ŽILINSKÝ KRAJ. Každý vodič si vydýchne, keď je na konci mimoriadne preťaženej, no úzkej a kľukatej cesty pod hradom Strečno. Okolo tridsaťtisíc vozidiel, ktoré denne prejdu úsekom popri Váhu, zlá kvalita komunikácie, ale i nervozita vodičov strácajúcich čas v kolónach sa musí odraziť v častých nehodách.
Naposledy sa tragédiou skončila dopravná nehoda na ceste I/18 v polovici januára. Kolíziu osobného a nákladného auta blízko hradu neprežil 49-ročný vodič.
Na preťaženej ceste stačí málo, aby sa stala nehoda. Polícia v minulom roku eviduje pod Strečnom 17 dopravných nehôd, pri ktorých sa zranilo 14 ľudí. V roku 2021 zavolali políciu k jedenástim kolíziám, pri ktorých jedna osoba zahynula, štyria sa zranili ťažko a šesť ľahko.

Dopravný analytik Ľubomír Palčák pripomína nekonečný príbeh nedobudovaného diaľničného úseku medzi Žilinou a Martinom, kvôli ktorému musia vodiči využívať prejazd cez komunikáciu v morfologicky náročnom teréne pod Strečnom. Nehodovosť dáva na vrub vysokej intenzite dopravy a stavebno-technickým parametrom komunikácie.
„Vodiči sú tak na tomto dopravne exponovanom cestnom úseku konfrontovaní s pomerne rýchlou jazdou v tiahlych zákrutách, ktoré sú vedené v relatívne úzkych jazdných pruhoch v striedavej konfigurácii 2+1 a nedostatočnou šírkou krajnice. Obzvlášť u menej skúsených vodičov dochádza pri jazde vedľa nákladných vozidiel k stiesňujúcemu pocitu, ktorý sa prejavuje znížením rýchlosti alebo voľbou pomalšieho jazdného pruhu, čím dochádza k interakcii s inými vodičmi, kde pri nerešpektovaní bezpečnej vzdialenosti je zvýšené riziko, že ku kolízii dôjde zozadu,“ poukazuje na špecifiká úseku pod hradom Strečno Ľubomír Palčák.
Rozšírenie jazdných pruhov síce zvyšuje kapacitu a priepustnosť komunikácie, ale tiež vytvára podmienky pre vznik kolízií na miestach zbiehania dvoch jazdných pruhov do jedného.