VARÍN. Jedným z najstarších bydlísk Žilinského kraja bol Varín, koncentroval sa v ňom celý hospodársky, politický a kultúrny život celej Terchovskej doliny. O jeho postavení hovorí zverejnená kronika obce.
Železničná trať aj s Váhom, ktorý tečie takmer rovnobežne popri nej, sa stali dobrým základom pre fungovanie tamojšej píly. Kedysi zažívala rozmach, dnes zíva prázdnotou. Areál s budovami narušil čas i ničivé plamene.
S požiarom sa hasiči potykali aj nedávno, v druhej polovici marca. Ako nám ozrejmil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Michal Kypus, na operačné stredisko bol ohlásený požiar odpadu na Priemyselnej ulici vo Varíne.

Na miesto dorazili hasiči z Hasičskej stanice v Žiline aj členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Plamene do pol hodiny po príjazde lokalizovali a následne zlikvidovali. „Keby sa požiar rozšíril, následky by boli horšie, sú tam ruiny z bývalého krovu,“ dodáva člen hasičského zboru z Varína.
K ruinám budov prispeli aj predošlé požiare, napríklad v roku 2019 opakovane. „Boli sme vyzvaní operačným strediskom na výjazd k požiaru starej píly. V objekte ide o tretí požiar v tomto roku,“ písali v danom čase varínski hasiči.
Na mieste sa veľa toho, čo by pripomínalo predošlý chod píly, nezachovalo. Azda len staré fotografie, kronika či spomienky tamojších obyvateľov a pracovníkov. Podelili sa o ne aj s nami, oživili slávne časy píly, ktorá v dobe svojho rozmachu zamestnávala viac než stovku pracovníkov.
Značnú časť pracovníkov tvorili ženy
Hoci by sa mohlo zdať, že práca s drevom bola vhodná skôr pre mužov, ako nám priblížila jedna z bývalých zamestnankýň, na píle pracovalo zväčša opačné pohlavie.