ŽILINA. Z Mariánskeho námestia v Žiline sa v piatok stali priestory nasiaknuté históriou. Od dvanástej hodiny odštartoval program žilinského Stredovekého dňa. Organizátori pripravili pre návštevníkov ukážku lukostreľby, šermiarstva alebo sokoliarstva. Členovia niekoľkých slovenských cechov prišli do Žiliny predviesť výsledky svojej ručnej práce alebo ukázať výrobu jednotlivých produktov v praxi.
Pätnásty ročník podujatia zorganizovalo mesto Žilina v spolupráci s cechom Terra de Selinan, ako súčasť Žilinského kultúrneho leta. Medzi účinkujúcimi v programe boli aj ďalšie slovenské cechy a spolky, ktoré prispeli ukážkou svojich zručností. Autentickosť podujatia dopĺňal vzhľad stanov aj kostýmov. Návštevníci sa sami mohli obliecť do šiat inšpirovaných stredovekom.
Dobové zbrane, historická kuchyňa alebo hygiena
V stredovekom tábore návštevníci nahliadli do rôznych zákutí stredovekého života. Jednotlivé stany predvádzali výrobu odevov, viazanie kníh alebo kováčstvo v praxi. Nástroje pre boj ale neboli jediné výrobky zo železa. Kováči vystavovali aj podkovy alebo kovové ruže a šperky.

Niekoľko stanov sa venovalo prezentovaniu každodenných činností v stredoveku ako varenie alebo starostlivosť o hygienu. Účinkujúci historickej kuchyne pripravovali tradičné jedlá na ochutnávku, podľa dobových receptov. Návštevníci sa tiež mohli oboznámiť s dobovými predmetmi, ktoré slúžili na udržiavanie hygieny v minulosti, ako špongia vyrobená z podmorskej huby.
„V minulosti sa špongia na umývanie vyrábala z kostier podmorských húb, ktoré voda vyplavila na pobrežie. Naši predkovia ich potom prevarili, aby sa z nej odstránil podmorský sliz a baktérie,“ povedal Petr, ktorý sa venoval prezentácií stredovekej hygieny.
Repliky historických zbraní aj ich použitie predviedlo niekoľko cechov. Napríklad členovia Spolku sv. Šebastiána vystavovali exponáty palných zbraní, primárne z pätnásteho storočia.
„Sústreďujeme sa na rekonštrukciu rôznych del z obdobia Pavla Kinižiho, ktorý bol nielen jeden z majiteľov hradu Lietava, ale aj významný rytier vo vojsku Mateja Korvína. Lietavskému hradu takto pomáhame s dobovou rekonštrukciou,“ priblížil člen spolku Sebastián.
Hroty šípov a streľbu z luku predvádzali lukostrelci zo skupiny Vres. Okrem streľby klasických šípov, ukázali aj paľbu šípu so zápalným hrotom. „Tieto šípy boli v minulosti veľmi drahé a preto sa s nimi nestrieľalo hromadne, ako zobrazujú v niektorých filmoch,“ vysvetľuje jeden z členov skupiny Vres, „zápalná zmes bola vtedy zložitá na výrobu. Skladá sa zo síry, dusičnanu draselného a uhlia, pričom sa na samotný šíp lepila voskom.“
Pozrieť sa aj vyskúšať
Lukostrelci, šermiari alebo sokoliari mali možnosť ukázať svoju zručnosť na pódiu alebo v priestoroch Mariánskeho námestia. Prítomní si sami vyskúšali niekoľké dobové činnosti a aktivity.
„Streľba z luku ma prekvapila. Nečakala som, že to bude tak ťažké,“ hovorí Laura, jedna z účastníčok Stredovekých dní. Návštevníkom z veľkej časti asistovali členovia lukostreleckej skupiny Vres, ktorý sa remeslu venujú už niekoľko rokov, aby sa v práci s lukom vypracovali.
„Ja som svoj tréning začal ešte na strednej škole, ale sú medzi nami aj lukostrelci čo začali skôr,“ spomína Alexander, ktorý je členom skupiny. „Čo ma ale zaujalo, je fakt, že v minulosti sa povinne učili narábať s lukom od dvanástich rokov. Ich tréning bol taký náročný, že ich telá boli zdeformované, na ich kostrách sa našla napríklad skolióza.“
Menšiu sovu, alebo väčšieho jastraba. Účastníci si mohli podržať na ruke jedného z dravcov, ktorých priniesli košickí sokoliari.
„Okrem sokolov máme aj myšiaky alebo väčšie sovy. Sokoliarstvo zahŕňa viac dravcov, ako napovedá názov,“ objasnil Slavomír Kukurugya, vedúci Sokoliarskej skupiny Horus. „Často sa ma ľudia pýtajú, či ktokoľvek môže chovať dravca. Popravde si myslím, že k takému rozhodnutiu je nutné mať sokoliarsky výcvik, a myslieť na fakt, že časť dravcov je chránená zákonom.“
Herecké umenie predviedli účinkujúci v scénkach alebo kaukliarskych vystúpeniach. Kultúrny zážitok obohatilo aj predstavenie dobovej hudby na pódiu ako súčasť programu, alebo uprostred stredovekého tábora.
Slávnostný sprievod pod žilinským erbom
Prítomných prekvapilo bubnovanie, ktoré sa rozliehalo naprieč Mariánskym námestím pár hodín od začiatku programu. Slávnostný sprievod predchádzal vystúpeniu primátora Žiliny Petra Fiabáneho na pódium.
„Dnešné podujatie predovšetkým zabaví mladšie ročníky ale aj rodičov, ktorí sa zábavnou formou môžu stretnúť s tým, ako naše mesto mohlo vyzerať pred pár sto rokmi a aké remeslá tu vládli,“ predniesol žilinský primátor.

Bohatý program Stredovekého dňa sa neskončil pri slávnostnom sprievode, ale naďalej pokračoval počas celého dňa. Stredoveké súboje prebiehali nie len v podobe fyzického boja, ale aj šachového duelu. V neskorších nočných hodinách podujatie zakončila ohňová show a fakľový pochod.
Autor: Janka Marčanová