ŽILINA. Kým vo svete možnosti pohrebných a cintorínskych služieb napredujú, u nás sa toho veľa nemení. A hoci o pokrokových myšlienkach nemožno u nás hovoriť, obyvatelia si každopádne potrpia na dôstojnosti poslednej rozlúčky, pričom neutícha ani dôležitosť následného pohostenia.
„Dokonca sa permanentne stretávame s prípadmi, keď má podmienka zabezpečenia karu väčšiu váhu ako termín pohrebu,“ hovorí majiteľ jednej zo žilinských pohrebných služieb Peter Kicoš. Súčasný stav či vývoj pohrebníctva nám priblížil v rozhovore.
Neustále sa snažíte pozorovať trendy vo vývoji pohrebných a cintorínskych služieb. Čo si ale pod trendmi v tejto oblasti vôbec môžeme predstaviť?
V Európe sa bežne konajú medzinárodné veľtrhy zamerané výlučne na pohrebné služby. Sú na nich predstavované novinky, vylepšené prostriedky na manipuláciu so zosnulými, vybavenia pre domy smútku, nové pohrebné vozidlá, novinky v dizajne rakiev, trendy v doplnkových službách.
Ďalej sa dočítate:
- V čom vidí nedostatky domu smútku,
- ako a s ktorými predmetmi ľudia zosnulých odprevádzajú,
- ktorá tradícia upadá,
- na čom si pozostalí potrpia,
- prečo sa zdá byť kar dôležitejší ako pohreb,
- či sú dnes ľudia schopní zaplatiť výdavky naraz,
- aké pohreby sú najžiadanejšie a najdrahšie,
- o koľko môže sumu zvýšiť prevoz zo zahraničia,
- aké špecifické zľavy zvyknú pohrebníctva dávať.
Celý pohreb je o dôstojnosti a piete, zároveň o správaní sa kolektívu zamestnancov voči zosnulému či pozostalým, pričom významnú rolu hrá aj samotná preprava tela. Každou novou generáciou pohrebného vozidla môžeme pozostalým prejaviť väčšiu úctu. V súčasnosti, v digitálnej ére, by malo byť reprezentatívne aj smútočné oznámenie.

Vyvíja sa jednoducho všetko, i keď Slovensko sa v porovnaní s inými krajinami posúva oveľa pomalšie.
Kým inde sa posúva dizajn rakiev, u nás sa ich vzhľad príliš nemení. Ide totiž o finančne náročné záležitosti a často je rozhodujúca kúpna sila.
Už aj na Slovensku sa dostávajú do povedomia nové spôsoby moderného, prírodného pochovávania. Telo či popol sú uložené ekologicky v okolí stromov alebo v kvetinových, trávnatých záhonoch. Aký máte na dané pochovávanie názor? Myslíte si, že by sa to ujalo aj v okrese Žilina?
Slovensko patrí v spôsobe pochovávania ku konzervatívnym krajinám, kde stále prevláda tradičné pochovávanie do zeme nad kremáciou.
Mesto Žilina sa na úrovni samosprávny zatiaľ nedopracovalo ani len k zaobstaraniu rozsypovej lúky pre voľné uloženie popola zosnulých.