ŽILINA, KYSUCE. Ich vášeň ku kolotočom a kočovnému štýlu života sa desaťročiami nezmenila, nohami sú však pevne na zemi v 21. storočí. Sledujú aktuálne trendy a vedú svoj biznis ako mnohí ďalší podnikatelia.
Napriek tomu sa kolotočiari zo strany verejnosti stretávajú so stereotypnými názormi či skreslenými predstavami.
„Občas si nás zamieňajú s cirkusantmi alebo si myslia, že bývame v bohvieakých maringotkách a že miesto toalety používame krabice. Domnievajú sa, že nemáme riadne vzdelanie a pritom sú medzi nami ľudia s vysokoškolskými titulmi. Samozrejme, vo všetkom existujú aj výnimky, ale podobné predstavy sú primitívne,“ hovorí Martina Kubešová.
Patrí do rodiny, v ktorej sa kolotočiarska tradícia udržiava už piatu generáciu.
Kubešovci z Bratislavy s vlastnými kolotočmi pravidelne navštevujú aj sever Slovenska.
Celý mesiac sa už tradične postarali o zábavu v Žiline pred obchodným domom OC Dubeň, dnes stoja v Kysuckom Novom Meste kvôli Jakubovským hodom, neobchádzajú ani Čadcu či Terchovú. Za sezónu pritom stihnú navštíviť zhruba 15 väčších jarmokov a hodových slávností.
Manželia Arnošt a Martina tak lokality pobytu striedajú približne dvadsať rokov. „Ide o tradíciu, zároveň biznis, ale aj preferovaný spôsob života. Na jednom mieste by sme jednoducho celý rok asi nevydržali,“ zhodujú sa.
Tradícia bude pokračovať
Kým kedysi zvykli atrakcie rozkladať až v Rusku, dnes zostávajú verní Slovensku a to aj pre stabilnejší život svojich detí.
Pred rokmi však bolo bežné, že kolotočiari základné školy pravidelne menili v závislosti od miesta aktuálneho pôsobenia. Poniektorí tak fungujú aj v súčasnosti.