VEĽKÉ ROVNÉ. Rok 2023 je pre Obecnú knižnicu vo Veľkom Rovnom rokom stého výročia jej založenia, čo potvrdzuje aj zápis v obecnej kronike.
Založenie knižnice je o to významnejšie, že po ťažkom období I. svetovej vojny, ktoré na Slovensku i v celej Európe panovalo, vzniklo v dedinke uprostred Javorníkov vzdelávacie a kultúrne zariadenie - knižnica, ktorej úlohou bolo pomáhať pri šírení osvety a vzdelávania medzi obyvateľstvom.
Podnetom pre vznik knižnice bolo uplatňovanie Zákona o verejných obecných knižniciach, ktorý ukladal každej obci povinnosť zriadiť knižnicu. Na Slovensku sa však dodržiavanie zákona začalo uplatňovať až o šesť rokov neskôr, a to na základe výnosu Referátu Ministerstva školstva a národnej osvety z marca 1925.
Je preto veľmi významné, že „osvietení“ obyvatelia Veľkého Rovného začali knižnicu budovať ešte skôr, ako v okolitých obciach a v meste Žilina, kde bola knižnica založená až v roku 1924.
Knižnicu od jej vzniku viedol organista a miestny učiteľ Jozef Žilinčár, ktorý bol aj predsedom Miestneho odboru Matice slovenskej. Knihy boli v období hospodárskej krízy veľmi vzácne a drahé, preto aj fond kníh miestnej knižnice rástol veľmi pomaly.
Štvrťstoročie s knižnicou
V roku 1965 bola knižnica umiestnená v zasadačke Miestneho národného výboru v troch skriniach. O rok neskôr, keď ju prevzala pani Božena Ivoríková, začalo sa priaznivejšie obdobie v jej histórii. Rozvoju knižnice napomáhala aj Okresná knižnica v Žiline, ktorá ako ústredná knižnica regiónu zabezpečovala pravidelný nákup kníh a metodické usmerňovanie.
Pani Božena Ivoríková, ktorá knižnicu viedla celé štvrťstoročie, okrem zabezpečovania výpožičných služieb organizovala besedy, stretnutia, kvízy a svojím profesionálnym i ľudským prístupom veľmi významne kultúrne obohatila celú jednu generáciu obyvateľov obce.
V roku 1971 bola knižnica presťahovaná do novovybudovaného kultúrneho domu na prízemie. V tomto období bola otvorená 5 hodín denne, čo umožnilo využívať jej služby v plnom rozsahu.
V nových priestoroch
Vrchol činnosti knižnice predstavuje obdobie deväťdesiatych rokov 20. storočia, keď sa ročne do knižnice prihlásilo až 600 čitateľov. K dispozícii bol knižničný fond s 9-tisíc zväzkami a 18 titulov pravidelne odoberaných periodík, ktoré sa požičiavali nielen prezenčne v knižnici, ale aj domov.
O tom, že knižnica bola využívaná, svedčí aj počet výpožičiek, ktorých bolo ročne viac ako 10-tisíc. Na základe Zákona o obecnom zriadení z roku 1990 prešla knižnica pod samosprávu obce. V roku 2007 bola premiestnená do jedálne budovy Základnej školy Slovenského učeného tovarišstva so zámerom vytvorenia všeobecne dostupnej obecnej knižnice.
Ďalší rozvoj knižnice však obmedzoval priestor. V roku 2020 Obec Veľké Rovné uskutočnila komplexnú rekonštrukciu budovy školskej jedálne, čo výrazne pomohlo aj obecnej knižnici. Už v roku 2021 bola knižnica premiestnená do nových priestorov na poschodí tejto budovy, v ktorých v dopoludňajších hodinách prebiehajú školské aktivity a každý utorok a štvrtok popoludní je priestor s knižničných fondom prístupný pre širokú verejnosť.
Knižničný fond je umiestnený v nových na mieru vyrobených regáloch a vybavenie knižnice dopĺňa klubové a relaxačné sedenie. Pre čitateľov je k dispozícii takmer 3-tisíc zväzkov kníh. V ostatných rokoch sa fond významne obohatil o nové tituly vďaka Fondu na podporu umenia, ktorý podporil realizáciu dvoch projektov zameraných na obnovu knižničného fondu.
Keďže knižnicu vedie skúsená pedagogička Mgr. Emília Zúdorová, nie je v nej núdza o kvalitné podujatia podporujúce informačnú a čitateľskú gramotnosť detí a mládeže Veľkého Rovného. V knižnici sa uskutočňujú rôzne aktivity napríklad súťaže o najaktívnejšieho čitateľa, čitateľské maratóny, besedy so spisovateľmi, výtvarné a tvorivé dielne i ďalšie aktivity, ktoré deti vždy obohatia o nové zážitky často pretrvávajúce po celý život.
Oslavy výročia
V marci 2023 sa v obecnej knižnici konala slávnostná akadémia k stému výročiu jej založenia, ktorú v spolupráci so školou a obcou pripravila pani knihovníčka Mgr. Emília Zúdorová. Pri tejto príležitosti si deti základnej školy pripravili zaujímavý program, v ktorom nechýbal spev, divadielko i prednes poézie.
Pri tejto vzácnej príležitosti slávnostný príhovor predniesol starosta obce Mgr. Ladislav Korček i ďalší pozvaní hostia a bývalej knihovníčke pani Božene Ivoríkovej udelili Cenu obce In memoriam za jej dlhoročnú aktívnu prácu knihovníčky a snahu o šírenie miestnej kultúry a kultúrneho povedomia.
Na oslave nechýbala ani obrovská torta. Veď storočnicu založenia knižnice treba naozaj dobre osláviť.
Autor: Božena Sobolová