Energetická kríza nesmie podkopať ambície v oblasti klímy. Opatrenia robia aj v Žiline

Klimatické zmeny bolo témou Európsekho týždňa regiónov a miest v Bruseli.

Otvorenie Európskeho týždňa regiónov a miest 2022.  Otvorenie Európskeho týždňa regiónov a miest 2022. (Zdroj: Branislav Koscelník)

BRUSEL. Energetická a klimatická kríza bola hlavnou témou diskusií na októbrovom plenárnom zasadnutí Výboru regiónov a už dvadsiateho ročníka Európskeho týždňa regiónov a miest 2022.

Európsky výbor regiónov vyzval samosprávy, aby zohrávali silnejšiu úlohu v globálnych rokovaniach o klíme a aby získali ďalšie uznanie v implementáciu Parížskej dohody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výbor regiónov navrhuje globálny systém na zhromažďovanie a monitorovanie zníženia emisií uhlíka v mestách a regiónoch a vyzýva členské štáty a Radu EÚ, aby jednoznačne podporili zahrnutie naliehavej potreby viacúrovňovej spolupráce do záverov COP27 - konferencie Organizácie Spojených národov. Klimatická konferencia OSN sa začne 6. novembra v Šarm El Sheikhu.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna nemôže zmeniť klimatické ambície

Predseda Európskeho výboru regiónov Vasco Alves Cordeiro v diskusii povedal, že klimatická kríza je pre každého čoraz zreteľnejšia a Európa musí konať urýchlene.

„Tohtoročná konferencia COP27 sa koná uprostred energetickej krízy, krízy, ktorú ešte zhoršila Putinova vojna proti Ukrajine, ale to je niečo, čo sme mali riešiť už pred desiatkami rokov posunom ku klimaticky neutrálnej ekonomike. Európsky výbor regiónov bude na COP27 veľmi hlasný a bude pokračovať v práci na posilňovaní svojich aliancií na úrovni EÚ a na celosvetovej úrovni, aby dosiahol tento cieľ.“

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski poznamenal, že vďaka masívnej investícii do LED osvetlenia v uliciach hlavného mesta Poľska znížili spotrebu energie a tak aj verejné výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohé ďalšie európske mestá a regióny sa zaviazali implementovať udržateľné riešenia, ktoré urobia z miestnych komunít zdravšie a lepšie miesto na život. Preto požadujeme priame finančné prostriedky na uľahčenie práce miestnych a regionálnych orgánov pri urýchľovaní energetickej transformácie.“

Členka mestskej rady v Dubline Alison Gilliland si všíma, že ekosystémy sú poškodené a mnohé dopady klimatickej krízy sú už nezvratné.

„Nemôžeme dovoliť, aby vojna a energetická kríza zastavili spravodlivý prechod na čistejšiu a udržateľnejšiu planétu. Mestá a regióny potrebujú viac priamych financií a väčšiu podporu na dosiahnutie našich klimatických cieľov. Vyzývame všetkých členov Výboru regiónov, aby boli proaktívni pri presadzovaní svojich národných delegácií, aby sa v záveroch Rady výslovne zmienili o kľúčovej úlohe, ktorú v tomto prechode zohrávajú orgány na nižšej ako národnej úrovni.“

SkryťVypnúť reklamu

Kroky na zmiernenie klimatickej zmeny v Žiline

Zmena klímy sa aj v prostredí mesta Žilina prejavuje najmä zvyšovaním teploty vzduchu v letnom období, premenlivosťou úhrnov zrážok či striedaním suchých a krátkych daždivých období.

Samospráva mesta vstúpila do projektu, ktorý rieši znižovanie prehrievania urbanizovaných lokalít, napríklad početnou výsadbou stromov, doplnením mobilnej zelene na plochy, kde výsadba klasickej zelene nie je možná či vybudovaním zelenej strechy na budove mestského úradu. Pred budovou mestského úradu vznikol neveľký revitalizovaný priestor s lúkou a zeleňou.

K zmierňovaniu klimatickej zmeny prispejú vysadené časti lesa v Zástraní a revitalizácia vybranej plochy v rámci lesoparku Chrasť Samospráva nakúpila časť zberných nádob na zber biologicky rozložiteľného odpadu. V rámci projektu zrekonštruovala Materskú školu A. Kmeťa.

Prírodný park v Trnovom

V žilinskej mestskej časti Trnové vytvorili krajinní architekti oddychový priestor, ktorý rešpektuje prírodné vzťahy. Pojem park pritom ani neodráža jeho charakter.

Územie vzniklo rekultiváciou zanedbaného prostredia tak, že zásahy človeka je tu cítiť minimálne. O tom, že ste v parku svedčí len kľukatý drevený chodník, akési mólo, ktoré sa týči nad vodnými plochami a niekoľko novovysadených stromov. Stojí na močarine a priestor dokáže zachytiť a zadržať dažďovú vodu.

Park pôsobí veľmi prirodzene. Spoluautor projektu Matej Jasenka podčiarkuje, že do mokraďového ekosystému nechceli vstupovať agresívnymi stavebnými úpravami. A tak urobili len niekoľko zásahov, aby zrevitalizovali kedysi nevyužitý priestor.

„Snažili sme sa eliminovať betónovanie a prvky, ktoré by boli cudzie. Preto tu nájdete mlatové chodníčky bez obrubníkov. Cez mokraď vedie drevený chodník, ktorý je na agátových koloch. Viete tak prejsť krížom cez park ponad prirodzenú mokraď. Tým, že sa mokraď zrevitalizovala mulčovaním a kosením, vybehli pôvodné druhy rastlín, ako kosatec žltý,“ predstavuje na naše pomery netradičný park, v ktorom poletujú vážky a aj zlomený konár tu pôsobí autenticky.

Aktuálne v ňom nie sú žiadne lavičky, ani prvky, ktoré by pripomínali mestské parky.

„Všetko je na prírodnej báze, materiál je z okolia, to znamená, že uhlíková stopa projektu je minimálna. Snažili sme sa, aby údržba bola minimálna,“ pokračuje Jasenka.

Park zachytáva vodu

Priestor slúži ako vodozádržný systém. Keď tu na začiatku augusta poriadne napršalo, lokálne média zverejnili fotografie zaplaveného parku. Jasenka tvrdí, že keď bol na druhý deň skontrolovať situáciu, voda už bola vsiaknutá.

„Sú tu prirodzené depresie, do ktorých natečie voda a tá prirodzene vsiakne. Keby tam terénne depresie neboli, zrážková voda pretečie do regulovaného potoka. Takto prirodzene vsiaknu tisíce kubíkov zrážkovej vody,“ vysvetľuje zámer architekt.

Žilinský hlavný architekt Rudolf Chodelka je spokojný, že park zhmotňuje predstavu mesta, ako má vyzerať verejný priestor v čase klimatických zmien.

„Je to ekologické, moderné, odzrkadľuje najnovšie trendy a filozofiu toho, ako sa správať k prírode,“ poznamenal.

O päť stupňov chladnejšie

Práce na parku v Trnovom v hodnote asi 150-tisíc eur zaplatilo mesto Žilina. Projekt je súčasťou väčšieho projektu SK Klíma, ktorý rieši dopady klimatických zmien. V Žiline ho tvorí niekoľko projektov za 1,3 milióna eur, ktoré sa z väčšej časti financujú cez nórsky finančný mechanizmus.

Park ukazuje prirodzené riešenia oddychových zón v čase, keď už aj na Slovensku pociťujeme dôsledky klimatických zmien.

„Vo svete sa o klimatických zmenách hovorí už možno dvadsať rokov, akurát sme to nepočúvali. Ani my sme nenašli na úrade na stole materiály, ktoré by pripravovali na tieto zmeny. Toto je len prvý krok. Finančných prostriedkov, ktoré budú musieť ísť na podobné opatrenia bude musieť byť omnoho viac,“ upozorňuje primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Krajinný architekt Matej Jasenka poukazuje na to, že na západe sú podobné prírodné zákutia súčasťou väčších parkov. Ľudí takéto miesta priťahujú ešte viac.

„Keby ste tu prišli v lete, je tu o 5 až 6 stupňov menej. Nie je tu nič vydláždené, mokraď má svoju vlhkosť, dokola je obrovské množstvo zelene a ľudia tu radšej trávia čas, lebo je tu príjemne,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu