ŽILINA. Medzinárodný deň detí oslávili i najmenší pacienti Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Na oddelení pediatrie, pediatrickej ortopédie a na novorodeneckom oddelení sa tešili zdravým, sladkým aj hravým darčekom. Deťom ich odovzdal riaditeľ nemocnice Eduard Dorčík spolu s vedením oddelení a rozprávkovým maskotom.

O udalosti informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.
Už tradične pripravili špeciálne prekvapenie pre všetky deti, ktoré musia zo zdravotných dôvodov stráviť Medzinárodný deň detí na nemocničnom lôžku.
V detskom pavilóne nechýbala záplava balónov, farbičiek, ovocia a lízaniek.
„Prvý jún patrí detskej radosti, smiechu, hrám. Bohužiaľ, niektoré deti nemôžu tento sviatok stráviť doma so súrodencami alebo v škole či vonku s kamarátmi, preto sme oslavu priniesli priamo do nemocnice. Verím, že sme im spríjemnili deň a dokázali aspoň na malý okamih nahradiť bolesť malým úsmevom na tvári,“ priblížil riaditeľ žilinskej nemocnie.
Na oddelení pediatrie a pediatrickej ortopédie ho navyše sprevádzal veľký rozprávkový drak.
„Spoločne sme navštívili deti a potešili i rodičov, pre ktorých je pohľad na malých bojovníkov o to ťažší,“ uviedol Dorčík s tým, že z darčekov sa tešili tiež čerstvé maminky v pôrodnici. Od polnoci tu doposiaľ priviedli na svet päť novorodeniatok.

Ako ďalej Záteková uviedla, podľa slov primárky žilinskej pediatrie Zuzany Cigánikovej sú v tento deň obsadené takmer všetky lôžka detského oddelenia.
„Aktuálne máme na Jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení spolu okolo 30 detí, prevažne s dýchacími, tráviacimi alebo neurologickými ťažkosťami. Najmladšie dieťatko má päť mesiacov a najstaršie 16 rokov,“ popísala.
Dodala, že okrem mimoriadnej rozprávkovej návštevy majú pacienti spomínaných oddelení spestrený pobyt aj v rámci školskej výučby realizovanej Základnou školou s Materskou školou pri zdravotníckom zariadení FNsP Žilina.
„Deťom sa venuje pani učiteľka, s ktorou vyrábajú rôzne dekorácie a ozdoby. Všetky tieto pozitívne zážitky vplývajú na stav našich pacientov a nesmierne pomáhajú odbúrať strach a stres z nemocničného prostredia. Deti potom lepšie spolupracujú a v mnohých prípadoch sa môžu rýchlejšie vrátiť domov,“ dodala primárka Cigániková.