ŽILINA. Starí rodičia majú poznámky k správaniu vnukov, dospelí k adolescentom, mladí dokonca k deťom. Generačné rozdiely sú bežné, ich členovia majú potrebu sa vzájomne kritizovať. Dôležité však je, aby boli dôsledky konfliktov minimálne.

Napriek rozličným postojom či spôsobom myslenia by sa mali tolerovať, prípadne aj vzájomne obohatiť.
Seniori spomedzi vekových skupín pritom často stoja na okraji spoločnosti a sú náchylní vložiť dôveru aj do rúk podvodníkov.
„Aktívna by mala byť v prvom rade rodina, ona je zodpovedná za osamelosť staršieho človeka,“ hovorí žilinská psychologička Denisa Ničíková.
Pozornosť na problematiku upriamila nedávno aj v Novej synagóge.
Čo konkrétne si môžeme pod generačnými rozdielmi predstaviť?
Jednotlivé generácie vyrastajú v podstate v iných spoločenských, kultúrnych či technologických podmienkach. V závislosti od nich sa vyformovali aj rozličné postoje, názory, hodnoty ľudí.
Pre každého z nich je príznačný iný typ myslenia, a preto si medzi sebou nemusia vždy dokonale rozumieť.
Rozdiely medzi generáciami poznám aj z práce psychologičky. Klienti za mnou síce nechodia vyslovene s cieľom riešiť generačné problémy, no pociťujem ich. Ja mám totiž okolo 50 rokov. Som zo skupiny starších a pracujem s mladými osobami od 13 do 17 rokov, pričom tí tvoria podstatnú časť mojej klientely.
Napríklad aj preto ma oslovila Young Office Žilina a k téme sme pripravili interaktívny seminár.
Prečo je dôležité o podobných rozdieloch hovoriť?
Medzi generáciami často vznikajú konflikty a je dôležité im predísť, rozprávať o nich a upozorňovať na problematiku. Je podstatné si uvedomiť, že každá z nich má čo odovzdať druhej.
Pre predstavu, na spomínanom workshope sme sa bavili o generácii Alfa, teda o ľuďoch narodených po roku 2010. Jeho účastníci mali zväčša 18 rokov, avšak už aj oni mali potrebu kritizovať tých mladších. Vyjadrovali obavy z toho, čo z nich vôbec vyrastie, keďže mobil zvyknú držať už v kočíku.
Generácie jednoducho rozdiely pociťujú a majú tendenciu vzájomne sa kritizovať. Následne sme ale hľadali možnosti ich prepojenia, aby bol výsledný konflikt menší.
Sú univerzálne kľúče, komunikačné stratégie, vďaka ktorým dokážeme tieto problémy zmierniť?