodávateľskom reťazci na stavbe diaľničného úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Na práce si ich objednala spoločnosť Tubau, ktorú zákazka na Višňovom dostala do kolien a dnes je v konkurze. Tá pracovala pre Porr a ten má zmluvu s hlavným zhotoviteľom spoločnosťou Skanska.
Spoločnosť JHS SLOVAKIA zo Stropkova sa na stavbe slovenských diaľnic už raz popálila. V kauze Váhostavu prišla o 150-tisíc eur. Aktuálne na stavbe tunela Višňové nedostala zaplatené asi pol milióna.
Spoločnosť zo severovýchodného Slovenska poukazuje na nezákonné praktiky na stavbe a na pravdepodobné falšovanie dokumentácie. Vie doložiť komunikáciu medzi spoločnosťami Skanska a Porr, ktoré koordinovali svoje postupy, ako zatajiť problémy na stavbách pred Národnou diaľničnou spoločnosťou a údajne hľadali spôsoby, ako nezaplatiť nároky subdodávateľov.
Generálnemu riaditeľovi NDS Vladimírovi Jackovi odovzdali dokumenty, ktoré podľa nich s veľkou pravdepodobnosťou nasvedčujú tomu, že konaním zhotoviteľov alebo niektorých osôb by mohlo dôjsť k páchaniu trestného činu. Zároveň zatajovaním problémov a prestojov na diele nebolo umožnené NDS nárokovať si zmluvnú pokutu voči Skanskej ako zhotoviteľovi.
Deformovali právne skutočnosti
Jozef Stronček, ktorý radí stropkovskej stavebnej firme v právnych záležitostiach, predložil dôkazy, že spoločnosti Skanska a Porr medzi sebou komunikovali o tom, ako vylúčiť zo stavebných denníkov negatívne informácie.
„Išlo o to, že treba zakázať vpisovať akékoľvek negatívne informácie do stavebných denníkov, hlavne prestoje a najmä eliminovať akékoľvek nárokovateľné časti. Keď si nemôžem nárokovať, tak si nemôžem vystaviť faktúru ani dostať zaplatené.“