TRNOVÉ. Drevený gotický kostol a v jeho blízkosti park, akých u nás veľa niet. V žilinskej mestskej časti Trnové vytvorili krajinní architekti oddychový priestor, ktorý rešpektuje prírodné vzťahy. Pojem park pritom ani neodráža jeho charakter.
Územie vzniklo rekultiváciou zanedbaného prostredia tak, že zásahy človeka je tu cítiť minimálne. O tom, že ste v parku svedčí len kľukatý drevený chodník, akési mólo, ktoré sa týči nad vodnými plochami a niekoľko novovysadených stromov. Stojí na močarine a priestor dokáže zachytiť a zadržať dažďovú vodu.

Vážky a kosatec
Park pôsobí veľmi prirodzene. Spoluautor projektu Matej Jasenka podčiarkuje, že do mokraďového ekosystému nechceli vstupovať agresívnymi stavebnými úpravami. A tak urobili len niekoľko zásahov, aby zrevitalizovali kedysi nevyužitý priestor.
„Snažili sme sa eliminovať betónovanie a prvky, ktoré by boli cudzie. Preto tu nájdete mlatové chodníčky bez obrubníkov. Cez mokraď vedie drevený chodník, ktorý je na agátových koloch. Viete tak prejsť krížom cez park ponad prirodzenú mokraď. Tým, že sa mokraď zrevitalizovala mulčovaním a kosením, vybehli pôvodné druhy rastlín, ako kosatec žltý,“ predstavuje na naše pomery netradičný park, v ktorom poletujú vážky a aj zlomený konár tu pôsobí autenticky.