Dobrovoľný hasičský zbor v Strečne, v dávnej minulosti nazývaný Požiarny zbor Strečno, sa začal rozvíjať už v roku 1924. Prvým veliteľom sa stal František Chmelár a spolu s ním disponoval ďalšími dvadsiatimi štyrmi členmi. Hneď na začiatku dostali do daru ručný hasiaci systém, ktorý nazývali v tej dobe hasičskou striekačkou.
Neskôr v roku 1931 dostali ďalšiu hasičskú striekačku, ktorá sa zachovala dodnes a DHZ ju má umiestnenú v hasičskej zbrojnici, k nej pribudla prvá motorová striekačka v roku 1940. Na ich umiestnenie potrebovali priestory, preto sa v Strečne začala stavať prvá hasičská zbrojnica v roku 1939.
Hasičský zbor postupne modernizoval svoju techniku, a tak im pribúdali nové hasiace systémy (PS8, PS12, PS18). Striekačka PS18 je najnovšou, bola zakúpená v roku 2010 a s ňou sa naši dobrovoľní hasiči zúčastňujú požiarnych a taktických cvičení, tiež rôznych súťaží. Z hasičských striekačiek PS8 (zakúpená v roku 1960) a PS12 (zakúpená v roku 1971) sa dodnes zachovala len PS12, ktorá je stále funkčná.
Medzinárodné súťaže
V roku 2005 sa v Rusovciach konala medzinárodná súťaž s historickými ručnými striekačkami, ktorej sa naši členovia zúčastnili a získali tretie miesto spomedzi 15 družstiev. Tejto súťaže sa zúčastnili aj v rokoch 2006 a 2007.
V roku 2012 náš hasičský zbor rozšíril svoju činnosť aj na medzinárodnom poli, a to cez projekt Spolupráca hasičských zborov k prevencii a ochrane majetku na území samosprávy. Cez tento projekt sa naši hasiči zúčastnili na pretekoch v Českej republike. Každoročne sa zúčastňujeme aj drevorubačskej súťaže v obci Řeka.
Naši hasiči nechýbajú ani na rôznych súťažiach v okolitých obciach, úspešnou pre nás vždy býva súťaž v obci Varín.
Činnosť DHZ v súčasnosti
K práci našich dobrovoľných hasičov nepatrí len mimoriadne zasahovanie pri požiaroch, ale aj pravidelná prevencia v domácnostiach. Taktiež sú naši členovia organizačne nápomocní na rôznych kultúrnych a športových podujatiach.
Každoročne nový kalendárny rok začíname fašiangovým sprievodom masiek po obci a večer končíme tradičnou dedinskou veselicou spojenou s tradíciami. Počas veľkonočných sviatkov sa naši členovia zúčastňujú stráženia Božieho hrobu v miestnom Kostole sv. Žofie.
Koncom apríla sa u nás v obci koná Beh oslobodenia, na ktorom zabezpečujeme bezpečnosť dopravy v obci. Mesiac máj začíname tradične, a to postavením mája – symbolu znovuzrodenia prírody – za hojnej účasti miestnych obyvateľov a ľudovej hudby. Po tejto náročnej úlohe pokračujeme v miestnej obvyklej zábave, ktorú všetci poznajú ako majáles.
V mesiaci máj sa viacerí členovia zboru zúčastňujú výstupu na Polom – Javorina, kde si pri príležitosti osláv výročia oslobodenia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny uctievajú túto pamiatku.
Najdlhší deň v roku, na Jána, naši hasiči stavajú vatru, ktorú večer zapália v sprievode krásnych piesní ľudovej hudby. Pri príležitostí výročia SNP v našej obci si hasiči každý rok uctievajú pamiatku padlých vojakov pri Pamätníku francúzskych partizánov, večer organizujú tradičné Lekvárové hody, ktoré sú spojené s varením a ochutnávaním slivkového lekváru.
Dobrovoľný hasičský zbor Strečno nie je nápomocný len pri organizovaní obecných akcií, ale pomáha aj pri nečakaných situáciách. Takýchto momentov už bolo viacero – či už povodne, požiare alebo záchrana života. Minulý rok naši hasiči zasahovali pri požiari v areáli podniku Hyza, Javor, kde ničili požiar do neskorých nočných hodín. Pri zásahu pomáhalo niekoľko DHZ z okolitých dedín, ako aj hasiči zo Žiliny. Zbor zo Strečna bol pri zásahu ako prvý.
Zo zaujímavostí DHZ
Požiarny zbor aj napriek svojej dobre strojne vybavenej technike v roku 1944 nemohol pomôcť pri požiaroch, ktoré vznikli v našej obci počas SNP, kde útočiaca nemecká armáda podpaľovala viaceré objekty. Svoju techniku použili pri zásahoch a likvidáciách požiarov až po skončení vojnového stavu.
Do roku 1950 boli v požiarnom zbore najvyššie hodnosti veliteľ, pokladník a členovia výboru. Názov požiarny zbor sa zmenil po spomínanom roku, keď bol premenovaný na zväz požiarnej ochrany.
Názov „dobrovoľní hasiči“ používali do roku 1970, keď opäť prišlo k premenovaniu zboru zo zväzu požiarnej ochrany na dobrovoľný požiarny zbor.
Písal sa rok 1964, keď mal náš zbor viac ako 100 členov, no netrvalo dlho a vďaka nedorozumeniam či slabej spolupráci s obcou sa hasičský zbor po tomto roku úplne rozpadol. Po tomto rozpade prešli skoro 3 roky, kým nadšenci, ktorí sa dlhé roky s radosťou a obetou venovali hasičskému zboru, opäť postavili zbor na nohy.
Činnosť organizácie začala ožívať a podarilo sa im vytvoriť nový požiarny výbor, ktorého veliteľom sa stal Ondrej Piovarči. Členom novozaloženého zboru sa podarilo taktiež založiť mládežnícke družstvo Plameň. Vďaka nadšencom minulej doby náš dobrovoľný hasičský zbor funguje dnes so 48 členmi.
Poďakovanie
Na záver tohto článku sa chcem v mene DHZ Strečno poďakovať My Žilinským novinám, že nás oslovili k napísaniu článku do ich periodika. Taktiež sa chcem poďakovať obci, ktorá nám napomáha pri organizovaní akcií a rozvoji nášho zboru, aj všetkým občanom, ktorí sa s elánom zúčastňujú na našich podujatiach.
Vďaka odhodlaniu a obetovaniu sa dobrej veci bude náš zbor na budúci rok sláviť storočnicu, preto veľká vďaka patrí najmä všetkým členom DHZ.
Autor: Patrícia Trnovcová