ŽILINA. Kým pred pár rokmi na nábor občianskeho združenia neprišli takmer žiadni záujemcovia o históriu, dnes má nadšencov desiatky. Cech Terra de Selinan pôsobí v Žiline dvadsať rokov, pričom neustále napreduje.
Je jedným z najlepšie fungujúcich združení svojho druhu na Slovensku. Ako hovorí predseda občianskeho združenia Filip Višňovský, zakladajú si na priateľstve, férovosti a súdržnosti.
Svoje aktivity čoskoro verejnosti predvedú na tradičnom Stredovekom dni. Okrem historickej časti vynikajú aj v šerme, dôkazom je napríklad Žilinský Kumšt. „Ako Žilinčania môžeme byť dokonca právom hrdí, pretože táto súťaž minimálne turnajom v strednej Európe udáva latku,“ hovorí Višňovský.
Cech Terra de Selinan má za sebou už 20 rokov, ako ste oslávili výročie?
Pripravili sme pomerne veľkú oslavu, kde boli pozvaní aj starší členovia. V rámci združenia tak bolo vidieť rozdiel troch generácií, ktoré sa medzi sebou mohli zároveň spoznávať. Pridali sa k nám aj členovia spolupracujúcich združení a agentúr či zástupcovia zo strany mesta.
Hrala nám vlastná historická kapela, vypočuli sme si prednášku o histórii, pozreli spomienkovú prezentáciu s fotografiami, všetko v príjemnej uvoľnenej atmosfére.
V ktorej etape cechu figurujete vy? Kedy ste doň vstúpili?
Pre upresnenie, prvá písomná zmienka o jeho oficiálnom vzniku je z roku 2003. Vzniku Cechu Terra de Selinan však predchádzalo občianske združenie Potulní rytieri Celebnilu. Ich prvá iniciatíva mohla vzniknúť v roku 1995, o päť rokov sa z nich stalo oficiálne združenie, no napokon sa rozpadlo a vznikol náš cech.
Ja som ho dostal do vienka v roku 2018, kedy som sa stal jeho predsedom.
Zmenilo sa počas rokov pôsobenie združenia?
Predošlé obdobie hodnotím ako veľmi ťažké pre kolegu Martina Tvarožka, keď sme so združením začínali, boli sme v podstate deti. Zhruba dvadsaťroční chalani a dievčatá, ktorí nemali vedenie a Martina oceňujem za to, že vôbec zastabilizoval financie skupiny, na čom som v roku 2018 dokázal pomerne rýchlo stavať.
Postupne sme sa zoznámili viac i s ľuďmi zo samosprávy, prevzali sme plnohodnotne organizáciu Stredovekého dňa, začali sa uchádzať o granty a dotácie v rámci kultúry a športu, v roku 2019 sa u nás zaviedli prvé remeslá a samostatne sme rozvinuli tréningy lukostreľby a šermu.
Nastavilo sa individuálne financovanie, pričom možno hovoriť o troch sekciách. O histórii, lukostreľbe a šerme.
Ďalej sa dočítate:
- čoho sa členovia združenia pridŕžajú pri tvorbe kostýmov,
- či sa k nim môžu pridať všetci záujemcovia,
- o ktoré aktivity je najväčší záujem,
- kde si verejnosť môže pozrieť tréningy šermiarov,
- či sa dá podobnou činnosťou na Slovensku uživiť,
- ako Višňovskému združenie ovplyvnilo osobný život,
- v čom je cech unikátny,
- aký program pripravuje na Stredoveký deň.
V priereze času sa všetko podarilo vylepšovať a počet členov rastie. Keď sme sa v roku 2017 snažili lákať ľudí na historickú časť združenia, neprišiel k nám skoro nikto. Teraz máme nábory s 50 až 60 účastníkmi, čo sa v priebehu roka samozrejme vytriedi, no máme slušnú členskú základňu.
Musím povedať, že na Slovensku sme jedným z najfunkčnejšie fungujúcich občianskych združení zaoberajúcich sa históriou.
Chceli by ste cech ako predseda posunúť ešte ďalej, alebo skôr máte v pláne utužovať jeho súčasný stav?
Ide predsa len o občianske združenie a na jedného človeka je toho dosť. Mojou najväčšou snahou v súčasnosti je vytvoriť, nadnesene povedané, niečo ako stredný a vrcholový manažment.
Už teraz máme jednotlivých vedúcich sekcií, ľudí, ktorí pomáhajú organizovať akcie a ja by som rád cech zabezpečil tak, aby bol samostatný a mohol som byť zastupiteľný. To je moja vízia. Stabilizovať rozvoj a zamerať sa na kvalitu. Sústrediť sa napríklad na interné záležitosti, vylepšiť klubovňu či úroveň kostýmov.
Čím sa pri ich tvorbe vôbec inšpirujete?