KOTRČINA LÚČKA. Klárka má šesť rokov a pochádza z Kysúc. Narodila sa s detskou mozgovou obrnou. Nedokáže samostatne chodiť. Rodičia preto hľadajú rôzne spôsoby a cesty, ako jej pohyb aspoň trošku zlepšiť.
Pred dvoma rokmi objavili terapeutické centrum v Žiline. Malá predškoláčka chodí doň veľmi rada. Najradšej má canisterapiu. Prítomnosť psíkov ju motivuje k usilovnému cvičeniu, pričom vykazuje najlepší fyzický výkon z doterajších terapií. Zapája svaly, ktoré, vzhľadom k svojej diagnóze, nepoužíva. Pravidelná návšteva rehabilitácií má pre ňu aj psychologický význam.
Odborníci v zariadení sú zameraní na fyzioterapiu, canisterapiu a ďalšie terapie, ktoré spolu vytvárajú mozaiku liečebnej rehabilitácie pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením.

Klárka sa zaradila k deťom s neurologickými diagnózami. Ku klientom patria aj deti s genetickými a metabolickými ochoreniami a poruchou autistického spektra vo veku od dvoch do 21 rokov.
Na začiatku osobné návštevy
Terapeutické centrum v Žiline je otvorené dva roky. Avšak jeho zakladatelia sa cvičeniu s deťmi venujú dlhodobo a za ten čas sa obklopili mnohými odborníkmi. Predtým klientov navštevovali v denných stacionároch, fyziocentrách, centrách pre rodiny s deťmi, psychiatrických oddeleniach či oddeleniach detskej onkológie.
Až príchod pandémie a prísne hygienické opatrenia ich doviedli k otvoreniu vlastných priestorov, kde bolo možné zabezpečiť preventívne pravidlá v presne nastavenom režime práce celého tímu.
Počet klientov postupne narastal a dnes majú v databáze deti asi zo sto rodín, ktoré ich ambulantne alebo pobytovo navštevujú.
Paradoxom však je, že kapacitu centra neurčujú ľudia, ale zvieratá.
"Ich psychická pohoda, chuť spolupracovať, tešiť sa z každého nového dieťaťa, ktoré nás navštívi. My terapeuti sme zodpovední za to, aby sme psíkov nepreťažili, aby sme veľmi citlivo dávkovali s kým a koľko času budú tráviť. Sme zodpovední za ich welfare – čiže slobodu, na ktorú majú nárok. Áno, aj naše psy majú právo na kvalitnú stravu, oddych, veterinárnu starostlivosť, na spánok počas dňa. Majú právo vyjadriť rečou tela, že sa necítia komfortne. Musia byť citlivo vychovávané na túto prácu. Sme jeden tím aj s našimi psíkmi. Preto sa všetci naši zamestnanci vzdelávajú v oblasti etológie a psychológie zvierat,“ ozrejmila Ľubica Bátoryová, ktorá spolu s manželom založila centrum Physio Canis.
Canisterapiu pritom vyhľadávajú ľudia z celého Slovenska. Keďže doterajšie kapacity už nepostačujú, manželia prišli s myšlienkou vybudovať nové zariadenie s rozšírenou ponukou terapií pre deti.