MARŠOVÁ - RAŠOV, RUDINA. Samozbery jahôd sú tento mesiac v plnom prúde, kým na juhu krajiny sa zväčša ich dvojtýždňové obdobie končí, na Kysuciach sa predošlý týždeň zberatelia sladkých plodov ešte len rozbehli.
Čas zberu okrem počasia ovplyvňuje aj odroda jahôd. Keďže zaváži rýchlosť dozrievania plodov, pred návštevou jahodoviska s košíkom v ruke sa každopádne oplatí overiť si ich otvorenie na webových stránkach predajcov.
Medzi prvé lokality, kde si ľudia mohli prísť nazbierať jahody, patrili oblasti na juhozápade v okolí Bratislavy, celkovo sú na výber desiatky jahodovísk.
V okolí Žiliny si môže verejnosť jahody nazbierať v kysuckej obci Rudina alebo v obci Maršová-Rašov v okrese Bytča.
„Posledné tri roky udržiavame približne 50 jahodovísk určených na samozbery. Viacerí pestovatelia sa však už poučili z vlastných chýb a ponúkajú spotrebiteľom prvotriednu kvalitu. Základom je však dostatočný počet jedincov, profesionálna starostlivosť o porasty, ošetrovanie a najmä kvapková závlaha,“ uviedol pre TASR predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Pestovatelia jahôd opakovane vyzývajú ľudí, aby počas samozberov boli ohľaduplní voči porastom a červené plody zbierali tak, aby ich pri chôdzi neničili.
Menším problémom sa nevyhli
Ako napríklad podotkol Peter Macúš zo samozberu v Rudine, podobné nehody už berú ako samozrejmosť, pre minimalizáciou škody však po novom plánujú priestor medzi jahodami rozšíriť, zhruba na meter a 30 centimetrov.
Viacerých poľnohospodárov potrápilo pre úrodu jahôd skôr počasie.
Mrazy celkovo zničili takmer tretinu produkcie jahôd, pričom podľa slov kysuckého pestovateľa Macúša sa jahody v oblasti snažia chrániť v najkritickejšom období od polovice apríla do polovice mája, kedy zvykne nízka teplota úradovať aj 15 dní.