ŽILINA. K životu potrebuje podzemie. Žilinčan Martin Gallo zdolal vyše dvesto banských diel a ani zďaleka nekončí. Fenomén skúmania štôlní sa však začína šíriť a prieskumník súradnice miest prísne stráži. Pre neskúsených ľudí sú štôlne obrovským rizikom.
„Človek môže prísť na križovatku, kde je naraz päť rôznych chodieb, pri návrate sa popletie a dostane sa do úplne inej bane, odkiaľ sa už nevymotá,“ hovorí. Občas stačia aj dva nádychy nežiaducej koncentrácie plynu či nepatrný pohyb a domov sa už nevrátia.

Čo vás na podobných miestach vôbec láka?
Podzemie ma vždy zaujímalo, už ako malého chlapca ma lákala každá tmavá diera v zemi, chcel som zistiť čo sa v nej skrýva a kam vedie. Či už išlo o pivnice, katakomby, kanále, to všetko som musel vidieť.
Neskôr som sa dostal k jaskyniarom, ktorí mi pár jaskýň ukázali a ja som ich začal postupne prechádzať. Časom som sa dostal k banským dielam, ktorých sa na Slovensku nachádza naozaj veľké množstvo a sú zároveň veľmi rozsiahle. Banská minulosť našej krajiny je pozoruhodne bohatá.
Koľko z nich ste zatiaľ preskúmali?
Banských diel som prešiel zatiaľ vyše 250, mám ich ale zameraných približne 500, čo určite nie sú všetky. Do viacerých z nich sa pritom opakovane vraciam, keďže majú aj viac ako niekoľko stoviek kilometrov chodieb, nie je ich možné celé prekonať ani na zhruba desiaty raz.
V banskom objekte som na prieskume strávil naraz asi najviac 10 hodín, v jaskyni tuším 12.
Ich poloha nie je verejnosti dostupná, ako dokážete podobné priestory vyhľadať?
Osobne si často vyberiem určitú banskú oblasť a potom pátram priamo v nej. Už mám isté skúsenosti a ak zbadám napríklad haldu, dokážem určiť, kde sa môže nachádzať vstupný portál.
Ďalej sa dočítate:
- čím musí byť na prieskum vybavený,
- čo všetko pod zemou ohrozuje život,
- ako sa v spleti chodieb nestratiť,
- ktoré priestory sú bezpečnejšie,
- čo je na prieskumoch fyzicky náročné,
- prečo súradnice miest prísne stráži,
- aké sú ohlasy na jeho činnosť a tvorbu.
Hľadanie je celkovo náročné, samozrejme, mám svoje tipy, ktoré si ale nechám radšej pre seba, nechcem pre nikoho robiť akési návody.
Dnes je totiž problémom, že sa veľa vecí pridáva do turistických máp, či už sa bavíme aj o jaskyniach alebo o banských dielach.
Keď sa ich človek rozhodne navštíviť a nebude mať správnu výbavu alebo spraví základnú chybu, napríklad nedá nikomu vedieť o svojich plánoch, veľmi ľahko sa môže vo vnútri stratiť, ublížiť si a nikto ho už nenájde.
Pri vstupe do objektu musíte byť vybavený, určite sa držíte aj nejakých zásad. Čo k nim patrí?