RAJEC. Zdá sa to byť také jednoduché. V pôde treba po celý rok zadržať vodu a tá začne aj v poľnohospodárskej krajine robiť divy.
Len sedem rokov trvá prirodzená obnova socialistickým poľnohospodárstvom zničenej pôdy v komunitnej farme neďaleko Rajca. Zelený efekt sa v Bioklimatickom parku Drienová dostavil veľmi rýchlo. Vlhkosť zazelenala pasienky. Jazierka vytvorili nový ekosystém, pritiahli živočíchy i hmyz a dnes tu prekypuje život.
Za bioparkom v Drienovej stojí biológ Ladislav Židek. Vybudoval ekologickú komunitnú farmu, kde spolu s dobrovoľníkmi gazduje a tradičným spôsobom pestuje plodiny, vyrába vlastný med.

Stará sa o gazdovský dvor s domácimi zvieratami i ovocný sad, na ktorom zachraňuje staré odrody ovocných stromov. V pláne má vytvoriť banku odrôd viniča, aby preskúmal, ktoré z nich sú odolné natoľko, že dokážu prinášať úrodu aj v nehostinnej oblasti pod Kľakom.
Dnes je Bioklimatický park ako príklad dobrej praxe umiestnený na stránke OSN a inšpiruje ľudí po celom svete.
Precitnutie pri ručnom pumpovaní vody
Na začiatku experimentu s obnovením vody bol nositeľ Goldmanovej ceny Michal Kravčík. Veľmi dobre si spomína na svoj prvú skúsenosť s vodou na 27-hektárovom území bioparku.