ŽILINA. Velila viac ako trom desiatkam simulovaných misií na Mars a Mesiac pod záštitou NASA, ESA či viacerých ďalších medzinárodných organizácií.
Život svetoznámej vedkyne, astrobiologičky a marsonautky Michaely Musilovej je z pohľadu mnohých obdivuhodný. Za dobrodružstvom sa ale skrýva aj neustály boj o financie.
Musilová ozrejmila verejnosti svoje plány v rámci aktuálneho projektu Astro Koruna Zeme. Ten môže mať prínos pri jej budúcom uchádzaní sa do astronautského výberu NASA.
V danej vesmírnej agentúre už pôsobila, zastávala i funkciu riaditeľky vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji, kde velila viacerým simulovaným misiám.
Teraz, pod spomínaným projektom pripravuje vedecko-vzdelávacie expedície, plánuje zdolať najvyšší vrchol na každom kontinente, a to v priebehu troch rokov.
Je projektom, kde prepojila svoje vášne, hlavne pre prírodu, ale aj pre vesmír.

Budúci rok chce zdolať najvyššiu horu Južnej Ameriky Acongagua, najvyšší vrch Severnej Ameriky Denali a v rámci Oceánie Carstensz Pyramid. Neskôr príde na rad výskum na Antarktíde. Na vrchu Vinson Massif, napokon zdolá Mount Everest.
Pôvodne plánovaná expedícia na ruský vrch Elbrus je ešte otázna.
„Tieto expedície sú pre mňa akýmsi astronautským tréningom. Budem počas nich viesť tím, robiť výskum vo veľmi náročných podmienkach. Verím, že aj ja sa veľa naučím a všetko mi neskôr pomôže pri hlásení sa do výberových programov,“ hovorí.
Po stopách otca
Za sebou má zatiaľ africké Kilimandžáro. Počas neľahkého výstupu na vrchol sa venovala výskumu vrátane otázky globálneho otepľovania či takzvaných extrémofilov, organizmov schopných prežiť v extrémnych podmienkach.
Hľadá tak limity života na Zemi. Pravdepodobne by podobné organizmy mohli nájsť i na Marse alebo inde vo vesmíre.