ŽILINA. Ukrajinci, ktorí utiekli zo svojej krajiny pred vojnou, to nemajú u nás ľahké. Slováci sú mimoriadne rozdelení v tom, do akej miery má štát podporovať odídencov. Susedia z východu sa dostávajú do konfliktných situácií, stretávajú sa so šikanou a vyhrážkami.
Napriek tomu mnohí na Slovensku zostávajú. Našli si prácu, uchytili sa tu a chcú sa integrovať do slovenskej spoločnosti.
Olesya Besaraba začala v prvých dňoch ruskej invázie v Ukrajinskom dome v Žiline pomáhať odídencom hľadať ubytovanie, chodila s nimi po úradoch i lekároch. Dnes sa snaží formovať ukrajinskú komunitu a robí na projektoch, ktoré im pomôžu začleniť sa do bežného života.
Ako Ukrajinka žije na Slovensku už niekoľko rokov. Tvrdí, že pred rokom 2014 u nás necítila žiadnu nevraživosť. „Slováci boli pokojní, s pochopením sa pozerali na cudzincov. V roku 2014 začala silnieť ruská propaganda a aj tu to začalo vrieť,“ upozornila na obrat v správaní Slovákov.

Po rozpútaní vojny sú vzťahy ešte napätejšie. „Cítim to na ulici. Mám stále ukrajinský prízvuk a stačí, že telefonujem na chodníku, vnímam slovné ataky a ponižovanie. Cítiť to v závodoch na linkách, kde sa to snažia riešiť oddeľovaním zamestnancov. Nikto nechce byť nenávidenou minoritou. Pred tým sme boli neviditeľní, ako napríklad Rusíni. Nikto nás neriešil,“ opisuje svoju skúsenosť.
Jazyk a kultúra
Na otázku, prečo sa napriek tomu rozhodnú Ukrajinci usídliť na Slovensku, odpovedá stroho: jazyk a kultúra.