ŽILINA. Defekty panvového dna trápia takmer polovicu žien po päťdesiatke, pričom len tri z desiatich pacientok vyhľadajú pomoc lekára.
Oddelenie gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline zaviedlo novú možnosť operačnej liečby týchto ochorení. Informovala o tom hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková.
"K doposiaľ vykonávaným laparoskopickým zákrokom pribudla laparoskopická sakrokolpopexia – efektné, šetrné, miniinvazívne riešenie vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov," poznamenala.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Žiline pomáha pacientkam s poklesom alebo prepadnutím maternice či pošvy desiatky rokov.
Pri ťažkostiach vyžadujúcich operačnú liečbu lekári doteraz využívali prístup cez pošvu alebo otvorený rez v brušnej dutine.
Ako uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek, laparoskopiu môžu využívať aj pri riešení defektov panvového dna.
"Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt riešenia,“ povedal.
Laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť skúsený odborník, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Urdzík.
„Pán profesor odborne zaškolil náš operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii a sme schopní pomáhať ďalším pacientkam, ktoré tento výkon potrebujú,“ doplnil primár žilinskej gynekológie.
Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách.
Podľa slov lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej, ktorá sa venuje urogynekologickým ochoreniam žien v nemocnici i v rámci odbornej ambulancie, môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna.
„Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o svojich problémoch zdôveriť a veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, keď môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov,“ upozorňuje gynekologička.
Dodáva, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru.
„Výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky. Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko budúcich možných infekcií urogenitálneho traktu, preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili svojho lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú,“ zdôraznila Oľga Káčeriková.