ŽILINA. Asi 60 metrov kubických ľudských pozostatkov uložených v krypte vysokej takmer štyri metre, tisícky ľudských kostí, ktoré patrili predchodcom Žilinčanov, stovky lebiek a množstvo zaujímavých artefaktov.
Krypta pod Katedrálou Najsvätejšej Trojice v Žiline je pre archeológov a antropológov výskumným rajom. Pritom pred dvoma rokmi ešte o záhadnom mieste pod dominantou Žiliny nikto ani len netušil. Až obnova chrámu priniesla nečakaný objav priestoru zaplneného do výšky niekoľkých metrov kostrovými pozostatkami.
Na sedemnásť dní si pri žilinskej katedrále opäť rozbalili dočasné pracovisko antropológovia z Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Na pomoc si zobrali aj dvanástich študentov z Bratislavy, Brna i Prahy.

Po roku opäť pokračujú v skúmaní nálezov. Každú jednu kosť chytia do ruky a preskúmajú. Minulý rok sa im podarilo exhumovať približne 20 percent obsahu krypty.
„Máme tu kostrové pozostatky veľkého množstva jednotlivcov. Máme tu hromady lebiek, horných a dolných končatín, stavce, panvy. V krypte bola doslova nahádzaná hromada kostí. Našou úlohou je ich vybrať, následne roztriediť a potom jednotlivé typy kostí vyhodnotiť,“ načrtla výskumné úlohy antropologička Michaela Dörnhöferová.