ŽILINA. Vrodeným chybám nemožno predísť, odborníci žilinskej pediatrickej ortopédie sa ale roky snažia aspoň zmierniť ich dopad. Deťom a ich rodičom dokážu napriek ťažkým nálezom prinavrátiť plnohodnotný život ako jedni z mála na Slovensku. Liečebné metódy vylepšujú neustále, deti operujú takmer každý deň.
O vrodených chybách, možnostiach ich diagnostiky či liečby sme sa rozprávali s ortopédom a primárom Jurajom Popluhárom.
„Rodičia sa musia obrniť trpezlivosťou,“ hovorí o neľahkých situáciách, pričom najčastejšie malých pacientov trápi ochorenie dolných končatín.
V rámci Slovenska ste priniesli viacero nových operačných metód, liečite nimi značné percento vrodených chýb detí. Viete ale každú z nich aj včas odhaliť?
Áno, väčšina vrodených chýb pohybového aparátu sa zistí včas. Tie genetické diagnostikuje genetik, čo niekedy trvá aj rok, ale sprievodné chyby pohybového aparátu, ak sú prítomné a dajú sa liečiť, riešime operačne hneď, nečaká sa na uzatvorenie druhu syndrómu genetikom.

Je možné niektoré z nich diagnostikovať, prípadne aj odstrániť či zmierniť už počas tehotenstva?
Mnohé z vrodených chýb sa dajú diagnostikovať ešte počas tehotenstva, niektoré sa dajú aj ošetriť, ale toto ošetrenie nie je ideálne, je skôr experimentálne a nezmení nič na osude dieťaťa.
Sledovanie a prípadne liečba potom musí prebiehať celé detstvo so snahou konzervatívne alebo operačne čo najviac odstrániť, alebo aspoň zmierniť prejavy vrodenej chyby.
Ďalej sa dočítate:
- Ktoré vrodené chyby sú najčastejšie,
- aké inovácie priniesli žilinskí pediatrickí ortopédi,
- kedy je pre vykĺbenie bedrového kĺbu potrebné absolvovať vyšetrenie,
- či pomáha balenie naširoko,
- v akých prípadoch musia lekári využiť sádrovanie či remene,
- kedy je nutná operácia detí a čo zahŕňa liečba.
Sú tieto ochorenia spôsobené viacerými rizikovými faktormi?
Môžu byť. Hlavné riziko je v prvých troch mesiacoch tehotenstva, kedy prebieha vývoj orgánov. U geneticky prenášaných vrodených ochorení sa choroby dedia. Rizikových faktorov je veľa, v každom prípade je to otázka na genetika.
Je ale fakt, že veľakrát sa po narodení príčina nezistí. Úlohou detského ortopéda je vrodené chyby pohybového aparátu liečiť bez ohľadu na príčinu.
Proti ktorým problémom, abnormalitám bojujete najčastejšie?
Najčastejšie je vrodené postihnutie detského bedra, vrodené vykĺbenie bedrového kĺbu. Tu máme ideálnu diagnostickú metódu, ultrazvuk, problémy teda odhalíme hneď a prevažná väčšina z nich sa tým vylieči konzervatívne. Sonografický skríning týchto porúch sme zaviedli na Slovensku v roku 1997.