ŽILINA. Chce sa tešiť zo života čo najdlhšie, užívať si rodinu a priateľov a to aj napriek onkologickému ochoreniu, pre ktoré podstúpila už dve mimoriadne náročné operácie.
Iveta Lukáčová sa už niekoľko rokov lieči na ochorenie, ktoré spôsobil zhubný nádor vaječníka. Ten metastázoval do brušnej dutiny a zasiahol jej povrchy.
V jej prípade je klasická chemoterapia do žily neúčinná. Aby pacientke dokázali lekári zabezpečiť normálny život, brušnú dutinu jej už po druhýkrát prepláchli počas asi šesťhodinovej operácie vysokokoncentrovaným roztokom cytostatík zohriatych na teplotu 42 stupňov.
Metódu nazvanú ako HIPEC (hypertermická intraperitoneálna chemoterapia) robia na Slovensku iba v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou. Operácia je vhodná len pre niektorých pacientov s pokročilým nádorovým ochorením brušnej dutiny.

Počas zákroku pacientom najskôr operačne odstránia nádory, no aby bol postup efektívny aj z dlhodobého hľadiska, celú brušnú dutinu doslova prepláchnu chemoterapiou. Tak sa zlikvidujú aj mikroskopické nádorové ložiská.
V článku sa ešte dočítate:
- prečo je HIPEC účinná aj vtedy, keď zlyháva systémová liečba chemoterapiou,
- prečo sa metóda na Slovensku udomácnila až teraz,
- ako zmení kvalitu života onkologickým pacientom,
- prečo je rekonvalescencia dlhodobá.
Extrémna záťaž
Iveta absolvovala zákrok v Žiline už po druhýkrát. „Bola som tu v októbri v roku 2020, mala som rok pokoj. Potom sa mi to vrátilo, absolvovala som chemoterapiu, zase som rok mala pokoj, ale choroba sa mi opäť vrátila. Urobím preto všetko, aby som si život užila čo najdlhšie a bola so svojou rodinou,“ obhajovala mama dvoch dospelých detí svoje rozhodnutie absolvovať opakovaný zákrok.
Operáciu vykonal chirurg Michal Žáček. Hoci tvrdí, že preplach brušnej dutiny cytostatikami je extrémnou záťažou pre organizmus, pacientovi zaručí niekoľko mesiacov až rokov plnohodnotného života.