ŽILINA. Prípady trestných činov a neľudského správania prekvapujú vyškolených pracovníkov aj po rokoch skúseností. Základné informácie, usmernenie a pomoc poskytujú občanom v informačných kanceláriách pre obete trestných činov po celom Slovensku, vrátane Žiliny.
V klientskom centre na Ulici Janka Kráľa podporujú obete štvrtý rok, pričom na možnosť dostupnej pomoci upozorňujú neustále.
Práve v Žilinskom kraji, obzvlášť v regióne Kysúc a Oravy, o podobných problémoch, znásilneniach, podvodoch, nenávistných prejavoch či početných prípadoch domáceho násilia ľudia stále nie sú zvyknutí hovoriť a ťažké chvíle prežívajú často v skrytosti.
Kanceláriu v Žiline a jej detašované pracovisko v Ružomberku doteraz vyhľadalo vyše 350 osôb, v stovke prípadov išlo o seniorov nad 60 rokov, pričom zo všetkých klientov sú obeťami prevažne ženy.
„Veľakrát stačí skutočne len malá podpora od blízkeho človeka a žena zvládne všetko,“ hovorí žilinská koordinátorka na regionálnej úrovni Katarína Kvašňovská, ktorá viac priblížila v rozhovore.

Treba podotknúť, že počet obetí môže byť vyšší, vzhľadom na to, že nie každý človek trestný čin nahlási?
Určite áno, ide o značnú skrytosť, latenciu. Môžem povedať, že práve v Žilinskom kraji je skutočne dosť vysoká. Na Orave a Kysuciach sa podobné problémy snažia ľudia zväčša riešiť sami po svojej línii.
Nie sú naučení o týchto neľahkých situáciách rozprávať, ani prípady nahlasovať, akoby v spomínaných lokalitách stále pretrvával strach a hanba z pozície obete.
Ako ste spomínali v rámci nedávneho DOD informačnej kancelárie, k daným činom dochádza často v prostredí, ktoré sa môže zdať paradoxne ako bezpečné, veľakrát v domácnosti zo strany blízkych. Pre príklad, ktorý problém vám zarezonoval v pamäti?
Spomínam si na prípad klientky, seniorky, ktorú týrala vlastná dcéra. Obrátila sa na nás s tým, že nemohla pochopiť, prečo dcéra predáva dom aj spolu s ňou. V prípade totiž figurovalo vecné bremeno, pričom pani vznikalo v nehnuteľnosti právo dožitia.

Pýtali sme sa, či je reálne predať dom aj s osobou, ktorá v ňom žije. Čo bolo najhoršie, seniorka sa nemohla brániť, situáciu sme sa jej snažili vysvetliť a podali jej aspoň morálnu pomoc.
Nejeden raz seniorom či osamoteným ľuďom pomôže len vyrozprávanie sa a podpora, následne sú schopní postaviť sa na vlastné nohy a svoje ťažkosti riešiť.
Okrem morálneho hľadiska, ako inak dokážete ľuďom pomôcť?
V informačnej kancelárii, ktorú môžu navštíviť osobne, ale aj kontaktovať online či telefonicky, vieme obetiam poskytnúť sprostredkovanú právnu pomoc, môžeme ich nasmerovať na viaceré spolupracujúce subjekty v rámci Žilinského kraja. Klienta, zjednodušene povedané, pripravíme a nasmerujeme na konkrétnu pomoc.
Podľa slov riaditeľa odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozefa Halcina je na Slovensku každý rok znásilnených toľko detí, ako má základná škola. Stretávate sa aj v okolí s početnými prípadmi?