Veľmi sa tešíme, že podujatie prebehne po dvoch online ročníkoch vo fyzickej podobe.
Deti tak budú môcť zažiť vedu všetkými zmyslami, stretnúť sa s vedcami, ktorí im populárnou formou ukážu ako vyzerá veda v praxi, aké je poslanie byť vedcom, resp. výskumníkom, alebo aj čo predchádza výrobe napríklad takého robota.
V priestoroch OC Mirage budú umiestnené vedecké stánky, kde sa malí aj veľkí môžu tešiť na interaktívne prezentácie exponátov, inovácií , či vedátorských pokusov.
Nebudú chýbať ani vedecké kvízy, hlavolamy, či súťaže o zaujímavé a hodnotné ceny.
Na hlavnom pódiu sa nám predstavia inšpiratívni hostia, ktorí nám na chvíľu požičajú ich „vedecké okuliare“, ktorými pozerajú na svet, aby sme aj my mohli vidieť krásu vedy, ktorá je ich celoživotnou láskou.
Sprievodným podujatím bude doobedné premietanie pre deti v priestoroch Rosenfeldovho paláca, od spoločnosti Ekotopfilm uvedieme dokument Šanca prežiť, kde sa dozvieme ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá v Zázrivej.
Ďalšou zaujímavou aktivitou bude skĺbenie vedy, umenia a literatúry v priestoroch kníhkupectva Artforum na Mariánskom námestí, kde podvečer, v časoch od 16:00 do 19:00 prebehnú vedecké prednášky.
Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, opäť pripravili bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.
Mottom 16. ročníka bude „Dôverujme vede“, ktorým chceme divákov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok chceme ukázať, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. Naším cieľom je podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a ich prostredníctvom lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja. Okrem toho, chceme touto témou poukázať aj na potrebu verifikovania teoretických poznatkov a kritického a kreatívneho myslenia, ktoré sú potrebné vo všetkých oblastiach vzdelávania. Festival vedy Európska noc výskumníkov je projekt finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon Europe, v časti - Marie Skłodowska-Curie actions pod číslom 101060946. Európska noc výskumníkov vznikla z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaná v 30 štátoch Európy.
Tešíme sa na Vás!