KYSUCE, ŽILINA. Marián Sobol sa vo voľnom čase, doma v Radôstke, venoval včelám, za prácou odchádzal do Nemecka, kde sa živil ako zvárač. Postihla ho však sarkoidóza pľúc. „Ide o dosť ťažkú chorobu, o diagnózu zväčša na celý život,“ popisuje.
Počas práceneschopnosti, oddychovania a liečby sa dočítal o dýchaní vzduchu z vnútra úľov. „Keďže som včely už mal, primitívne som si spravil do úľa dieru a pravidelne som daný vzduch vdychoval,“ hovorí o prvom kontakte s apiterapiou.
Stav sa mu začal rýchlo zlepšovať a po roku podľa jeho slov diagnóza zmizla.
Dýchaním úľového vzduchu a jeho účinkami, apiterapiou, sa postupne začal zaoberať viac, aj so svojou manželkou Stankou. V oblasti sa vzdelávali, absolvovali školenia a v obci vybudovali takzvaný apidomček.
Dnes o pozitívnych vplyvoch včiel šíria osvetu, nedávno o téme prednášali aj v Krajskej knižnici v Žiline a ohľadom pôsobenia včelieho vzduchu na zdravie človeka informovala apikonzultantka Stanka Sobolová aj nás.
Ďalej sa dočítate:
- Ako sa zlepšil zdravotný stav mladému včelárovi,
- kde nájdete jeden z najväčších apidomčekov,
- kvôli čomu ho ľudia navštevujú najčastejšie,
- kde v okolí sú ďalšie včelie domčeky,
- ako pobyt v priestoroch prebieha a na čo si dať pozor,
- aké sú pocity ľudí počas terapie.
„Apiterapia, do ktorej patrí aj vdychovanie úľového vzduchu, je celosvetovo uznávaným alternatívnym medicínskym konceptom, po stáročia praktikovaným v mnohých krajinách sveta,“ uvádza s tým, že predmetná inhalácia môže mať i preventívny charakter.