Vodné dielo Žilina oslavuje 25. výročie od svojho spustenia do prevádzky

Spoločnosť Vodohospodárska výstavba si pripomenula na slávnostnom gala večeri prínosy Vodného diela a ocenila kolegov.

Vodné dielo Žilina začali stavať v roku 1994 a do komerčnej prevádzky ho uviedli v roku 1998. Unikátny projekt bol v čase vybudovania 19. vodným dielom na rieke Váh. Vodné dielo patrí medzi obľúbené a vyhľadávané lokality nielen pre Žilinčanov v každom ročnom období. Obyvatelia mesta a okolitých obcí ho totiž považujú za ideálny priestor pre šport a rekreáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho využitie je však ďaleko širšie, ako by si mnohí mysleli. Vodná stavba bola v deväťdesiatych rokoch minulého storočia postavená s cieľom využitia energetického potenciálu rieky Váh a ochrany životov a majetku. Vodnú nádrž s dĺžkou až sedem kilometrov, ktorej súčasťou je elektráreň, uviedli do prevádzky na prelome rokov 1997 a 1998. Vtedy sa prvýkrát roztočili dve turbíny so ženskými menami Katarína a Barbora vážiace desiatky ton. Už viac ako 25 rokov sa denne točia rýchlosťou približne 150-krát za minútu a vďaka nim sa vyrába nemalé množstvo elektrickej energie.

„Dovolím si povedať, že Vodné Dielo Žilina je súčasne hydroenergetickým rovnako aj ekologickým dielom. Jeho unikátnosť spočíva v tom že je to to prvé vodné dielo na Slovensku, a to nielen na Váhu, pri ktorom sa dôsledky jeho vplyvov na životné prostredie posudzovali komplexne metódou EIA. V čase výstavby sa ešte len pripravoval zákon Národnej rady o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Všetky poznatky, ktoré sa nedali získať inak, ako v praxi, boli do zákona bezprostredne zakomponované. Výsledný vykonávací pokyn zodpovední overovali a dolaďovali práve na Vodnom diele Žilina. Spolupráca vodohospodárov, stavbárov i odborníkov na ochranu životného prostredia tak dostala základ, na ktorom sa stavia dodnes“, vysvetľuje Ing. Vladimír Kollár generálny riaditeľ Vodohospodárska Výstavba, š.p.

Funkčná protipovodňová ochrana obyvateľov

Ak by sme mali spomenúť príklad, ktorý dokumentuje význam a prínos Vodného diela Žilina vráťme sa v čase. Viacerí z nás si pamätajú roky 2001 a 2010, keď sa prietoky rieky Váh oproti svojmu priemeru zvýšili viac ako desaťnásobne. 1 200 metrov kubických za sekundu je hodnota, pri ktorej dochádza k vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity. Vďaka funkčnej protipovodňovej ochrane obyvatelia Žiliny a priľahlého okolia nezaznamenali v spomínaných rokoch žiadne ohrozenie a prietoky rieky Váh boli Vodným dielom Žilina bezpečne prevedené.

Dôležitým javom, ktorý sa postavením Vodného diela eliminoval, je tvorba ľadových bariér, ktoré v minulosti spôsobovali zatápanie územia východného priemyselného pásma Žiliny. Zaujímavosťou je aj fakt, že pri budovaní Vodného diela bolo súčasne prehĺbené koryto Váhu až po zaústenie do priehrady Vodného diela Hričov tak, aby spĺňalo parametre pre plavbu lodí, a tým zapadlo do takmer sto rokov starej myšlienky splavniť rieku Váh od jej sútoku s Dunajom až po Žilinu.

Vodné živočíchy môžu bezpečne migrovať po rieke Váh vďaka biokoridoru

Vodné dielo Žilina bolo pravdepodobne prvou vodnou stavbou na Slovensku, na ktorej bolo prekonanie prekážky na toku rieky riešené vybudovaním náhradného biokoridoru – vytvorenie umelej cesty pre migráciu rýb. „Biokoridor je vybudovaný ako meandrujúci tok s vytvorenými prahmi a úpravami podľa požiadaviek rybárov v dĺžke takmer 9 kilometrov. Počas 25 rokov si biokoridor žil svojím životom a je možné konštatovať, že tým bol prirodzene vytvorený ďalší biotop ako súčasť Vodného diela Žilina“, dopĺňa generálny riaditeľ Ing. Vladimír Kollár.

Štyri terawatthodiny elektriny z obnoviteľného zdroja za 25 rokov

Vodné dielo bolo v správnom čase na správnom mieste, keď využilo vhodnú finančnú konšteláciu, ktorá sa naskytla. Úver na jeho výstavbu bol zabezpečený súbežne s financovaním Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. O vznik žilinského diela sa postarali spojením síl štyri subjekty: Vodohospodárska výstavba, Váhostav, Slovenské elektrárne a štátny podnik Povodie Váhu.

Od zahájenia výstavby v októbri 1994 po funkčné skúšky prvého generátora v decembri 1997 uplynulo len 38 mesiacov. Výstavba zahŕňala aj sanáciu kontaminovaných podzemných vôd, likvidáciu 12 neriadených skládok odpadu. Od roku 2000 je dielo v majetku a správe Vodohospodárskej výstavby, ktorá prebrala prevádzku jeho vodohospodárskej aj energetickej časti.

Dielo vyrobilo za 25 rokov asi štyri terawatthodiny elektriny z obnoviteľného zdroja. Vodná elektráreň Žilina je navrhnutá pre prevádzku v energetických špičkách. Je určená pre poskytovanie sekundárnej regulácie výkonu, čím prispieva k stabilite dodávky elektriny v systéme. V súčasnosti sa na technológiách vodnej elektrárne a hydrotechnických častiach diela sa prejavuje morálne a technické opotrebenie. Preto Vodohospodárska výstavba začala s parciálnymi investíciami do obnovy technológie. Napríklad do rekonštrukcie chladiaceho systému turbogenerátora, regulátorov turbínči elektrických ochrán. V najbližších rokoch však bude treba vykonať komplexnú obnovu výrobných zariadení diela.

Vodohospodárska výstavba, štátny podnik, je takmer 70 rokov jedným z najdôležitejších garantov a investorov výstavby vodných stavieb na Slovensku. Spoločnosť úspešne prevádzkuje Vodné dielo Gabčíkovo, ktoré umožňuje medzinárodnú plavbu po Dunaji, zabezpečuje protipovodňovú ochranu a výrobu ekologicky čistej energie, ako aj Vodné dielo Žilina na rieke Váh. Vďaka tomu patrí k najvýznamnejším vodohospodárskym subjektom v Strednej Európe.

Vodohospodárska výstavba, štátny podnik, je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR, ktorej cieľom je odborne, zodpovedne a transparentne riadiť činnosti vo vodnom hospodárstve, rešpektujúc pri tom zásady ochrany životného prostredia a princípy trvalej udržateľnosti pre budúce generácie, ako aj pre prosperitu spoločnosti. Skvalitňovaním, inováciou a pokrokovým smerovaním sa podnik radí medzi najefektívnejšie európske spoločnosti vo svojom odvetví.

Viac informácií na www.vvb.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 860
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 555
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 573
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 093
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 061
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 060
  7. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 998
  8. Čo bude toto leto in? 2 793
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodný mlyn v Kvačianskej doline
  2. Milan Resutík: Ambícia – rezignácia – demisia
  3. Ľuboš Vodička: Cintorín sv. Marka vo Viedni, miesto kde pochovali Mozarta
  4. Jan Pražák: Úchyl v tramvaji
  5. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: “Co je to za vola?”
  7. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  8. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 17 116
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 371
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 276
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 565
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 130
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 842
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 4 613
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 506
  1. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  2. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  3. Tupou Ceruzou: Žiačik
  4. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  5. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  6. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  7. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  8. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Zrazil sa kamión s osobným autom.


Sieť autosalónov AAA AUTO, najväčší predajca ojazdených a zánovných automobilov na Slovensku s viac ako dvadsaťročnou tradíciou, naďalej posilňuje svoju pozíciu na trhu.


Michal Ščasný v Žiline skončil.

Klub viedol v 43 stretnutiach.


SITA

S prácami začnú v júni.


  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodný mlyn v Kvačianskej doline
  2. Milan Resutík: Ambícia – rezignácia – demisia
  3. Ľuboš Vodička: Cintorín sv. Marka vo Viedni, miesto kde pochovali Mozarta
  4. Jan Pražák: Úchyl v tramvaji
  5. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  6. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: “Co je to za vola?”
  7. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  8. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 17 116
  2. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 371
  3. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 276
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 565
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 130
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 842
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 4 613
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 506
  1. Radko Mačuha: Aj Európa má svoju suverénnu politiku.
  2. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  3. Tupou Ceruzou: Žiačik
  4. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  5. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  6. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  7. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  8. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu