ŽILINA. Viac ako dvadsať rokov funguje blízko Žiliny verejne prístupný areál s desiatkami atrakcií pre deti, trampolínovým centrom i so zverincom. Na malej ploche s rybníčkom tu vedľa seba stoja vyslúžené kolotoče, staré traktory, domček na stračej nôžke i údajne liečivý prameň.
Do Ranča pri Žiline však chodili rodiny s deťmi najmä za zvieratami. V súkromnom chovnom zariadení v tesnej blízkosti kysuckonovomestskej časti Oškerda chovajú domáce i exotické zvieratá. Veľké mačky boli najväčšou atrakciou „zoologickej záhrady“.
Prvú šelmu tu umiestnili v roku 2011 neplánovane, keď sa počas hosťovania cirkusu Medrano na Slovensku ujali malého levičaťa. Po čase prikúpili levicu a chov rozšíril aj o tigre.
Keď pred vyše dvoma rokmi úrady posudzovali, či toto zariadenie môže chovať nebezpečné druhy živočíchov, v ranči v katastri žilinskej mestskej časti Brodno mali vo svojich výbehoch dvanástich tigrov džungľových a ôsmich levov púšťových.
Majiteľ ZOO bol na okolí známy svojim vzťahom k levom a tigrom. S mláďatami sa prechádzal v okolí areálu a nemal problém vojsť do výbehu medzi šelmy. To sa mu stalo osudným.

Keď sa v utorok z oploteného objektu nevracal, jeho príbuzní zalarmovali záchranárov. Muž útok šelmy nemohol prežiť.
"Po zabezpečení výbehu šeliem boli na mieste identifikované časti ľudského tela. Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár s cieľom zabezpečenia ďalších procesných úkonov," opísala udalosti hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.
Po incidente napokon usmrtili dvoch levov. Informoval o tom minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Chov nebezpečných zvierat bol schválený do roku 2019, no chovateľovi potom nedali súhlas s prevádzkou.
"Vzhľadom na to, že chovateľské podmienky nevyhovovali, dodnes táto prevádzka nie je schválená," povedal.
V zariadení ešte zostalo 16 tigrov a levov. "Naozaj nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Buď dôjde k predaju zvierat do iných chovateľských zariadení doma a v zahraničí, ktoré spĺňajú podmienky, alebo budeme musieť riešiť niektoré zvieratá aj radikálne. Pretože pokiaľ sa takáto tragická situácia stane, väčšinou sa môže pud mäsožravca v rôznom období zopakovať," upozornil minister.
Zakladateľka Malkia Parku, v ktorom sa zaoberajú záchranou veľkých mačkovitých šeliem upozorňuje, že levy či tigre nemôžu mať priamy kontakt s ošetrovateľom.
„Stále je to divé zviera, aj keď sa narodilo v zajatí. Ak napriek nerešpektovaniu prirodzenej povahy šelmy človek vstupuje napriamo k zvieraťu, tak sa dáva do rizika dobrovoľne, že raz sa môže niečo stať. Ale na vine nikdy nie je zviera,“ upozorňuje Klaudia Kollár na to, že ak sa niečo stane, je to zlyhanie ľudského faktora.