ĎURČINÁ. Keď v lete minulého roka vyschla na asi jeden a pol kilometrovom úseku blízko obce Rajecká Lesná rieka Rajčianka, nielen v Rajeckej doline zavládlo zdesenie. Obraz rybárov, ako na poslednú chvíľu bezmocne zachraňujú ryby a najmä raky, zostane ľuďom dlho v pamäti.
O tom, že to s vodou nie je v tejto lokalite v okrese Žilina všetko v poriadku, naznačoval už dokument, ktorý si ešte pred vyschnutím rieky dala vypracovať žilinská župa.
Analyzoval možnosti, ako zachytiť dažďovú vodu, ktorá pri väčších dažďových úhrnoch bez úžitku z územia odteká z povodia Rajčianky s plochou takmer 15-tisíc hektárov v katastroch obcí Čičmany, Fačkov, Ďurčiná, Rajecká Lesná, Rajec a Šuja.
Prvé vodozádržné opatrenia urobila aj nezisková organizácia Kvapka Rajeckej doliny. Tú založil výrobca nealkoholických nápojov, ktorý má v Rajeckej Lesnej jeden zo svojich závodov.
Ani bylinky bez zavlažovania nerastú
Katarína Künstler pestuje na kopcoch nad obcou Ďurčiná bylinky. Pre hospodárenie v prirodzených podmienkach sa rozhodla, keď sa pred piatimi rokmi vrátila z cudziny a premýšľala nad potenciálom tunajšej krajiny.

Prvé pestovateľské skúsenosti jej ukázali, že bez zavlažovania to nejde už ani v hornatom kraji pod Kľakom a aj ona bojuje o každú kvapku vody.
„Pestovanie byliniek, žiaľ, bez zavlažovania nie je možné. Materina dúška prežije. Ale ak ju polievame, krásne sa rozkonári, výnos je pri zalievanej rastlinke oveľa vyšší,“ poukazuje na to, že aj bežným rastlinkám sa lepšie darí pri výdatnej vlahe. Prirodzené zrážky na jej dvanástich hektároch políčiek chýbajú už teraz.
„Každým jedným dažďom všetko podskočí, nielen naše bylinky, ale aj burina. Sme vďační za každý dážď. Aj málo dažďa to tu zazelená. Každá kvapka, ktorá zostane v pôde, sa počíta.“
Katarína nás berie na svoj pozemok po lesnej ceste, ktorá je prívalovými dažďami zničená. Poukazuje na to, že v lokalite málo prší a aj to, čo z neba spadne, odtečie bez úžitku a krajina prahne. A toto je podľa nej vážny problém.
„V hornej časti pozemku chceme zachytávať vodu z prívalových dažďov a nasmerovať ju do polí, kde sa samospádom vyleje,“ premýšľa bylinkárka nad možnosťami zachytávania dažďovej vody.
Ukazuje na trojicu kolegov, ktorí bylinky, ale aj kríčky rakytníka pracne polievajú konvičkami.