ŽILINA. Sú zaujímavým a perspektívnym druhom začínajúceho podniku. Startupy sú často technologické či internetové spoločnosti, ktoré majú veľký potenciál preraziť, ale aj vyššie riziko neúspechu.
Príbehy spoločností, ako Google či Facebook, ktoré začínali ako startupy, lákajú do podnikateľského dobrodružstva najmä mladých inovátorov s dobrými nápadmi.
Jedna vec je nápad, druhá to, ako urobiť z myšlienky fungujúci podnikateľský zámer. Začínajúci podnikatelia sa vo vývoji svojho zámeru dostávajú do fázy, keď sa bez investície nevedia pohnúť ďalej. Kľúčová je ich podpora. No aj keď sa o startupoch veľa hovorí. Výsledky sú mizivé.

Podľa správy SME Performance Review Annual Report 2021/2022 je Slovensko v počte startupov na milión obyvateľov na poslednom mieste medzi krajinami Európskej únie. Kým u nás pôsobilo v roku 2020 14 takýchto začínajúcich firiem na milión obyvateľov, v Estónsku ich bolo až 433.
Utekajú za hranice
Vlastimil Kocián vedie novovzniknuté Inovačné centrum Inovia, ktoré pôsobí v žilinskom regióne. Tvrdí, že Slovensko je pomerne veľká prázdna zóna na mape startupovej Európy a tak z podnetu mesta Žilina, žilinskej župy a Žilinskej univerzity začali budovať inovačný ekosystém, ktorý by zatraktívnil podmienky pre vznik startupov.