ŽILINA. Zámerne toxikujú diskusiu. Polarizujú spoločnosť, vzbudzujú nedôveru v inštitúcie i tradičné média.
Po roku 2014 nabrala dezinformačná scéna prudký vzostup. Sociálne média, ktoré ovplyvňujú informovanosť ľudí, nápor fake news nezvládajú. Nedokážu zachytiť množstvo vulgárneho a nenávistného obsahu.
Do moderovania diskusií vstúpili elfovia. Vycvičení krotitelia diskusií vyhľadávajú na sociálnych sieťach niektorých slovenských médií komentáre, ktoré sú už za čiarou.

Nezasahujú do diskusie, no môžu skrývať, alebo zmazať vulgárny komentár či dezinformáciu. Idú po typických trolloch bez identity, ktorí iba šíria nepravdivé tvrdenia.
Nevraživosť voči Ukrajincom
Žilinčanka Jana si sadá niekoľkokrát týždenne za počítač, aby moderovala diskusie. Je jednou zo štyridsiatich elfov, ktorí sú súčasťou projektu agentúry Katedra komunikácie. Počas dvoj až štvorhodinovej služby si prečíta stovky nadávok, vulgárnych slov i dookola sa opakujúcich dezinformácií.
Reaguje na informácie, že vojnu na Ukrajine vyprovokovalo USA, či komentáre, podľa ktorých sa covid šíri z Ukrajiny,
„Všimla som si nenávisť voči Ukrajincom. Jeden muž sa vyhrážal, že znásilní svoje dve ukrajinské kolegyne v práci,“ nerozumie mladá vysokoškoláčka slovnej agresii na sociálnych sieťach.