ŽILINA. Venujú sa včelárstvu, ale poštípanie včelou pre nich predstavuje smrteľné riziko. Keď si Libor Vlček pred piatimi rokmi zaobstaral úle s včelami, po skúsenosti s poštípaním spoznal pre neho nepríjemnú skutočnosť. Je alergický na včelí jed a reaguje naň neprimerane silno.
Dovtedy si nebezpečenstvo uvedomoval, ale netušil, že jeho alergická reakcia na pichnutie včelou bude taká silná.
„Popichali ma tri včely naraz. Mal som silné opuchy. Stihol som sa ešte odviezť do nemocnie. Bol som práceneschopný asi dva týždne. Odvtedy ma popichali ešte viackrát, ale už to nebolo také dramatické,“ vrátil sa k prvej nepríjemnej skúsenosti s včelím jedom 45-ročný včelár z Čadce.
Tvrdí, že napriek ochrane a oblečeniu v kombinéze sa kontaktu so včelou neubráni. K včelám ho priviedol otec, ktorý sa včelárstvu venoval a neskôr dobrý kamarát.
Napriek tomu, že ho po reakcii ľudia z jeho okolia odhovárali od včiel, vo včelárení stále vidí zmysel. „Poskytuje mi to relax, aj zábavu. Ja sa toho nebojím, len s väčším rešpektom chodím ku včelám,“ vysvetľuje.

Alergénová imunoterapia zaberá
Liborovi ponúkol riešenie jeho alergológ. Pred pár dňami začal brať alergénovú imunoterapiu. Ide o liečbu alergického ochorenia, ktorá spočíva v kontrolovanom podaní postupne sa zvyšujúcich dávok alergénu.
Prvú injekciu s malou dávkou včelieho jedu dostal aj 14-ročný Peter Trúchly zo Stráňav pri Žiline.
Podujal sa na niekoľkotýždňovú liečbu, počas ktorej mu budú na detskej imuno-alergologickej ambulancii Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline postupne vpichovať zvyšujúcu sa koncentráciu alergénu.