ŽILINA. Pešo kráčal vyše 170 dní, prešiel naprieč Spojenými štátmi a splnil si tak svoj detský sen o Amerike. Miloslav Daníšek z Višňového prešiel ako prvý Slovák trasu známu ako Pacifická hrebeňovka. Cesta v roku 2017 na ňom ale zanechala isté následky. Ako totiž sám hovorí, stal sa závislým na diaľkových túrach.
Odvtedy majú aj s manželkou za sebou viacero dobrodružných ciest. V Žiline bude napríklad Miloslav prednášať aj o trase okolo španielskeho ostrova. O zážitkoch, skúsenostiach či život ohrozujúcich situáciách porozprával aj nám.
Ako prvý Slovák ste zdolali Pacifickú hrebeňovku. Naprieč USA ste prešli pešo vyše 4200 kilometrov. Stále ste jediným?
Už dávno nie, medzičasom už trasu prešli viacerí Slováci. Čo viem, zdolalo ju ďalších minimálne päť ľudí.
Teraz je ich pár, ešte pred pár rokmi sa ňu nevybral žiadny slovenský turista. Podľa vás prečo?
Myslím si, že ide o dva hlavné dôvody. Jednak je to časovo náročné, po trase sme kráčali viac než 170 dní. Človek si potrebuje vybaviť aspoň na pol roka voľno, čo mu zamestnanie nemusí vždy dovoliť. Alebo ak niekto spláca napríklad hypotéku, nie je jednoduché na niekoľko mesiacov odísť.
Po druhé, úlohu môže hrať aj fyzická náročnosť tejto trasy, niektorí si na ňu proste netrúfajú.

Čo sa týka kondičky, trénovali ste na túto hrebeňovku?
Poviem úprimne, nepripravoval som sa fyzicky takmer vôbec. Ako sa dá vlastne natrénovať polročný pochod (smiech).
Dovtedy som prešiel naraz najviac nejakých 80 kilometrov, čo bol trojdňový prechod Veľkej Fatry. Dlhšie túry som si nevyskúšal.
Ďalej sa dočítate:
- či sa dá trasa zvládnuť bez fyzickej prípravy,
- aké chyby robia turisti,
- ako riešiť zásoby jedla a vody,
- čo bolo na zhruba 170-dňovej trase najťažšie,
- kedy sa Miloslav bál o svoj život,
- ktoré zaujímavé lokality navštívil a čo plánuje,
- aká bola cesta okolo Menorky,
- či je podobný výlet finančne náročný,
- o tipoch na dlhé túry na Slovensku či v okolí.
Po osobnej skúsenosti si ale myslím, že aby náročnejšiu trasu človek zvládal, stačí byť priemerne zdravý, mať rád prírodu, pohyb, byť správne motivovaný a odhodlaný.
Ako viem z príbehov ľudí na Pacifickej hrebeňovke, veľa z nich sa vzdá skôr psychicky než fyzicky.
Je pravda, že predstava prejsť pešo takmer 4300 kilometrov je úplne bláznivá, no keď je človek už na štarte a urobí prvé kroky a pribúda deň za dňom, vníma už skutočnosť inak.
Snažili sme sa tiež nepodceniť prípravu a poučiť sa z chýb, ktoré robili ľudia pred nami. Väčšina skúsených turistov napríklad odporúča nepreháňať na začiatku s tempom a dať telu čas sa námahe prispôsobiť.
Aké sú ďalšie chyby?
Výbava by určite nemala byť príliš ťažká. Ak idete na kratšiu túru, jeden až dva dni ju niesť dokážete, prídete domov a môžete relaxovať. Avšak tam musíte prejsť porciu kilometrov každý deň a minimalizovať váhu je teda veľmi dôležité.